| EmaS a întrebat:

Este posibil ca ozonul sa fie vandut sau cumparat?

Răspuns Câştigător
| Eva a răspuns:

Da, este posibil. Daca ozonul se refera la aerul curat...
Fiecare tara are o "cota de aer curat". Exista un acord international, Protocolul de la Kyoto, care reglementeaza emisia de dioxid de carbon (pentru reducerea efectului de sera), si emite niste certificate fara de care instalatiile care produc CO2 nu pot functiona.
Cota asta de aer curat este transferabila, din cate stiu eu... adica, o tara care nu are o industrie poluanta poate vinde o parte din cota ei de aer curat, si asta se face pe bani grei! Practic, nu se vinde aerul propriu zis... dar cred ca ai inteles happy

30 răspunsuri:
| MelcuBeGood a răspuns:

Da,impozit pe aeru dintre stalpi laughing