| Moisie a întrebat:

Personajul principal al religiei crestine este Isus Christos, in traducere Isus UNSUL!
Stiind ca Isus in timpul vietii sale de om nu a fost niciodata UNS in nicio functie, dar cunoscand faptul ca in Biblie tot el, dar dupa "inviere" se lauda in Apoc. 1.17, ca a primit de la Dumnezeu o FUNCTIE importanta, si anume a fost UNS in functia de Sef al (cheilor) Iadului.
Sa intelegem din aceasta ca el a preluat de la Dumnezeu functia de Diavol, pentru ca in Tanach si in religia mozaica nu exista Diavol, dar in crestinism Diavolul este un personaj atat de important incat pina si in Biblie scrie la 2 Tesaloniceni 2:4 ca: Diavolul s-a asezat in biserici mai presus de Dumnezeu si se lasa slavit ca fiind Dumnezeu!
Nu cumva in Biblie la 2 Tesal.2:4 este vorba de Isus Christos?
Sau mai stiti pe cineva care se lasa slavit in biserici ca fiind Dumnezeu?

101 răspunsuri:
| robby212 a răspuns:

Esti un om superb.Ti-am explicat de n-spe mii de ori.Nu vrei sa intelegi... sad

| Moisie explică (pentru robby212):

Explicatiile tale nu au valoare daca nu prezinti si dovezi!
De vorbe goale plin podul!

| robby212 a răspuns (pentru Moisie):

Asa.Tu ai o intrebare fara sens.Ti-am raspuns.Ce dovezi vrei sa iti aduc mai nene'?

| Moisie explică (pentru robby212):

Pentru tine si pentru altii outsideri, nici nu poate avea sens, pentru ca sensul presupune sa intelegi ceva, iar daca nu STII nimic si nu intelegi, ci doar CREZI, nu ai cum sa intelegi sensul.
Eu am recitit intrebarea si te asigur ca are un sens foarte clar!

| robby212 a răspuns (pentru Moisie):

Ai o problema grava.TU NU VREI SA INTELEGI! Nu ca nu ai putea.
Nici nu ma mai obosesc.
Noi, crestinii, il simtim pe Dumnezeu, credem in El si ii simtim prezenta, puterea.Dar voi, care nu credeti in nimic?
Trebuie ca omul sa-L caute pe Dumnezeu m ci nu invers.
Dumnezeu ne-a mantuit odata, ne-a invatat ce sa facem si cum sa facem! Mergem dupa El.Cu sau fara atei! happy

| Moisie explică (pentru robby212):

Se pare ca tu ai probleme cu priceputu!
Nu il poti simti pe Dumnezeu in cadrul unei religii sau biserici care nu a purces de la Dumnezeu ci de la Dracu!
Ce simti tu ca prezenta este prezenta "dumnezeului veacului acesta" adica a Diavolului care se lasa slavit ca Dumnezeu!
Evident ca omul trebuie sa-l caute pe Dumnezeu, dar pentru a-l cauta trebuie sa stii unde sa-L cauti, dar in niciun caz nu-L vei gasi in lacasul Diavolului!
Dumnezeu nu mantuieste decat pe aceia care ii asculta Legea, si crestinii nu asculta de Legea lui Dumnezeu ca e veche, si asculta de o lege noua pornita NU de la Dumnezeu, ci de la Dracu! (Vezi Luca 9:1)

| robby212 a răspuns (pentru Moisie):

I-auzi, ce legea dea lu' Diavolu' urmam noi? Zai mai nene ca m-ai enervat acum!
Sa sti ca intreci masura si exagerezi!
Ce lege bai nene?"Iubeste-L pe Dumnezeu din tot sufletul tau, din tot cugetul tau si din toata inima ta, iar pe aproapele tau ca pe tine insuti".
Ce greseala vezi tu in LEGEA LUI HRISTOS? Ia zi...
Noi ascultam si poruncile Lui Dumnezeu (cele 10), cu sfintenie!
Nu iti inteleg problema!

| Moisie explică (pentru robby212):

Aia cu "iubeste-L pe Dumnezeu" a spus-o dulgherul Isus care era dulgher si nu unsul lui Dumnezeu ca sa fie numit UNSUL. ia acest Isus care NU era niciodata Christos a respectat si a cerut mereu respectarea Legii lui Dumnezeu, in schimb Christosul care se lauda ca este Seful Cheilor Iadului, a adus SFARSITUL legii lui Dumnezeu, in concluzie, raspunsul la intrebarea ta ca ce e rau in Legea lui Christos este faptul ca cere oamenilor sa RENUNTE la Legea lui Dumnezeu, si dupa capul tau crezi ca este bine sau rau ca oamenii sa nu respecte Legea lui Dumnezei si sa faca crime si alte bicisnicii pentru ca Lucifer si-a dat viata pentru aceasta "libertate"?

| robby212 a răspuns (pentru Moisie):

Bai omule.Deja aberezi.Am vazut ca nu vrei sa intelegi de ce I se spune Lui Iisus Hristos, dar ce legatura are Iisus cu faptul ca unii oameni nu respecta Lega Lui Dumnezeu? Iisus nu a invatat pe nimeni la "crime si alte bicisnicii".Da, El are cheile iadului, fiindca El a intrat acolo si a scos pe toti dreptii. Daca e Unsusi Dumnezeu, de ce sa nu aiba cheile iadului? El conduce Raiul alaturi de Dumnezeu Tatal si Duhul Sfant.
Vreau sa imi arati tu unde scrie ca, crestinii sunt invatati la crime si alte chestii din astea!

| Moisie explică (pentru robby212):

Bai omule!
Tu poti intelege ca Christos nu este un nume? Ci un atribut care inseamna UNSUL intr-o functie inalta precun\m cea de Rege?
Pai cand a fost UNS Isus din Nazareth si in ce functie?
Dulgherul Isus nu are nicio vina ca oamenii nu respecta Legea lui Dumnezeu! De vina este biserica crestina care cere credinciosilor sa nu asculte de Legea lui Dumnezeu pe motivul ca e "veche"!
De unde sa scoata dreptii daca pina la el-Christosul nu exista Iad?
Pai de cine vorbim ca sarmanul dulgher Isus nu a fost UNS niciodata ca altfel Biblia ar fi mentionat acest lucru?
Iar faptul ca Christosul a fost uns in functia de Sef al Iadului, nu l-am contestat niciodata!
Nu exisata niciun Rai, Raiul este aici pe pamant si nu in cer, si ca sa ajungi in Rai este suficienta sa te muti in Elvetia, si pentru asta nu trebuie sa mori!
Nu scria niciunde ca crestinii sa faca crime, dar "dumnezeul" crestinilor adica Diavolul pe care ei il numesc Dumnezeu, rasplateste curvele si criminalii mantuidu-i! Asta o face Diavolul ca sa dovedeasca ca este mai presus de Dumnezeu si mai bun decat acesta, pentru ca Dumnezeu nu iarta crimele si curvariile.

| robby212 a răspuns (pentru Moisie):

"pe care ei il numesc Dumnezeu, rasplateste curvele si criminalii mantuidu-i!"
Cu asta mi-ai pus capac! Unde vezi tu asa ceva? Unde ai auzit tu vreodata, in toata istoria crestinismului sa rasplateasca Dumnezeu pe asemenea oameni?
Daca se intorc la dreapta credinta, ar fi normal ca Dumnezeu sa-i ierte.Fiindca Domnul e bun!
Sti ce nu imi place la voi? 2000 de ani am crezut adevarul, acum veniti voi si va credeti mai destepti decat milioanele de persoane care s-au sacrificat pentru. Hristos, va credeti mai destepti decat cei mai mari invatati ai lumii.
Daca vrei, iau cu tine de la inceput toata istoria crestinismului!
Hai sa vedem, cine a instaurat scoala?
Cine a dat posibilitatea unor oameni sa invete?
Cine ofera mancare saracilor?
Cine ajuta familiile nevoiase?
Cine? Biserica cea intru Hristos Iisus!

| Moisie explică (pentru robby212):

In primulrand Isus nu a fost Dumnezeu nici macar o zecime de secunda din viata lui, deci nu ma refeream; a Dumnezeu ci la Christosul care singur se recunoaste ca fiind Lucifer.
Vezi chiar tu recunosti ca daca se intorc la dreapta credinta, chiar si atunci cand sunt batrani si nu mai au puterea sa faca rele, curvele si criminalii sunt rasplatiti prin faptul ca li se iarta pacatele si ajung in rai!
Stii ce nu-mi place la voi, sunteti atat de inculti incat nu stiti nici fapul ca religia crestina este o sarlatanie politica cu aspect religios inventat de Constantin cel (mai) Mare ...criminal
Iar biserica crestina ia si ultimul banutz de paine de la gura copiilor infometati astfel ca popa sa se imbuibe si sa umble cu masini scumpe

| robby212 a răspuns (pentru Moisie):

Termina! Nu e asa!
Cine ultima imbucatura de paine?
Cine ajuta saracii?
Cine ofera adapost sarmanilor?
Cine ofera mancare si haine celo necajiti?
Biserica intr-un Hristos Dumnezeu. Daca tu vezi numai oile negre (nu ironiza), e fix problema ta.Sunt atatia oameni cu suflet in Biserica Ortodoxa cea intr-u Hristos Iisus.
Iisus e Imparatul Maririi!

| Moisie explică (pentru robby212):

Degeaba nu accepti tu adevarul dar acest adevar este scris in Biblie.
Saracii sunt ajutati de biserica doar in tarile primitive si subdezolvate, tarile normale sunt State Sociale, si ajuta bolnavii si saraci asa cum biserica nu a facut-o niciodata, si asta pentru ca statul laic cu o societate dezvoltat este adevaratul Mantutor care mantuieste zeci de milioane de oameni in fiecare zi prin spitale modern dotate.
Aoamenii aia care au bani sa ajute saracii, nu au suflet si nici caracter pentru ca sunt aceia care s-au imbpgatit din furt si sarlatanie sau din evaziune fiscala sau alte manarii, si care isi simt sufletul murdar impovarat si vor sa -l spele. Nu oamenii trebuie sa ajute saracii care le iasa in cale, ci Statul Social TREBUIE sa ajute TOTI oamenii saraci, si exact asa este in tara mea care este prima din Europa pentru ca atat statul cat si oamenii au inteles ca nu se poate traii in decenta daca esti un inapoiat mintal care refuza sa accepte valorile Stiintei dar prefera sa accepte intunericul si bicisnicia evului mediu intunecat cand biserica conducea lumea!
Isus nu a fost niciodata imparat, ci doar un amarat de dulgher
Daca ar fi fost imparatul maririi, asa cum zici, fi sigur ca stateau la coada toti credinciosii cu p...ta mica pentru ca Isus sa le-o mareasca!

