| anonim_4396 a întrebat:

Egoismul si gandul exclusiv la voi, dorinta de a fi voi in centru atentiei voastre si buricul pamantului vostru, pofta de a va implini nevoile va face fericiti, va da o stare de exultare?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu dorinta, gandul si pofta imi dau starea de exaltare.Ca degeaba ma uit la stele daca nu le pot atinge.

12 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Detest bliturile.Sa fi in centrul atentiei e un permanant stres pentru ca te gandesti ca nu trebuie sa dezamagesti, ca lumea are asteptari de la tinewinking
E o prostie.Mai bine stai calm in bancuta tahee hee

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Egoismul e cea mai misto chestiune care a fost inventata. Nu ma gandesc exclusiv la mine, ci la altii, dar implinirea nevoilor mele inaintea nevoilor celorlalti mi se pare de bun augur.
Pana si in biblie scrie ca trebuie "sa iti iubesti aproapele cum te iubesti pe tine insuti". Ca urmare, conditia primordiala in a ii iubi pe ceilalti este sa te iubesti pe tine.

Sunt centrul universului meu, nevoile mele vin primele in agenda mea pentru ca un om fericit si implinit ii poate face pe altii fericiti. Neimplinirea nevoilor mele imi aduce frustrare si sincer acum, nu arat bine deloc cand sunt frustrata.

Sunt egoista.

| LuS[z] a răspuns:

Nu prea.in general nu sunt egoista doar cand vine vorba de anumite lucruri pe care le doresc exclusiv pentru mine.cat despre centrul atentiei...chestia e ca nu tin cu mortis ca eu sa fiu centrul doar ca uneori se intampla asta fara sa imi doresc.
oricum nu lucrurile astea ma fac fericita sau sa fiu in culmea exaltarii.As spune ca fericirea mea tine de lucruri mult mai complexe

Răspuns utilizator avertizat
| georgiana a răspuns:

Nu sunt egoista, ma gandesc si la cei de langa mine sa fie fericiti, uneori sunt chiar pe locul 2.

| dorinaugustin a răspuns:

Depinde de imprejurare...nimeni nu este perfect! happy

| Seline a răspuns:

In mod ironic te face sa te simti mai rau decat de obicei...

| luckyman a răspuns:

Trasatura caracteristica omului zilelor noastre:egocentrismul! Ce fudule ne mai simtim cand suntem privite si admirate! Ce mai creste inima-n noi! Cine nu recunoaste asta, poate nu pe fata, ci in interiorul nostru?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am uitat sa fac mentiunea ca nu va numesc egoisti si nu va simtiti datori sa raspundeti cu "nu sunt egoist" laughing!
Nu fi ipocrit, user-ule, raspunde anonim daca crezi ca apoi nu te mai poti privi in oglinda!
Mai bine nu raspunzi decat sa dai un raspuns de amorul umplerii golului site-ului!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Functie de sutuatie. Ai momente cind esti mai mult si momente cind esti mai putin egoist. Generalizind ii dau dreptate lui Zbenguici. Cind iti merge bine si esti fericit, ai tendinta sa fii mai putin egoist si le oferi si celorlati. In momentele rele, cind toate iti merg prost, cind nu vezi perspective si ai moralul la pamint, nu mai esti dispus sa oferi nimic nimanui. Te gindesti doar la tine. Dar nici nu mai ai incotro. Oricum, cred ca este o situatie aparte, cind nu mai esti egoist. Atunci cind este vorba de cei foarte apropiati, parinti, frati si mai tirziu de de sotie si copii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am constatat ca ma simt minunat cand sunt egoista si cand imi implinesc nevoile si nu mi-e deloc rusine pentru ce gandesc!
Va doresc sa simtiti toti asta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@onutzu, n-are nimeni asteptari de la mine, mai mari decat le am eu. Si daca au, e treaba lor, eu nu trebuie sa ma dezamagesc pe mine, abia atunci, sigur nici ei nu vor fi dezamagiti, pentru ca eu voi fi fericita!