| anonim_4396 a întrebat:

Eu cred ca dumnezeu este de fapt personajul rau in toata povestea asta, nu diavolul. Diavolul este un personaj binevoitor, care nu-ti refuza micile placeri ale vietii, pe cand dumnezeu iti impune tot felul de restrictii (cum ar fi... sa nu o fumezi pe Mary Jane, sau sa nu poftesti), cautand sa para el mai destept si mai cool. Adica, de ce sa nu cunoastem noi mai mult decat el?

33 răspunsuri:
| Irinaaaaaaa a răspuns:

2 cuvinte: ai innebunit! vorbeste te rog cu un preot, sau psiholog ( nu e o rusine ) sau pur si simplu cu mama ta! cu lucruruile astea nu e de glumit! happy Dumnezeu stie totul. Dumnezeu nu vrea raul nimanui. de exemplu: roaga'te o saptamana foarte mult sa ti se implineasca o dorinta. daca ai fost credincios pana acum si acum ti'au venit tampeniile astea in minte, doar odata. sa vezi ca ti se va implini. (ai grija sa nu ceri un BMW sau sa moara vreun dusman sau nu stiu eu ce sa castigi la loterie. ceva mic. un joc, sa gasesti ceva util ce cautai. etc.) apoi sa vii inapoi la mine sa sa mai crezi ca Dumnezeu e rau si tu vrei sa stii totul (imposibil) si ca diavolul, care te indeamna la lucruri rele si in iad te chinuie. dont worry be happy. XD si diavolul te mai indeamna si sa mai omori nu numai fumat sau bautura sau imi mai imaginezi eu ce pacate. schimba'ti parerea! eu nu vreau sa te supar tongue ppa!

| Eusebiu024 a răspuns:

Ai grija ce zici, adica daca tot ai incredere in diavol si nu in Dumnezeu tu o sa ajungi in infern, si acolo o sa zici ca de ce nu ai fost cu Dumnezeu. Eu iti zic sa te intorci cat mai poti la Dumnezeu. Roagate zilnic si pune-ti o dorinta mica, exemplu: o pisica, un caine, ceva de genul. nu toti banii din orasul tau ceva de genul. Gandeste pozitiv si nu negativ si o sa vezi ce bine o sa te simti. Dumnezeu vrea sa te protejeze nu sa iti faca rau! diavolul vrea sa te atraga. Iti da ceva bun, un calculator nou dar el vrea ceva in schimb! Roagate la Dumnezeu sa te ierte ca ai zis asa ceva...

| WWEMan a răspuns:

Cum sa zici asa ceva? Dumnezeu te vede si sa stii ca vei ajunge in iad daca mai vorbesti asa!