| robby212 a răspuns (pentru Moisie):

Esti un om minunat...Ce sa mai zic? Ti-as putea a replica, dar nu are sens cu tine.Esti un caz pierdut.
Noi acceptam stiinta, dar nu o punem in locul Domnului... happy
Domnul e viata! Daca nu era Domnul, nu erau aceste state de care zici tu.
Pana una alta esti roman, deci te rog sa nu mai jignesti oamenii care cred in Hristos si in Puterea Slavei Sale.Ateismul e o chestie urata. Oamenii neaga existenta lui Dumnezeu, pur si simplu o neaga, voi ati putea crede, dar nu vreti.
Ce sa-ti fac daca asa esti? Tu nu sti ce inseamna viata intru Hristos, sti doar de prostiile tale, pe care am tot incercat sa ti le explic.Cu toata truda mea, tot nu ai inteles nimic si tot parerea aia o ai...
Fiecare om are dretul la libera exprimare.Fiecare avem dreptul sa credem in ce vrem.Asa ca, te rog, daca tu esti atat de destept incat nu crezi in Dumnezeu, ma scuzi, dar nu prea am ce discuta cu tine.Mi-ai aratat ce fel de om esti. big grin

| Moisie explică (pentru robby212):

1 Pai daca acceptatib stiinta, inseamna ca NU sunteti buni crestini ci niste manelisti care fac crestinism "dupa ureche" sau niste tradatori care nu constientizeaza tradarea!
2 Nici tu nu crezi ce spui, ca nu pui Stiinta in locul Domnului, raspunde-ti sincer, atunci cand tu sau cei apropiati tie, aveti o problema grava de sanatate, va duceti la biserica sau la spital? asta ca sa stii ca te minti singur!
3 Ce prostii debitezi, acele state au devenit dezvoltate doar atunci cand masoneria a tras presul de sub picioarele bisericii, adica acele state sunt STATE LAICE, adica state in care biserica este doar un fel de gradinita pentru copii batrani si retardati, puterea o are STIINTA si DEMOCRATIA, si cand ai spus democratie spui de fapt MASONERIE.
4 NU sunt roman si nici nu jignesc pe nimeni, faptul ca niste mincinosi inraiti in minciuna se simt jigniti cand aud adevarul nu inseamna ca Adevarul ca Isus NU era Christos, adica UNS, nu se poate demonstra, pentru ca exact Biblia omite sa ne prezinte cand a fost UNS Isus si in ce functie a fost UNS Isus ca sa devina ub Christos, adica un UNS!
5 Ateismul sub forma ei de revolta impotriva sarlataniei religioase este ceva nobil, rusinos este sa fi mambru benevol al celei mai bicisnice institutii din istoria omeniri, si anume al Bisericii Crestine, a fi crestin este ca si cum ai fi un membru al mafiei, cu deosebirea ca Mafia nu a facut nici pe departe atat rau umanitatii cat a facut biserica ta!
6 Evident ca si tu ai dreptul la exprimare si la fel mai ai si dreptul sa crezi in Sfanta Matura de Curte, este treaba ta ce ce crezi sau ce spui, doar ca daca o faci pe un forum public, interferezi cu dreptul meu de a dovedi ca religia este o minciuna pentru prostit, manipulat si belit fraierii.

| robby212 a răspuns (pentru Moisie):

Dumnezeu a lăsat inteligenta prin care am putut ajunge la dezvoltarea asta.
Dacă nu ești român, atunci ce ești? laughing)
Te rog să nu mi te mai adresezi cu termenul ''manelist'', nu cred că ne-am tras de pantaloni amândoi.
Ce rău a făcut Biserica de o urăști atât de mult?

| Moisie explică (pentru robby212):

Inteligenta ta ai primit-o de la Dumnezeul care te0a creat, si anume Fiinta unica care au fost parintii tai cand te-au conceput.
Eu nu ii numesc manelisti decat pe cei care sunt manelisti, adica care se informeaza neserios "dupa ureche" si daca esti crestin, care crede totul a proasta fara sa stie nimic despre felul cum a aparut religia sa, inseamna ca esti manelist, aqdica INCULT.
Daca bte intereseaza Raul pe care l-a facut Biserica, atunci fa-ti lectiile la istorie ca istoria este plina de exemple de bicisniciile nemaintalnite comise de biserica crestina, asa ca nu/mi cer sa ti fac lectia de istorie in locul tau.
Daca esti incult si nu stii nimic, stai in banca ta si nu te mai autoblama ca este suficient de jignitor pentru tine sa fi banuit ca crezi totul asa a proasta fara sa stii macar ceva despre istoria credintei tale, am zis istorie si nu propaganda mincinos-religioasa

| robby212 a răspuns (pentru Moisie):

Nu ma cunosti! Stiu foarte bine ce inseamna cresinismul, stiu foarte bine ce inseamna ortodoxismul.
Crezi ca pari mai interesant daca ma jignesti? Crezi ca ma uimesti cu ceva?
Nu, raspunsul e negativ.Mai sunt 10 milioane ca tine in tara asta.In concluzie tu nu insemni nimic.
Ar trebui sa iti numeri gainile din gradina ta, apoi sa vorbesti de gainile celorlalti.Am vazut ce sti tu..Ai o idee pe care o urmezi si nu o lasi nici sa trazneasca. laughing)

| Moisie explică (pentru robby212):

In privinta crestinismul tu stii numai partea rosie a marului si nu marul intreg, faptul ca tu refuzi sa vezi si partea verde. nu inseamna ca marul tau este intreg.
Nu te jignesc eu ci se jigneste singur oricine isi randuieste viata "dupa ureche" asa cum fac manelistii.
Fiecare om inseamna ceva, poate nu si pentru tine, dar eu nu mi-am propus niciodata sa fiu un om important pentru multi ignoranti, ci doar pentru cei de langa mine care ma cunosc si se bazeaza pe mine.
Ideea de care pomenesti, nu este a mea, eaeste preluata din revista Der Theologe, o revista antireligioasa editata de fosti preoti sau episcopi si de profesori universitari specializati in Teologie si istoria religiilor, si aceasta revista apare intr-o societate care a inteles ca progreesul ei nu poate veni prin credinta a proasta si nici cu oameni care cred totula proasta fara sa stie nimic, si nici cu un popor intors cu fundul catre stiinte si cu fata catre primitivismul unei religii obscure, si daca ai inteles asta, inseamna ca ai inteles si din ce cauza tara ta este ultima si cea mai imorala dar si cea mai inapoiata din UE!

| robby212 a răspuns (pentru Moisie):

Tara NOASTRA este ultima datorita inteligentilor din Parlament.Religia nu afecteaza cu nimic scoietatea.Cand ma refer la religie, ma refer strict la Dumnezeu. Daca unii oameni incompetenti au ajuns sa faca Biserica de ras datorita netrebniciei lor, asta e alta socoteala.Dar NU il poti baga pe Hristos in toata treaba asta.Cu ce e devina Hristos ca avem preoti care au Ferarri la poarta? Cu ce e El devina ca unii preoti au vila cu piscina.Cu ce e El devina?
Pasarile negre ar trebuie date afara cat mai rapid din Biserica Ortodoxa.Ar trebui anatemizati.
Dar Hristos NU a gresit cu nimic in fata nimanui! El este Insusi Calea, Adevarul si Viata!
Vezi? Datorita unor oameni care profita de bunatatea crestinilor, am ajuns sa fim bagati toti in aceeasi oala.Dar, ca sa stii si tu, NU toti crestinii sunt la fel.
Daca te-as cunoaste ti-as putea da exemple cate vrei de preoti foarte corecti care nu se imbogatesc si ajuta pe oricine vine la ei la poarta.Preoti care traiesc la limita saraciei, dar nu se plang.
Suntem cea mai inapoiata tara din UE pentru. ca rusii s-au asigurat ca v-om esua in toate domeniile.Dar le vom arata ca nu e asa.Romania va fi una dintre cele mai bune tari din UE.Fiindca nu se mai poate asa.
Toate cele bune!

| Moisie explică (pentru robby212):

Ceee? Pai aia din Parlament sunt americani sau extraterestriisi care4 s-au ales singuri?
2 Ai dreptate Religia nu mai afecateaza decat statele handicapate, statele democratice conduse de masonerie nu mai sunt afectate din cauza ca elitele care conduc tara sunt constiente ca religia este cel mai bun instrument de linistit prostii lipsiti de Constiinta, in timp ce cei destepti STIU si INTELEG ca in competitia dintre tari care sa da in economia de piata, reusesc doar poparele care incurajeaza Cunoasterea Rationala in locul credintei a proasta.
Uite de ex. tu, prin atitudinea ta retrograda, ai fi considerat o adevarata rusine pentru un tanar care traieste in era informatiei, dar cum Romania este o tara retrograda, esti vazut ca om normal intre alti retrogradati
2 Daca Isus este Calea, Adevarulk si Viata, si Calea lui era Calea religiei mozaice si nu crestine, Adevarul lui Isus eraLegea Torei si nu NT, si Viata lui Isus era aceea a unui RABIN Mozaic, atunci din ce cauza esti tu crestin daca cunosti aceasta zicala biblica?
3 Da intr-adevar, viitorul romanilor va fi minunat dupa desfintarea Romaniei anuntata de Basescu si Barosso, adica atunci cand nu va mai exista taraindependenta numita Romania ci Romania va fi doar o regiune din Statele Unite ale Europei si romanii vor fi niste minoritari fara drepturi, pentru ca in prezent ei se lupta pentru interzicerea drepturilor minoritatilor fara sa stie ca isi taie singuri craca de sub picioare ca e vorba si despre drepturile lor atunci cand vor fi si ei minoritari in S.U.E!

| robby212 a răspuns (pentru Moisie):

Imi place ca ai visuri din astea.Te invit sa consulti un medic.
Am rezistat 2000 de ani, mai rezistam si acum.Au murit milioane, religia noastra a fost INTERZISA si nu a picat, nu va pica nici acum.
Romania e un stat democtrat, unitar si indivizibil! Asta e scris in Constitutie si nimeni nu are dreptul sa nu i se supuna. happy
Spui tu de S.U.E...ce prostie.Nimeni, dar nimeni nu are dreptul sa ne desparta.Ne iau cu forta? Nu, stai linistit.I-am batut pe rusi de atatea ori, ii mai batem o data.I-am batut pe nemti, pe ungari, ne-am recucerit partea luata de Austro-Ungaria.
Stiu in ce cred si sunt convins ca va fi cum cred eu.Romania nu va esua pe toate planurile, cum ne-au planuit rusii, Romania se va ridica din cenusa.Va reinvia datorita oamenilor minunati pe care ii are! O sa mai vorbim peste 10-20 de ani.
Succes.

