| revelatia2003 a întrebat:

Este adevarat ca sistemul nervos determina tipul de temperament al fiecaruia dintre noi?

Răspuns Câştigător
| PhaseMorphXR a răspuns:

Pe scurt, partial da, insa factorii de mediu, de dezvoltare, genetici/ereditari, sociali/culturali, au o importanta majora in a "sculpta" sistemul nervos (la nivel anatomic printr-o caracteristica numita Plasticitate, vorbind de creier in principiu) pentru a rezulta ulterior un anumit tip de temperament, al individului.

2 răspunsuri:
| kingRing a răspuns:

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da