| strawberry666 a întrebat:

E potrivita cartea Octavian Paler- "Viata pe un peron", pentru un adolescent de 13-14 ani?

Răspuns Câştigător
| Vizitiul a răspuns:

Reflexivitatea lui Paler e intotdeauna placuta lecturii. Te-as sfatui, si nu numai pe tine, ci pe toti cei care doriti sa luati la cunostinta despre acest om minunat sa incepeti cu "Mitologii subiective" sau "Un muzeu in labirint" pentru a va familiariza cu tonalitatea autorului.
De asemenea, cele doua carti mentionate mai sus, vin sa umple cu semnificatii un capitol al istoriei generale, a culturii de care manualele scolare nu se ocupa sau se ocupa prea superficial.
Dupa aceste doua carti, restul scrierilor lui Paler par caligrafii lejere, binevenite ca lectura inainte de culcare.
Cartea "Viata pe un peron", o consider acum o lectura obligatorie pentru ca face parte din acea categorie de carti care transmite un mesaj ontologic. Cred ca Paler a reusit cu adevarat sa se cuprinda in cartea sa.
A cuprins absurdul in care se framantau doua personaje: El (profesorul) si ea (Eleonora).
In cele din urma ramane el sigur inaintea framantarilor, la fel cum s-a considerat dintotdeauna ca este.
Chiar te-as ruga sa o citesti, dar nu cu gandul fortata de imprejurimi, ci sa ai aceasta dorinta, sa vina de la sine. Doar asa poti intelege ce vrea autorul sa exprime cu adevarat. Lectura placuta!

8 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Harciog-Sunt mai abscons de fel...

April
| April a răspuns:

Nu e potrivita.Asteapta sa mai cresti si sa mai prinzi minte.La varsta aceasta mai potrivit este Jules Verne, Karl May sau Fenimore Cooper. Iar dintre scriitorii romani, poate ti-ar placea Ionel Teodoreanu, cu Medelenii sai, sau Constantin Chirita care a scris despre Ciresari.

| Flav a răspuns:

Pentru varsta ta, nu cred. Cartea e geniala, e preferata mea, dar consider un limbaj putin greoi pentru tine si nici nu mi se pare potrivita, mi-e teama sa nu-ti dea impulsuri negative psihicului.

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Cartea este ceva mai complicată, mai dificilă pentru această vârstă. Eu am citit-o la 15 ani şi nu am reuşit să o înţeleg în totalitate atunci. Acum, după ce îl cunosc pe Octavian Paler mai bine simt că aş putea citi cartea din nou (şi chiar am de gând).
Costi, îţi respect opinia dar pentru asta nu trebuie să te iei de flav care pur şi simplu şi-a spus părerea. Şi eu sunt de acord cu el, cartea, ca şi întreaga operă lui Octavian Paler mi se par geniale, iar dacă tu ai alte gusturi nu este cazul să ni le critici pe ale noastre.

| costi a răspuns:

I don't like octavian paler, pentru ca mi se pare cam plangacios, asa cum am mai zis. am citit cate ceva de el, dar nu cred ca as putea citi o carte intreaga de lamento semnata octavian paler

| costi a răspuns:

Cartea e geniala pentru ca rezonezi tu cu ea, flav?

| costi a răspuns:

Am mai raspuns odata, dar nu l-a luat. deci spuneam ca intrebarea pentru flav e pertinenta, pentru ca am senzatia ca numeste geniala cartea lui paler pentru ca rezoneaza cu ea, si nu mi se pare un criteriu suficient

| magicianul19 a răspuns:

Nu prea. e cam greu de inteles dar poti face o incercare