| Moisie explică (pentru robby212):

Astea nu sunt visuri ci planurile pe care si le face si beshescu si UE.
Romania este un stat falimentar care va cadea sub propria ei imoralitate, incapacitate de a se impune cu valori intre alte tari, si incapacitatea oamenilor prostiti de religii de a se opune celor care o jefuiesc si o vand pe bani marunti, ma bucur sa vad ca nu ai scris si independent.
Nu va ia nimenji cu forta in SUE ci asta va ramane singura voastra alternativa cand veti deveni faliti mai mari decat sunteti acum, si asta va veni nu peste mult timp ci atunci cand va trebui sa va platiti dobanzile pentru cele cca 100 de miliarde pe care le-ati imprumutat a proasta, adica fara sa faceti nimic cu acesti bani.
Poate i-ati batut pe rusi cand dormeati, adica in vis, voi nu ati batut niciodata pe nemti, si nu ati recucerit nimic ci ati primit de pomana de la invingatori pentru faptul ca ati tradat cand trebuia.
Romania deja a aesuat pe toate planurile, si nu8b are cum se ridica din cenusa pentru ca aveti o generatie de tineri prostiti de religie care stau cu fundul intors catre stiinte si nu le accepta, si din cauza ca aveti o asa zisa scoala care scoate pe banda rulanta generatii de ratati needucati in cultul muncii ci al smecherelii si a descurcatului ieftin si cu asemenea oameni nu ai cum sa te ridici niciodata!

| robby212 a răspuns (pentru Moisie):

Nu i-am batut pe rusi? Nu i-am batut pe nemti? Te invit sa te reintorci la orele de istorie.
Tu ce nationalitate ai de vorbesti la persoana a III-a?
Basescu va cadea anul acesta, Romania va prospera din cenusa asta foarte urata in care s-au asigurat rusii ca intram.O sa le aratam tuturor ce inseamna Romania.
Nu religia este problema noastra! De exemplu, Japonia, este o tara unde crestinismul incepe sa prospere si este A II-A PUTERE ECONOMICA MONDIALA.In Rusia crestinismul, mai precis ortodocsismul incepe sa prospere si e CEL MAI PUTERNIC STAT.
Ia zi, tu ce nationalitatea lu' peste ai?

| Moisie explică (pentru robby212):

NU Niciodata nu i-am batut pe rusi tot asa cum nici o furnica nu a batut vreun elefant!
Nici pe nemti nu i-ati batut vreodata, si ce inveti tu la istorie cu "Pe aici nu se trece", nu inseamna ca i-ati batut pe nemti, ci inseamna ca nemtii au ocupat 90% din Romania si ca la Marasesti nu au putut sa ocupe si restul de 10 %, si ca se lupta pe pozitii si ca pacea rusinoasa (pentru Romania) incheiata e la Buftea a oprit continuarea luptelor.
NU Basescu tine Romania in loc, ci prostia si incompetenta romanilor, si cu aceste doua calitati nu va exista nicio renastere din cenusa.
Japonia nu este a doua putere mondiala si nici nu-i prospera crestinismul, si daca niste pacatosi muribunzi din Japonia s-ar converi in masa la crestinism, asta nici poe departe nu inseamna ca tinerii Japoniei stau intorsi cu fundul catre stiinte asa cum o fac tinerii din Romania, tineri care nbu sunt educati nici in cultul muncii, nici al seriozitatii si al raspunderilor asumate, si cu atat mai putin in spiritul competitivitaii bazate pe dezvoltarea competentelor!
Scoala din Romania nu este SCOALA, ci un cimitir in care se omoara ratiunea si constiinta, iar rezultatul este ca Romania este ultima tara din UE, cu tinerii cei mai infantili si cei mai lenesi. Si cu asemenea calitati...Romania va Invia exact asa cum invie si crestinul. adica dupa moartea sa!

| Moisie explică (pentru robby212):

PS Rusia este si ea ultimul gunoi, este ramasa in urma din absolut toate punctele de vedere, adica este si ea un fel de Republica Congo, bogata in resurse naturale, doar ca este o Rep. Congo intinsa pe jumatate de planeta, si puterea ei consta in marimea ei, in rest totul kk-fleak

| robby212 a răspuns (pentru Moisie):

Te înșeli,
În legătură cu tinerii din școli, ai dreptate! Sunt foarte leneși, doresc totul pe tavă, dar NU e vina creștinismului.Arata-mi câți dintre elevii țării noastre se roagă Lui Dumnezeu, câți dintre ei postesc și fac tot ceea ce spune Hrsitos? O sa gasesti foarte puțini.De ce sunt atâția care fumeaza și consumă substante halucinogene? Ăia sunt creștini?
Cei din Parlament care fură milioane și miliarde, sunt creștini?
Majoritatea creștinilor sunt doar cu numele! Dacă țara asta ar fi una crestină, toată lumea ar fi corectă si muncitoare, cum ne cere Hristos, Toată aceasta incompetenta si înapoiere din țara noastra nu e cauzată de Hristos și Biserica cea întru Dânsul.
Succes. happy

| Moisie explică (pentru robby212):

Te inseli tu, nu tinerii sunt de vina ca scoala scoate niste ratati, ci sistemul de invatamant in care esti prostit cu forta prin bagarea in cap a unor inutilitati care nu folosesc in viata.Asa ca tinerii cu cat sunt mai sarguinciosi in invatarea de prostii, cu atat vor deveni mai ratati si certati cu munca.
2 Vrei sa tii numar eu? Pai ia intreaba-l pe Milan si iti va raspunde ca 99, 9% din populatia Romaniei este crestina.
3 Da si cei care beau si fumeaza sunt crestini, pentru ca si Isus a baut vin, si religia lui Christos este un adevarat "Opiu pentru popor".
4 Pai exact aia care fura sunt la fel de crestini precum este popa care excrocheaza lumea, sau nu stii ca unul din rosturile crestinismului era sa stranga zeciuiala de la cei saraci pentru ca popii pina la papa sa FURE tot!
5 Inapoierea din tara voastra, nu a mea, se datoreaza Modelului Ortodox, adica sa ii belesti pe oamenii saraci ca preotii sa o duca bine iar varfurile preotimii sa o duca imparateste.

| robby212 a răspuns (pentru Moisie):

De ce generalizati? NU tot clerul e la fel! Daca tu ai avut de a face cu unii preoti mai putin crestini, asta e alta socoteala, dar NU religia e devina!
99.9 % crestini? Hai zau?
Tu nu crezi in Hristos.Ei sunt la fel, doar ca nu afirma asta pe la toate colturile.Si daca ar crede, credinta e foarte slaba.Degeaba pe hartie arata ca sunt atatia crestini, daca e sa-i luam la rand, nu dam de 25%.Tu esti in necunostinta de cauza.
Cei care inseala oamenii si fura NU mai sunt crestini, singura lor scapare e intoarcerea la dreapta credinta, cainta, umilinta si inapoierea tuturor bunurilor insusite pe nedrept.
Cand am spus "cei care beau, fumeaza si consuma substante halucinogene", ma refeream la cei alcoolici, care beau peste masura ZI DE ZI.
Hai zi, ca nu mi-ai zis, tu ce esti? Ce natie de om mai esti?

| Moisie explică (pentru robby212):

Lasa prostiile si nu mai mintii, evident ca preotii impotenti nu sunt curvari, dar toti preotii suntlacomi dupa bani nemunciti, cel mai bun exemplu este Patriarhul Daniel care de atata modestoe si smerenie sta intr-un palat, si asta este modelul dar si capul excrocheriei legalizate numita biserica crestina.
Ba tocmai, eu chiar cred in Christos, numai problema este ca NU dulgherul Isus este Christosul anuntat de proroci ci Simon Bar Kochba, cel care a fost si UNS ca Rege si recunoscut ca Messiah, pe cand saracu dulgher poate o fi fost uns dar doar la fund cand a avut hemoroizi.
3 Ce vorbesti? Pai tocmai cei care fura, curvaresc si omoara sunt adevaratii crestini, ca doar Isus si-a sacrificat viata pentru mantuirea acestora si nu pentru iertarea pacatelor inexistente ale oamenilor care au constiinta superioara...sau?
Acei alcoolici de care spui tu, nu intra in categoria oamenilor ci inb categoria bestiilor cu aspect uman, si zic asta pentru ca diferenta intre un om si un animal este aceea ca omul are CONSTIINTA Binelui si Raului iar animalul are o forma inferiora a constiintei care nu-i permite sa faca diferenta intre bine si rau...tu cunosti mitul cu Adam si Eva si "fructul oprit"...sau ai citit-o dar nu ai inteles.
Nu persoana mea este subiectul acestui topic!

| robby212 a răspuns (pentru Moisie):

Las-o balta...

| Moisie explică (pentru robby212):

Ai ramas fara replica?
Hai dovedeste/mi ca gresesc!

| robby212 a răspuns (pentru Moisie):

Ai dreptate. Oamenii din Biserică au ajuns prea departe cu toata tărășenia asta. Iisus ne cere să fim smeriți.Vor plati toți care savarsesc nedreptatea.Hristos este Dumnezeu, El ne-a mântuit, dar nu ne cere tot ceea ce se intampla astazi. Oamenii sunt devina, nu Hristos.Noi nu avem dreptul de a judeca, îi va judeca Hristis Domnul pe toți care încalcă voia și cuvintele Lui.

| Moisie explică (pentru robby212):

Eu nu nu stiu nici un caz din care sa rezulte ca Isus Christos sa fi mantuit macar un singur om in cei 2000 de ani de activitate de Mantuitor.
Isus nu cere nimic de la crestini pentru ca Isus era un Rabin al religiei mozaice, asa ca daca cere ceva, nu va cere voua crestinilor care faceti pipi pe L:egea lui Dumnezeu, ci cere celor de aceeasi religie cu el, si care respecta strict Legea lui Dumnezeu numita Torah.
Isus a fost toata viata lui un om, si nici macar o sutime de secunda NU a fost Dumnezeu, asa ca dupa moarte nu putea sa mai ajunga Dumnezeu ci cel mult cadavru!
Cine este Christos?
R\Tu stii ca Christos inseamna UNSUL, si nu vei gasi niciundev in Biblie macar o aluzie ca Isus ar fi fost UNS! Asa ca despre care UNS vorbesti?

| robby212 a răspuns (pentru Moisie):

Este Unsul Lui Dumnezeu.Degeaba incerci tu sa-mi inchizi gura cu traduceri.In ditamai complexitatea unei limbi si din cauza multimii lor, se poate ajunge la greseli, chiar daca asta nu e o greseala.
Hristos a fost Dumnezeu inainte sa se nasca, dupa ce s-a nascut si e si acum.

| Moisie explică (pentru robby212):

Pai arata unde scrie in Biblie despreUNGEREA lui Isus, ca mananc toata Biblia chiar daca tu o ungi cu rahat.
Doamne ce prostie, sa fi Dumnezeu si sa decazi intrat incat sa devii un prapadit de om, pai de ce om si nu Dumnezeul Pluriversurilor?
Tu chiar crezi ca un Dumnezeu poate decadea atata de rau?
Pai inainte sa se nasca NU a FOST, tot asa cum nu ai fost nici tu inainte de a te naste, Isus s-a nascut om ca toti oamenii, maica sa la nascut prin fafaloanca si nu prin urechi pentru ca acolo a lasat samanta soldatul roman Abdes Pandira, tatal natural al lui Isus, si nu prin urechea in care i-a soptit arhanghelul Gavril ca a ramas gravida!

| robby212 a răspuns (pentru Moisie):

Auzi la el. laughing
Tu de unde ai mai scos chestia cu soldatul?
Daca citesti ceva pe internet, nu e neaparat adevarat

| Moisie explică (pentru robby212):

Dragutule, chiar contemporanii lui Isus spuneau despre Isus ca este fiul din flori al acelui soldat, iar filozoful Celsos descrie cu lux de amanunt cum s-a intamplat minunea ca Maria a ramas gravida cu Dumnezxeu prin scula acestui soldat roman, si chestia asta a fost subiectul unor certuri intre parintele biserici Origene carevorbea prostiile cu Treimea, prostii care nici macar in Biblie nu sunt trecute, si acest Celsos i-l combatea cu adevaruri culese din realitate.

| robby212 a răspuns (pentru Moisie):

La tine e realitate numai vrei tu, nu conteaza daca nu asta e adevarul...

| Moisie explică (pentru robby212):

Pai cine te crezi tu incat sa contrazici un filozof renumit care era contemporan cu Isus, si care a cunoscut bine cazul?
Nu este adevarat ca asa vrei tu, si tir ti se pare adevarat ca unul din ceruri a lasat-o gravida pe viitoarea sa mama ca din scartzaitul olitei sa se nasca exact acela care a insamantat-o!
Ti se pare logica prostia ta, dar nu la fel si realitatea normala pe care o comunica Celsos lui Origene, care era unul din parintii bisericii.

| robby212 a răspuns (pentru Moisie):

Tu poti crede ce vrei.Eu nu o sa iti jignesc alegerea.Sti de ce? Pentru ca eu am acea chestia numita bun simt, care la tine lipseste cu desavarsire.
Daca tot nu esti roman, atunci de ce te bagi in seama despre istoria romanilor(anterior)?
Cine ma cred eu sa contrazic un filozof contemporan? I-auzi.
Sti cine ma cred? De fapt nu, sti cine sunt? Sunt un crestin ortodox.Am invatat prin moartea atator oameni ca iubirea fata de Hristos e nemasurata in unitati de masura omenesti.Eu ma cred a fi din aceia care au adevarul si care chiar il au.Hristos e Calea, Adevarul si Viata. Oricat ai comenta tu despre El, tot asa ramane.Nu poti schimba cursul adevarului.
Si uite ca l-am contrazis pe filozof.Tu cum Il cobtrazici pe Hristos si pe cei mai mari invatati ai crestinismului? Filozoful tau e un nimic in comparatie cu ei.
Spor.

| Moisie explică (pentru robby212):

Trebuie sa reetii ca in lumea asta nu merge nimic pe baza de credinta asa a proasta, asa ca nu conteaza ceea ce crede fiecare, pentru ca conteaza un singur lucru, si anume adevarul dovedit cu argumente.
Se vede ca esti crestin ortodox dupa faptul ca nu pricepi nimica, nici macxar ceea ce citesti, eu nu am spus ca te contrazici cu un filozof contemporan, ci cu unul care a fost contemporan cu Isus, si asta este o diferenta atat de mare ca de la adevar la credinta a proasta!
Daca Isus este Calea Adevarul si Viata, iar Calea lui era Calea religiei Mozaice, advarul lui se numea Torah si nu Biblia, iar viata sa era una de RABIN evreu, din ce cauza tot repetati ca vreti sa-i urmati exemplul, dar nimeni nu o face niciodata?
Cred ca esti beat de-a binelea, tu nu ai contrazis cu nimic pe filozoful Celsos, ci ai dovedit ca esti baut, asta ca nu as crede ca esti un analfabet structural care nu stie ce vorbeste din cai\uza ca nu detine proprietatea termenilor, sau?

| robby212 a răspuns (pentru Moisie):

Nu stiu cum, dar in lumea asta, oricine scoate o prostie mai mare de cat el, e deja numit filozof. Daca vrei, iti dau eu exemple de filozofi.
Stai linistit. Vorbesti cu un om in deplinatate.Am un mod de exprimare coerent si detin proprietatea fiecarui termen ales pentru. a-l expune intr-un comentariu la adresa ta si a tuturor, de fapt.
Ia zi, esti ateu sau nu esyi? Ca vad ca nici tu nu mai tii.

| Moisie explică (pentru robby212):

Se pare ca esti cam certat cu logica. Eu nu vorbeam despre vreun filozof de bodega ci despre un adevarat filozof care si dupa 2000 de unu a ramas viu in constiinta istoriei.
Da te exprimi coerent, dar vad ca nu gandesti corect, si asta strica.
Evident ca sunt ateu, iar cand vorbesc de pe pozitia unuia care cunoaste bine Biblia si mai ales intelege ca Biblia este FURATA de la o alta religie, o fac pentru ca numai prin argumente biblice poti convinge papagali retrograzii care doar pomenesc de ea asa a proasta, fara sa o fi studiat sau inteles vreodata

| robby212 a răspuns (pentru Moisie):

Nu sunt certat cu logica si gandesc foarte limpede.Sunt in deplinatatea facultatilor mintale, eu stiu ce cred si ceea ce simt.
Dupa 2000 de ani, dupa moartea a milioabe pentru Hristos, ati ibceput sa rasariti voi, oameni cu prea mult timp liber, care ce au zis? Hai sa intram de TPU si sa-i batem pe crestini cu gandirea noastra cea atat de logica.
Daca era o minciuna, nu o ducea 2000 de ani. Dupa 40-50, cel mult 100 era distrusa.

| Moisie explică (pentru robby212):

Toti glumetii internati la ospiciu sunt convinsi ca sunt logici si rationali. normalitatea incepe acolo unde integi ca nu esti asa cum te vezi tu ci cum te percep apropioatii care te cunosc bine, si cand esti tu primul care se indoieste despre felul cum rationezi.
2 Faptul ca sarlatania crestina a rezistat 2000 de ani, nu se explica prin faptul ca ea se bazeaza pe adevar, ci pentru ca timp de peste 1500 de ani a ucis si schingiuit pe absolut toti care isi permiteau sa se indoiasca de "adevarurile" ei impuse prin crime si amenintari permanente cu moartea.
La fel, dar muuuuuuult mai omeneste, s-a impus si religia comunista care i-l avea ca Dumnezeu pe Stalin, si in fiecare casa exista o "icoana" cu poza Tatucului Dumnezeiesc Stalin, si in tari mai prapadite poze in clase cu de ex. Sfantu Mantuitor Ceausescu.

| robby212 a răspuns (pentru Moisie):

Oameni nebuni! Cu sarlatanul de Stalin in frunte!
Tu vrei sa spui ca Biserica nu a fost prigonita? Cand se faceau slujbele si rugaciunile in catacombe, cum era?
Cand erau (şi sunt incă! Ţine cont! Creştinii ortodocsi sunt omorati la momentul actual pentru. simplul fapt ca subt ortodocsi) ucisi oamenii pentru. ca se roaga?

| Moisie explică (pentru robby212):

Aceia care faceau slujbe in catacombe nu aveau religia crestina ci erau o secta a religiei mozaice secta numita a Nazariteanului!
Stalin nu era nebun ci era un popa care a inteles ce era religia crestina si care pentru a-si impune noua sa religie comunista in care Dumnezeul era chiar el, a actionat la fel ca si Imparatul Constantin si urmasii lui pentru a impune crestinismul, ...deci nimic nou sub soare.
Evident ca sunt omorati, dar nu pentru ca se roaga ci pentru ca sunt adeptii unei religii diferite de ex. de cea musulmana, asa ca in tari ca Arabia Saudita sunt ucisi toti care nu trec la mahomedanism, si asa au facut si crestinii la randul lor cand au impus crestinismul ca religie de Stat in Imperiul Roman...deci cum spuneam? ...nimic nou sub soare?

| robby212 a răspuns (pentru Moisie):

Imparatul Constantin NU a impus relgia crestina.Am mai auzit de la niste oameni ca el ar fi pus religia crestina ca fiind majoritara si i-ar fi asuprit pe ceilalti...Hello Africa! Despre ce vorbim aici? Crestinii erau in proportie e 10%, deci cum sa impui religia asta ca fiind religia statului.Cobstantin a fost botezat pe patul de moarte, pana atunci era declarat ca mare preot de-al religiei lui.
Stalin a fost un nebun.A studiat teologia, dar a devenit nebun. Spunea un mare Sfant ca "teologia fara Dumnezeu e o teologie demonica". Adica, degeaba stii ce a fost, asta stiu si diavolii, trebuie sa comunici cu Dumnezeu.
Tie ti se pare normal ca in sec. XXI sa mai fie asupriti oamenii pentru. propriile principii si alegeri? Daca Romania e o tara crestin-ortodoxa, inseamna ca trebuie sa omoram celelalte secte si ateii? Nu, nu trebuie.
Ai vazut? Tocmai tu ai dat o dovada care proclama faptul ca religia crestina e cea adevarata.A lui Stalin cum a rezistat atat de putin? Daca Dumnezeu nu l-a vrut, nici nu a ramas.Religia cea intru Hristos Iisus a rezistat 2000 de ani cu vointa Lui Dumnezeu.

| Moisie explică (pentru robby212):

Nu a impus-o ci doar a inventat-o, de impusa a fost impusa atunci cand a fost numita Religie de Stat.
Cum sa o impui?
Prin santaj si prin crime, ...cum de altfel s-a si impus. Cand a fost impusa cu forta nu sßa tinut cont de numarul crestinilor ci de interesul politic, pentru ca religia inventata de Constantin era o facatura politica cu aspect religios care avea rolul sa sudeze imperiul roman format din popoare cu religii culturi si limbi diferite.
Stalin nu a fost nebun niciodata si asta spa vayut in intalnirile sale cu Churchill Rosewelt si Truman cand si-a ißa dirijat pe acestia ca la grupa maica si si-a impus absolut toate interesele.
Nu exista Mare Sfant ci eventual Mare Excroc, dar recunosc ca avea mare dreptate, tinand cont de faptul ca religia crestina NU are niciun Dumnezeu,
sfinti sunt numai parintii nostri care neßau daruit viata si ne-au ingrijit si educat ca sa devenim oameni si nu niste Maugli.
Romania NU este o tara ortodoxa ci una LAICA, asta scrie in Constitutia ei.
Din partea mea nu trebuie sa se omoare ci este suficient sa se bata intre ei ca chiorii.
Religia lui Stalin, adica Comunismul, mai exista si azi in CHINA, si iata ca China nu a disparut ci a devenit cea mai mare putere economica din lume.
Asa ca lasa-l dracu pe Dumneyeu ca voi crestinii NU aveti niciun Dumneyeu, ca daca aveati va dadea el o Biblie si nu trebuia sa o FURATI pe cea a religiei moyaice!
Sau daca ati FURAT-o, crezi ca l-ati furat si pe Dumneyeul din ceruri al acelei religii?

| robby212 a răspuns (pentru Moisie):

China este cea mai mare putere economică mondiala? Te inseli baieete.Te inseli rau de tot.
Cea mai mare putere economica si militara mondiala e democrată!
Stalin a fost un nebun din cale afara. Daca era cu toata pasarelele acasa, nu omora atatia oameni.
Acel "mare excroc" este cu foarte foarte mult peste nivelul meu, apai al tau.Tu NU ai nici-un drept sa faci excroci pe ortodocsi.Cum noi nu avem treaba cu ateii, lasati-ne domn'ne in pace sa facem ce stim.Biserica nu santajeaza pe nimeni.Tu iei in calcul numai exemplele nefavorabile, dar milioanele de exemple favorabile unde sunt? Ce faci cu ele? Le mananci?
Te invit sa iti cam vezi de treaba si sa nu mai jignesti marile personalitati ale religiei noastre.

| Moisie explică (pentru robby212):

Te inseli amarnic in privinta Chinei, care este cel mai mare exportator din lume si tara cu cel mai mare buget militar(12% din PIB), dar si cu cea mai mare armata din lume.
Dar ma bucur ca recunosti totusi ca religia comunista nu a murit si ca este in deplin avant.
Stalin nu a fost mai nebun ci a inteles cum s-a nascut religia crestina, si cum aceasta s-a impus prin CRIME, asa ca el nu a facut altceva decat sa aplice modelul crestin pentru impunerea propriei sale religii comunismul in care Marx si Lenin erau Dumnezeii iar el era loctiitorul lui Dumnezeu care mantuia oamenii EXACT la fel ca si biserica lui Isus, adica luandußle viata!
Eu nu ii fdac excroci pe credinciosii ortodocsi ci pe preotii ortodocsi care inseala lumea ca intermediaza o legatura cu Dumnezeu, pe cand ei nu au niciun alt Dumnezeu decat BANUL!
3 Biserica nu santajeaza, da santajat santajeaza preotii din biserica cand baga in cap oamenilor ca vor ajunge in Iad daca nu fac ce le cer ei!
Bine, nu mai jignesc marile personalitati ale Mafiei bisericesti pentru ca nu i--l jignesc nici pe Sfantul Al Capone, si alti mafioti care si acum fac prapad in Catedrala Sfantu Petru de la Vatican, asa cum vedemclar din exemplul scandalului demisiei Papei Benedict al XVI-lea, si din porcariile criminale ale mafiei din conducerea bisericii diabolice crestine, pentru ca numai sfanta nu se poate numi o biserica care are legaturi cu Mafia.

| robby212 a răspuns (pentru Moisie):

S-au schimbat multe de la Biserica pe care ne-a lasat-o Hristos.De aceea trebuie sa revenim pe acest subiect si sa desfiintam tot ceea ce inseamna preot care excrocheaza.
Daca au fost cateva exemple rele, nu o luam cu totul de rau, ca sa ne intelegem.
Stalin a fost atat de nebun incat a omorat milioane de oameni pentru. proprile-si principii, ceea ce in Biserica Lui Hristos nu se intampla.
Tu ma tot bateai la cap cu lume civilizata, in fine.Tie ti se pare civilizat ca ortodicsii sa fie omorati pentru. religia lor? Ti se pare normal ca Bisericule niastre (pana la urma), sa fie bombardate, in ziua de Pasti sa fie trimise rachete spre Biserici si pe ele sa scrie "Paste Fericit"?
China nu e prima putere economica mondiala.Are o economie puternica, ce-i drept, dar nu e cea mai buna economie pe plan mondial.
Daca ai o problema atat de mare cu romanii ortodocsi, te invit sa-i scrii o scrisoare Patriarhului Daniel. Discuta cu el ce nu te pot lamurii eu.
Daca tu nu esti roman, nici crestin, ce te doare pe tine capul de ce se intampla in Biserica noastra? Biserica e cat se poate de buna, oamenii ei mai lasa de dorit din cand in cand.

| Moisie explică (pentru robby212):

Hristos nu a lasat nimic ca el era un fel de Greuceanu, adica personaj de poveste!
Tu nu intelegi ca Stalin a ucis oamenii din acelasi motiv din care i-a ucis si biserica crestina ca sa se impuna! Tot asa a vrut sa-si impuna si Stalin noua sa religie in care el era Loctiitorul lui Dumnezeu si Mantuitorul care mantuia exact ca Christos, adica ucigand oamenii!
Mie nu mi se pare corect sa fi omorat pentru religie, dar eu sunt un om normal si nu un aberat religios caruia i s-a bagat in cap ca daca moare ucigand crestini, il asteapta in Rai 70 de curve, adica Hure, si hure in limba germana inseamna curva.
In plus de asta aici nu discutam despre economia Chinei ci despre faptul ca religia comunista Nu a murit asa cum ai afirmat tu!

| robby212 a răspuns (pentru Moisie):

Arata-mi prin citat unde am afirmat eu ca stalinismul a murit.Nu a murit, mai este doar in China, unde chinezii sunt obilgati sa il mai suporte.
Tu sti ce viata se duce in China? Se duce o viata foarte grea.Statul foloseste pentru. propriul bine puterea de munca a peste 1 miliard de oameni.De asta au chinezii o economie puternica, fiindca are cine muncii.Sunt peste 1 miliard.
Dar revin la afirmatia mea, care o contrazice pe a ta.China nu este prima putere economica si militara a lumii.Prima putere economica si militara este si prima democratie.
Hristos e Calea, Adevarul si Viata. Sper sa iti arate si tie Domnul Hristos faptul ca El exista si ca ne vede pe noi toti.
Daca tu il negi pe Dumnezeu, cum explici minunea de pe Muntele Tabor? Cum explici minunea cu Sfanta Lumina de la ortodocsi? Cum explici minunea cu raul Iordanului? Cum explici marturiile oamenilor care sustin ca s-au vindecat de boli incurabile, cu ajutorul Lui Dumnezeu? Cat ai vrea, niciodata nu vei putea explica toate acestea. Ceea ce se intampla cu voia Lui Dumnezeu intrece limitele fizicii.

Imi spuneai mai inainte ca Romania e un stat laic si ca asta scrie in Constitutie.Arata-mi tu, unde scrie in constitutie ca Romania e un stat laic.
In constitutie scrie asasadsi voi cita)
"(1) România este stat naţional, suveran şi independent, unitar şi indivizibil.
(2) Forma de guvernământ a statului român este republica.
(3) România este stat de drept, democratic şi social, în care demnitatea omului, drepturile şi libertăţile cetăţenilor, libera dezvoltare a personalităţii umane, dreptatea şi pluralismul politic reprezintă valori supreme, în spiritul tradiţiilor democratice ale poporului român şi idealurilor Revoluţiei din decembrie 1989, şi sunt garantate.
(4) Statul se organizează potrivit principiului separaţiei şi echilibrului puterilor – legislativă, executivă şi judecătorească – în cadrul democraţiei constituţionale.".

| Moisie explică (pentru robby212):

1 Ce naiba, ai uitat ceea ce ai postat?
2 Crezi ca in evul mediu cand stapana in Europa era biserica, se traia mai bine decat in China de astazi? Ma frate dar tu ai mari lacune in culturata generala daca nici macar atat nu stii din ce cauza a izbucnit revolutia iluminista din Franta in anul 1789, si de ce au fost decapitati la ghilotina ZECI DE MII de preoti!
3 Pune te rog toata constitutia pe acest topic pentru caundeva scrie clar ca este un stat Laic, desi aceasta se subintelege cand spui "Stat Democrat" adica stat condus de masonerie, si daca e masonerie e clar ca este impotriva bisericii.
Ia uite aici:

http://www.mediafax.ro/......c-10940733

| robby212 a răspuns (pentru Moisie):

1.Mai verifica odata si arata-mi unde am zis ca prostia aia de comunism a murit.
2. Dpdv al istoriei, esti departe fraţică, departe de tot.
3.Te rog lasa povestiile ca e stat democratic si se sub intelege.Pot pune intreaga Constitutie aici.Nici unde nu scrie ca Romania e un stat laic.De ce vorbesti inainte sa te informezi?

Daca Basescu are o opinie proasta, nu inseamna ca asa e.Constitutia e legea fubdamentala a unui stat.Nimeni nu are dreptul sa o incalce, de la presedinte la ultimul om.Basescu nu e mai presus de Constitutie.
In 1991 s-a adoptat aceasta constitutie, iar ea este buna asa cum e.Romania NU e un stat laic.
O seara faină.

| Moisie explică (pentru robby212):

China dovedeste clar ca comunismul nu a fost o prostie.
Basescu nu si-a exprimat opinia ci spiritul Constitutiei.
Daca nu stii ca democratia impune statul laic, inseamna ca nu intelegi nimic din democratie.
In materie de istorie te bag in buzunarul de la ceas.
Si ultimul....nu mai bate campii aiurea, ci raspunde la intrebarea din titlu!
Cand si in ce functie a fot uns dulgherul Isus astfel incat sa poata fi numit UNSUL? Si daca Isus nu este UNSUL inseamna ca NU este el Christosul ci Christosul fals, adica Antichristu, adica Diavolul asa cum il numeste si Tatal ceresc in Apoc 12.12!
Te simti bine cand constientizezi ca il accepti pe Diavol ca fiind Dumnezeul tau?

| robby212 a răspuns (pentru Moisie):

Hristos este Unsul Lui Dumnezeu.Se aminteste asta la slujba Vecerniei (parca) si intr-un apostol.Hristos este Unsul Lui Dumnezeu.El e mabtuirea tuturor crestinilor, Însusi Imparatul Maririi."Cine este Imparatul Maririi? Domnul cel tare si puternic, Domnul cel tare-n razboi."
Dumnezeu sa iti arate calea in aceasta zi, in aceasta noapte, de Invierea Celui ce cu mana Tine totul, de Invierea Celui mai inaibte de vezi.
"Pentru cine va marturisii pentru mine inaintea oamenilor, voi marturisii si Eu pentru El inaintea Tatalui meu!"-spunea Imparatul Maririi, Iisus Hristos.

| Moisie explică (pentru robby212):

Slujba vecerniei nu este o dovada ca Isus Christos a fost UNS, arata-mi unde scrie in Biblie ca Isus a fost UNS si in ce functie.
Poate fi si imparatul mustelor din partea mea ca nu ma supar, problema este ca trebuie sa spui unde in Biblie ai gasit asta.
Dumnezeu nu arata nimic, dar cei care inteloeg ce vad, vad ca in seara/noaptea aceasta biserica i-l slaveste pe Lucifer si nu pe Dumnezeu
uite dovada :
http://www.youtube.com/watch?v=0IgdzyMNfjw

| robby212 a răspuns (pentru Moisie):

Hristos a Inviat!
Noaptea trecuta L-am slavit pe Cel ce cu putere a facut totul.Pe unul Sfant, pe Insusi Dumnezeu Fiul, o persoana care face parte din Sfanta si Dumnezeiasca si de viata facatoare Treime!

| Moisie explică (pentru robby212):

Nu cumva esti atat de habarnist incat nu stii ca l-ai slavit de fapt pe Lucifer?

Ia vezi tu aici in filmulet sa vezi cine este slavit de slujba de Inviere
si de fapt pe cine ai slavit si tu:

http://www.youtube.com/watch?v=0IgdzyMNfjw

Probabil ca Dumnezeu isi va arata fata de tine incantarea sa pentru faptul ca tu il slavesti pe Diavol!
Ai un pic de rabdare ca Dumnezeu nu bate cu bata si cred ca vei raspunde amarnic in fata Lui pentru batjocura pe care i-o aduci!

| Moisie explică (pentru robby212):

Joaca-te numai cu focul!
...ca tu o fi cel care o sa arzi in Iad
ag sama ca nu ti-i frica de Dumnezeu, nu cumva este un verset in Biblie despre astia care sunt prea mandrii de ei si acum fac pipi pe Dumnezeu de atata mandrie?

| robby212 a răspuns (pentru Moisie):

Pentru mine, nimeni si nimic nu este mai important decat Dumnezeu.Nu subt vrednic sa Îi pomenesc numele, dar totuşi am indrazneala asta.Eu ma inchin
Celui ce cu mana a facut tot si toate.Nu sunt vrednic sa ridic ochii mei catre Dumnezeu, dar totusi o fac pentru ca eu cred ca numai El e scaparea noastra.
Intotdeauna voi Slavi Sfanta Treime.Boi da Slava ce I se cuvibe Celui ce cu mana a zidit tot si toate, voi da slava Celui ce a murit si a 3-a zi a Înviat.
Dumnezeu trebuie laudat mai presus de fire.El a trimis pe Unicul Sau fiu, pe Unsul Său, să mantuiasca aceasta creatie nedreapta si murdara.Slava Maririi Sale.
Slava Unsului Său.

| robby212 a răspuns (pentru Moisie):

Mi-ai cerut un verset din Biblie acum cateva zile, asta seara mi-am amintit si am cautat. Uite aici: Matei 16:13-20.Aici se spune clar ca Iisus Hristos este Fiul Lui Dumnezeu. Daca nai caut, sunt convins ca voi gasi sa scrie si ca e Unsul Lui.

| Moisie explică (pentru robby212):

Hahahaha...ce tare!
Fii ai lui Dumnezeu sunt toti aceia care au acceptat legamantul pe care Dumnezeu l-a facut cu Avraam, adica toti cei care au religia mozaica si care accepta ca au fost creati de Dumnezeu.
Din cauza asta poporul evreu se numeste poporul lui Dumnezeu
Iar regii si conducatorii lor spirituali incepand cu Moise, David, Solomon+++ toti sunt Fi ai lui Dumnezeu, pentru ca au fost UNSI in functiile lor inalte de Dumnezeu care i-a acceptat ca fii.
Prin urmare ce a zis Matei, trebuie inteles in contextul religiei mozaice pentru ca si el era de aceeasi religie, si inseamna ca l-a acceptat pe Isus ca fiind un Leader spiritual, iar a interpreta scriptura religiei mozaice in sens crestin, asa cum faci tu, nu poate fi decat o prostie sau si mai grav, o excrocherie!

| Moisie explică (pentru robby212):

Mai bine cauta sa vezi UNDE si CAND a fost UNS si mai ales in CE functie, pentru ca degeaba scrie unsul cand de fapt nu a fost uns in nicio functie!

| Moisie explică (pentru robby212):

Pai daca Dumnezeu este atat de important pentru tine cat zici, atunci ce cauti in biserica lui Lucifer si din ce cauza urmezi o religie care spune ca Legea lui Dumnezeu e veche, motiv pentru care este inlocuita cu legile lui Lucifer.
Dumnezeu nu si-a trimis Fiul la oameni ci l-a azvarlit din ceruri din cauza ca i s-a opus si ca a vrut sa-l detroneze.scena asta o vezi in Isaia 14.12!
Asa ca tu esti doar un amarat de ratacit care a cazut prada tatalui minciunii si crezi ca el este Dumnezeu!
Isus nu a fost niciodata UNS ca sa poata fi numit UNSUL!
Esti intr-o cumplita ratacire asta din cauza ca ai fost lobotomizat prinb religie si nu mai ai minte sa judeci corect nici macar ce scrie in Biblie, asta pentru ca nu accepti ca Biblia nu este scrisa pentru crestini deci nici nu trebuie inteleasa "crestineste" ca asta ar fi o minciuna daca nu ar fi o ratacira asa cum este cazul tau!

| robby212 a răspuns (pentru Moisie):

Nu sunt deloc ratacit.Tu imi azvarlesti in minte idei foarte proaste.Sunt niste lucruri total lipsite de adevar.Hristos e Domnul cel ce a murit lentru noi si a 3-a zi a Înviat! Sunt atatea marturii pebtru El, sunt atatea minuni.Cum explici?

| Moisie explică (pentru robby212):

Din moment ce il slavesti pe Lucifer ca fiind Dumnezeu, inseamna ca esti ratacit tare de tot, dar si incapatanat in rele, motiv pentru care nu il primesti pe Dumnezeu sub forma de Adevar, in sufletul tau!
Sau pentru tine Adevarul nu este parte din Dumnezeu ci doar minciuna ca tu te inchini tatalui minciunii, adica Diavolului numit si Lucifer

| Moisie explică (pentru robby212):

Ce prostie!
Isus nu a murit pentru voi crestinii pentru ca habar nu avea de voi, si daca avea habar, tot nu murea pentru cei care il slavesc pe Diavol si fac pipi pe Legea lui Dumnezeu pentru ca in ratacirea lor urmeaza Legea Noua a unor cioflingari fara nicio Autoritate divina!
Tu chiar nu-ti dai seama cat de ratacit si de ilogic esti?

| robby212 a răspuns (pentru Moisie):

Religia noastra este mai logica decat orice problema matematica.Hristos a murit pentru oameni.A murit pentru pacatele noastre, El a instaurat ceea ce tu hulesti astazi.A instaurat Biserica Crestina.Hristos este Imparatul Maririi, Domnul cel tare si puternic.Niciodata, darniciodata sa nu-L mai asociezi cu Lucifer.Imparatul nostru este imparat peste toata faptura cuvantatoare si necuvantatoare.
Lucufer este cel mai mare dusman al nostru.
Te rog sa nu mai raspunzi la acest comentariu.Am terminat cu tine.

| Moisie explică (pentru robby212):

Poate ai vrut sa zici cea mai ilogica!
Daca ar fi fost logica, atunci ar fi inteles ca Isus Christos nu era crestin ci sectant al religiei mozaice, si prin urmare nu a murit pentru oameni, adica pentru atei, ci a murit doar pentru aceia care faceau parte din SECTA sa de religie mozaica!
Deci nu a murit pentru pacatele voastre ale crestinilor ci pentru pacatelor oamenilor care urmau SECTA si religia sa, adica religia Mozaica!
Pai tu nu vezi ca NU eu il asociez cu Lucifer ci chiar Papa de la Roma seful bisericii crestine, sau tu nu esti crestin ci pagan?
Pai daca Lucufer este cel mai mare dusman al vostru, ce cauti tu in biserica crestina?

| Moisie explică (pentru robby212):

Sa inteleg ca te-am facut Sah-Mat si esti atat de suparat ca nu mai gasesti argumente sa ma combati, si fugi ca un las fara sa realizezi ca tu fugi de ADEVAR si cum Adevarul este parte din Dumnezeu, tu fugi de fapt de Dumnezeu!

| robby212 a răspuns (pentru Moisie):

Nu m-ai facut Sah-Mat.Mai am argumente, dar tu imi bagi numai prostii in cap.
Acum ceva vreme spuneai ca Imparatul Iisus a fost doar un biet rabin, acym recunosi ca a murit pentru pacatele noastre.
Papa seful crestinismului? Nu, nici pe departe.Papa este seful romano\greco-catolicilor.Biserica Ortodoxa nu il recuboaste pe Papa.Eu nu il recunosc pe Papa ca fiind seful uman al religiei mele.Seful uman viu este Preafericitul Patriarh Daniel, in cazul Romaniei si Preafericitul Patriarh al Ierusalimului.
Nu am putut inyelege ce se vorveste in acel video deoarece nu stiu italiana.
Nu are sens sa iti tot desfintez afirmatiile.Nu ajungem nicaieri.

| Moisie explică (pentru robby212):

Faptul ca tu consideri prostii predicile de la Vatican si ce scrie in Biblie, este treaba ta.
Cum sa recunosc ca Isus a murit pentru pacatele crestinilor care pentru toti evreii dar mai ales pentru rabini sunt niste GOIMI, adica ceva mai abject decat un animal,. Nu ai citit corect, eu am spus ca Isus NU s-a sacrificat pentru pacvatele crestinilor ci daca a facut vre-unb sacrificiu l-a facut pentru SECTA sa de religie mozaica!
Biserica ortodoxa nu recunoaste decat bancnotele cu cifre mari, dar Papa si Statul Vatican si Biserica Romei este si a fost intotdeauna centrul bisericii si religiei crestine, sau oare pentru biserica ortodocsa nu mai este valabila Crezul care este valabil si pentru biserica Romano-catolica?
Nu sunt ambele parti ale aceleiasi religii crestine in doua biserici care apartin acestei religii?
In acel Video nu se vorbeste limba Italiana ci Limba Latina, limba in care s-a nascut religia si biserica crestina.
Nu ajungem nicaieri din cauza ca tu nu accepti adevarul, si aste pentru ca Dumnezeul tau este Lucifer, adica cel numit si Tatal Minciunii!

| Moisie explică (pentru robby212):

Faptul ca tu doar ma contrazici fara sa aduci argumente, nici pe departe nu inseamna ca imi desfintezi afirmatiile!

| robby212 a răspuns (pentru Moisie):

Dumnezeul meu e Dumnezeul cel adevarat.Lucifer este Diavolul. Iisus este Imparatul nostru.
Oamenii Bisericii Catolice sunt de un miliard de ori mai corupti decat cei ai Bisericii Ortodoxe.Nu am argumente? Serios?
I-auzi. Minunea de pe muntele Tabor e intamplatoare? Lumina de la Ierusalim e intamplatoare? Minunea de la raul Iordan e intanplatoare? Molecula apei e intamplatoare?
Oamenii de stiinta au fost ingenunchiati, negasind un raspuns.Si ce au zis? Hai sa ascundem de ochii lumii minunile astea, sa nu se afle.
Cea mai mica minune care se intampla e ceva mai presus de fire.Tu sti ce minune se intampla cu molecula apei?
Daca mai aud vreodata de la tine aceasta erezie, nu iti voi mai raspunde. Daca Diavolul ar fi imparatul acestei lumi, ar fi fost cotropita de multa vreme.
Dar pentru puterea Lui Hristos si a Tatalui Sau, alaturi de Duhul Sfant, lumea inca mai exista, in ciuda Diavolului.

| Moisie explică (pentru robby212):

Pai o fi adevarat pentru tine, dar atata vreme cat tu nu ai acceptat Legamantul impus de Dumnezeu lui Avraam tu nu ai niciun Dumnezeu cu atat mai grav ca si urmezi o religie care iti cere sa calci in picioare legea lui Dumnezeu pentru ca este un GUNOI, fata de inaltimea invaturilor celui slavit ca Lucifer, si ti-am dat si sursa din Filipeni cap.3 punctul 3-6... daca nu gresesc.
Nu lumina de la Ierusalim nu este intamplatoare ci este produse de acele substante chimice pe care orice soldat american le are in rucsacul sau pentru a face lumina sau pentru a-si incalzi mancarea.
Nu mai pune ignoranta ta in carca oamenilor de stiinta pentru ca daca o faci MI(NTI din nou.
In plus de asta mai retine ca Minunea lui Dumnezeu este Creatia asta minunata numita natura, si mai ales creierul omenesc care intr-adevar este cea mai mare minune, pentru ca acest creier a avut puterea de a face Avioane, Computere chiar si Tomograf, roboti care fac operatii, mii si mii de medicamente pentru vindecat mii si mii de boli si de a salva sute de milioane de oameni, iar Dumnezeu avand aceste creatii in contul sau, nu mai trebuie sa se legitimeze cu alte minuni, mai ales ca Diavolul NU are nicio Creatie si incerca sa se legitimeze ca Dumnezeu prin MINCIUNI si prin extrem de rare asa zise minuni, despre care chiar Dumnezeu ne previne in Legea Sa, si anume in Deuteronom 13:1 unde este prezentat chiar cazul omului-diavol Isus care a facut minuni ca sa fie crezut ca fiind Dumnezeu, si ce sa vezi in ur, a acestor minuni, fraierii care nu au citit Biblia il si cred ca fiind Dumnezeu
3 Da stiu care este minunea moleculei numita apa, si anume ca ea la inghetare devine mai usoara si se ridica sus, lasand jos viata sa isi desfasoare cursul ei, dar aceasta asa zisa minune nu tine de religie ci de acele legi fizice care explica cum a aparut viata si cum au evoluat fiintele vii, asa ca numai combina minciuna cu adevarurile dovedite de stiinte, ca uite, pe mine nu ma duci, pentru ca eu am avut norocul IMENS in viata mea sa ma nasc intr-o familie in care CARTEA era la mare cinste si am avut norocul ca de mic sa fiu curios, si sa am o biblioteca foarte foarte mare!
Asa ca revenind la subiect, nu exista erezie mai mare ca "religia " ta, pentru ca ceea ce tu crezi ca este religie este o facatura mincinoasa cu scop politic si cu interfata religioasa, care i-l blasfemiaza pe Creator, asa ca nu mai spune ca eu il blasfemiez pentru ca nu m-ai vazut niciodata sa postez ceva negativ despre Creatorul care este Marele Arhitect al Universului ci doar despre Lucifer care in pseudoreligia ta este Dumnezeu.
Asa ca atat Isus Christos cat si Dumnezeu si la fel si Duhul Sfant NU au nicio legatura directa cu religia ta, ci doar una falsa bazata pe Minciuna, pentru ca toata Treimea de care vorbesti, apartine religiei Iudaice, atat Dumnezeul pe nume Yahwe sau YHWH, cat si Fiul Isus din Nazareth care nu a avut nicio legatura cu crestinii, deci nici invataturi nu le-a trimis, si cu atat mai putin Duhul Sfant care este CONSTIINTA, pentru ca oile (fie ele oricatui Domn) nu au Constiinta. Sigur ca lumea mai exista, doar nu se stie cat de mult va mai exista, pentru ca, asa cum scrie in Biblie la Romani, "Dumnezeul veacului acesta va rataci mintile oamenilor" si o planeta suprapopulata de religiosi fanatici si irationali, care se inmultesc ca sobolanii, planeta se va distruge nu inainte de a se distruge civilizatia umana datorita fanaticilor religiosi intoleranti care nu-si dau seama ca ei sunt Instrumentele Satanei!

| robby212 a răspuns (pentru Moisie):

Mina coboara ca un bol albastrui care aprinde vata Patriarhului si lumanarile celor mai credinciosi dintre oameni.Tu vorbesti de la departare. Daca americanii nu au lasat sa se vada asta, nu inseamna ca nu exista.Pur si simlu, prin cupola Bisericii in care se afla Mormantul Domnului intra o faclie de lumina care aprinde lumanarile celorlalti oameni.Documenteaza-te si nu mai abera!
Minunea de pe Tabor cum o explici? Cum explici acele chestii care coboara catre oameni? Daca ai fost atat de ignorant, nici nu te-ai documentat.De ce sa stii? Tu sti una si buna, ca religia mea e cea gresita.Ei bine, nu e!
Vorbesti din nou in necunostinta de cauza! Am zis eu ceva de schimbarea starii de agregare a apei? Nu!
Apa (orice fel de apa) are o forma a molecului.Acea forma este in zig-zag, fara niste linii si margini bine definite.Este pusa la intamplare, cum s-ar zice. Dupa ce apa a fost sfintita de catre preot/episcop, cand e pusa la microscop, se constata ca si-a schimbat molecula.Se constata ca molecula are, acum, o forma definita cu margini drepte (in fine, cum o arata) si linii bine aranjate.Asta inseamna ca, prin sfintire, toata faptura si natura se purifica.Devine mai curata.
Are forma unui fulg de nea.

Credinciosii se inmultesc? Cred ca vezi in gura.
Este tocmai invers.Credinciosii se inputineaza, cel putin in Romania, pe zi ce trece.Chiar daca sunt botezati intru dreapta credinta si intru Hristos, ei sunt nepasatori si nu isi dau interesul,
Mai documenteaza-te! Apoi vino la mine sa vorbim.Nu pot sa stau eu sa te invat pe tine chiar totul.
O zi faina!

| Moisie explică (pentru robby212):

Daca este asa cum descrii tu...insemna ca neparat este vorba de lucrarea Diavolului care vrea sa fie crezut ca Dumnezeu, dar stii ce ma mir?
Ma mir ca oamenii aceia care se uita la acea minune, nu fac ceea ce le cere Dumnezeu in Deuteronom 13:1-10.
Pai Romania nu este toata lumea si in afara de romani mai exista si credinciosi hindusi, budisti si islamici si astia se inmultesc mai mult decat pamantul poate suporta
Mai intai spune cine este Christosul si de abia apoi putem vorbi despre faptul daca credinta in el este drepta sau nu?
Hahahah ce banc bun!
Aia cu apa sfintita de slugile Mamonei, asa cum ii numea Isus pe preoti, isi schimba configuratia moleculara doar pentru ca slugile Mamonei baga in ea busuioc? Daca ai STII multe nu ai mai fi credincios ci savant si nici religia ta NU ar intra in categoria credintelor ci in cea a Stiintelor!
Asa ca ma dezamagesti profund cu lipsa ta de rationalitate!

| robby212 a răspuns (pentru Moisie):

Nu te dezamagesc deloc.Gandesc foarte limpede.
Tot nu mi-ai dat un raspuns, cum de apa isi schimba forma moleculara? Asta e un lucru demonstrat, nu povesti de adormit copii.
Cine e Hristosul? Cine e Unsul? Iti spun eu cine e.Hristosul, Unsul Lui Dumnezeu este Iisus, Imparatul Maririi, Domnul cel tare si puternic, Domnul cel tare-n razboi.Hristosul e Fiul Celui ce cu Mana a facut toate care le vedem si nu numai.Aceste este Hristosul! Fiul Domnului Celui prea-inalt.Fiul Tatalui, Mieluselul Lui Dumnezeu.Pastorul cel de taina.

Ce putere are Diavolul? Tu crezi ca ar indrazni macar sa se gandeasca sa faca asa ceva? Iti spun eu ca nu!
Tu realizezi ce ar insemna pentru Diavol sa faca asta? Ar insemna pierire.Ar insemna moarte.Si ca sa vad lumea din perspectiva ta (proasta si bolnava, ce-i drept), Diavolul ar trebui sa plateasca pentru fiecare om.
Dar NU! Lumina ortodocsilor este aprinsa de Insusi Dumnezeu.
Acum astept explicatia pentru molecula apei, dupa aceea mai am o caruţă de minuni pe care sa mi le explici.
O seara faină!

| Moisie explică (pentru robby212):

Referitor la miracolul apei, eu ti-am dat un exemplu stiintific si tu imi raspunzi cu aiuereli ce tin de vrajitorie, si mai spui ca gandesti limpede!
Mersi pentru raspunsul cu Isus, la fel ca tine pot sa spun si eu ca Mos Gheorghe este Christosul, si asta este la fel de adevarat ca ce spui tu, pentru ca nici tu nu mi-ai dat linkul catre acel verset din Biblie in care vedem ca Isus a fost UNS si in ce functie a fost UNS, faptul ca s-a uns la fund ca avea hemoroizi nu se pune, ca si Mos Gheorghe se ungea cu alifie la fund.
As crede si baliverele tale cu Hristos dupa ce imi arati cine este acest Hristos ca nu cred ca este vorba de Mos Gheorghe si nu cred ca este vorba nici de Isus ca nu mi-ai aratat unde scrie ca a fost UNS si nici in ce Functie.
Pai evident ca Diavolul va duce la pieire, ca uite Romania este in pragul colapsului si daca nu era UE sa o salveze, poate ca trebuia sa o cautam cu lupa pe harta.
Ma da tu esti fanatic rau vde tot, de unde stii ca acea lumina a ortodocsilor este aprinsa de insusi Dumnezeu si nu de insusi Diavolul care se da drept Dumneze, ce interes ar avea Dumnezeu sa aprinda lumina unei religii care face lipsa mare pe Legea Lui sub pretextul ca este "veche" si nu lumina celor care au incheiat Legamantul cu el si urmeaza acel legamant?

| robby212 a răspuns (pentru Moisie):

Hristos a Inviat!
Ce explicatie stintifica? Mi-au scris o propozitie in care ai spus ca "nu se intampla nimic daca baga aia busuioc in apa". Asta e explicatie stintifica? Hai nu o da la intors, spune-mi cum se intampla asta.De ce se intampla asta?
Iisus este Domnul cel tare si puternic, chiar daca tu nu esti de acord, nu se schimba nimic.Tot asa ramabe.Tu chiar crezi xa daxa ai venit tu acum, ai rasarit ca ciupercile dupa ploaie, ne poti lua credinta pe care o avem de 2000 de ani? Credinta pe care Hristos a zidit-o. Sper ca Domnul Dumnezeu sa nu iti dea pedeapsa pe masira faptelor tale, caci nu vei putea niciodata duce pedeapsa penteu profanarea Numelui Celui ce te-a creat.Ai facut un mare pacat prin saparea Numelui Domnului cel mare.Aj gresit amarnic facand ceea ce ai facut. Sper ca Domnul sa te pedepseasca dupa mare mila Sa si nu dupa faptele tale.
Iisus este Dumnezeu deoarece chiar Dumnezeu spune asta. Dumnezeu spune ca Iisus ete Fiul Sau.
Tu ai o problema grava.Nu crezi in Biblie, dar totusi vrei sa bati credinciosii cu BibliamUite ca pe mine nu ma duci.Eu stiu ce cred.Sunt atatea minuni, atatea aratari, atatia martori incat trebuie sa ai probleme grave sa nu crezi.Tu chiar o sa spui ca toti acei oameni mint? Esti tu impotriva a milioane care stiu ca Dumnezeu exista
Tu esti un mare eretic. Faci parte din erezia Arie.Aceeasi pedeapsa o vei primi si tu.Pazeste-te si nu mai lovi numele Domnului, ca rabdator este, dar nu ii doresc sa isi revarse mania spre tine.
Hristos e Dumnezeu! Iisus e Fiul Domnului. Avem Biblia, avem pe proroci, avem pe martori, avem minunile, avem vindecarule miraculoase, avem sfintii care toata viata si-au inchinat-o Lui Iisus Hristos.Nu poti spube ca e mana Diavolului. Diavolul nu ar face atata bine oamenilor, el fiibd rautatea intruchipata. Uite aici dobada cum ca Cel ce "a zis si s-a facut, A poruncit si s-a zidit" este Dumnezeu. Daca voi mai vedea vreodata erezia ta (de fapt a lui Arie), nu iti voi mai raspunde la mesaje
O ZI BUNA!

| Moisie explică (pentru robby212):

Raspunsul trebuie sa-l cauti cu cateva postari inaintea aceleia cu busuiocu.
Da, dulgherul Isus care a murit ca un impotent care nu s-a putut apara. a devenit atoputernic dupa mopartea sa, pentru ca a deschis usa mortii la toti viermii care dupa ce l-au devorat au murit.
Acele minuni de care spui tu sunt pomenite de Dumnezeu in Legea sa adica in deuteronom 13; 1 si acolo vezi si ceiti cere Dumnezeu sa faci cu Isus s-au cu alti facatori de minuni, care fac minuni ca sa fie crezuti drept Dumnezeu
Cine este acel Hristos si daca acel Christos este Dumnezeu, de ce a mai fost UNS, ca sa devina un Christos?
Ce naiba tu faci glasolalie, ce naiba nici atat nu stii ca Christos inseamna UNSUL lui Dumnezeu deci cea mai elementara logica ar trebui sa-ti spuna ca Dumnezeu nu poate fi UNSUL lui Dumnezeu!
Da Isus este fiul Domnului soldat Iukius Abdes Pandira, nu de alta dar Domnul Dumnezeu NU are copii nici pina in ziua de astazi si daca nu crezi asta informeaza-te la Sinagoga adica locul in care tine EL legatura cu poporul Sau prin practicarea religiei pe care chiar El a transmis-o oamenilor prin Moise.
Ce bine a facut Isus oamenilor?
Tu uiti ca biserica sa este cea mai bicisnica institutie mafiota din istoria uimanitatii? Vad ca nu stii mai nimic, nici macar istorie!
Eu nu fac nicio ereyie, erezie o face chiar biserica ta, care iata ca recunoaste ca Isus Christos este Lucifer, ia vezi aici:
http://www.youtube.com/watch?v=0IgdzyMNfjw

Ce vrei mai clar decat asta?

| robby212 a răspuns (pentru Moisie):

Mult greşeşti. Pocăieşte-te că va veni clipa.
Hai, explica-mi faza cu busuiocul.Pot cauta si in varf de ac, ca tu nu mi-ai dat nici-un raspuns.
Tu sti ce ai facut? Mi-ai pus cateva semne de intrebare si am cautat la Dumnezeu sa imi arate adevarul.Semnele de intrebare au disparut.Domnul este Imparatul a toate.Esti o fiinta ilogica.Tu crezi in Dumnezeu, dar spui ca Fiul nu e Dumnezeu (~ ca Arie), si zici ca esti ateu...Eu nu te inteleg.Sa fii ateu este ilogic si voi publica destul de curabd si de ce.
Biserica mea nu face nici o erezie. Unii dintre oamenii ei sunt lipsiti de competenta, dar Biserica este lasata de Hristos Iisus, deci nu are cum sa fie erezie. Daca fimuletul este tot ala cu Papa... poţi sa il mai pui de 10000 de ori. Daca nu imi si zice cineva ce vlse vorbeste acolo, degeaba.

| Moisie explică (pentru robby212):

Ce este la tine "pocait" este cumva sa-ti bati joc de Dumnezeu si sa te inchini dusmanului sau adica lui Lucifer?
Mersi, pocaieste-te tu ca tu vei indura consecintele acestei rataciri.
Nu ma intereseaza faza cu busuiocul, pentru ca este o prostie, si ca exemplu il am pe Mitropolitul Bartolomeu Onanistu care desi avea tone de apa sfintita facatoare de minuni, cand a simtit ca i se apropie sfarsitul, a uitat de rugaciuni, de apa sfintita cu busuioc, a uita si de icoane facatoare de minuni, si s-a internat la spitalul AKH din Viena.
Intr-adevar biserica ta nu face nicio erezie pentru ca biserica ta este biserica lui Lucifer si tu il slavesti pe Lucifer, deci asta nu este nicio erezie, erezie ar fi sa te inchini lui Yahwe, adica lui Dumnezeu!

| robby212 a răspuns (pentru Moisie):

Esti minunat! Esti o fiinţă genială.Cum vrei sa crezi daca ignori dovezile? Aa, asta, tu nu vrei sa crezi. Ignoranta e cel mai usor lucru, orice needucat poate sa o il facă.Nu e nimic asa interesant.
In fiecare comentariu murdaresti fata Imparatului celui tare si puternic, sper ca va avea indirare pentru erezia ta.
Daca eu ma inchin dusmanului atunci tu ce sa mai zici? Esti un ratacit care nu vrea sa isi gaseasca drumul.
Deci ignori minunea cu apa sfintita.De data asta te-am batut.
Dar minunea de pe Muntele Tabor?

| Moisie explică (pentru robby212):

Ce dovada vericule? aia ce ai SPUS tu cu apa cu busuioc nu este nicio dovada, dovada este doar acel studiu stiintific care explica clar fenomenul si nu doar credinta ta a proasta!
Pai daca tu il slavesti pe dusmanul lui Dumnezeu numindu-l Dumnezeu asta desi el recunoaste ca este Lucifer, inseamna ca tu esti ratacitul si nu eu!
Deci nu eu sunt ereticul, ci tot tu, eu sunt doar un om rational care isi foloseste creierul daruit de Creator ca sa inteleaga Legile prin care El a creat Lumea si Viata, si asta nu este nicio erezie ci este singura cale corecta pentru ca Stiinta este Adevar.
Minunea de pe Muntele Tabor, musai ca este o minune facuta de Satana, pentru ca este facuta pentru crestinii care NU au niciun Dumnezeu si ca atare i se inchina lui Lucifer adica Satan!

| robby212 a răspuns (pentru Moisie):

Nu e dovedit ştinţific? Schimbarea moleculei apei dupa ce este sfinţită nu e dovedită ştinţific? Ignorantule, ignori minunile Domnului.
Apai daca o iei asa, fiecare vindecare e data de Diavol.Dar eu te contrazic pentru. ca Diavolul nu e bun astfel incat sa vindece bolile. :

| Moisie explică (pentru robby212):

Eu nu contest niciuna din minunile Domnului tau care este Diavolul!
Atata vreme cat stiinta vine de la Dumnezeu, fiecare vindecare din orice spital se datoreaza lui Dumnezeu si rarele vindecari de prin biserici au ca autor Diavolul!
Si ideea aceasta asta o poti gasi in Deuteronom 13:1

| milan9 a răspuns:

Nu ai deschis in viata ta SFANTA SCRIPTURA! Jenant pentru o persoana care are pretentia de a aborda un subiect asa complex...

Iată doar o mică parte din versetele care Îl prezintă pe Fiul lui Dumnezeu:

Coloseni 1, 16. Pentru că ÎNTRU EL (Dumnezeu Fiul - Hristos) AU FOST FĂCUTE TOATE, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
Coloseni 1, 17. El este MAI ÎNAINTE DECÂT TOATE şi TOATE PRIN EL SUNT AŞEZATE.

Ioan 1, 3: „Toate prin El (Dumnezeu Fiul - Hristos) s-au făcut; şi FĂRĂ EL NIMIC NU S-A FĂCUT DIN CE S-A FĂCUT."
Ioan 1, 4: „Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor."

Evrei 1, 1. După ce Dumnezeu odinioară, în multe rânduri şi în multe chipuri, a vorbit părinţilor noştri prin prooroci,
Evrei 1, 2. În zilele acestea mai de pe urmă ne-a grăit nouă prin Fiul, pe Care L-a pus moştenitor a toate şi PRIN CARE A FĂCUT ŞI VEACURILE;

Miheia 5, 1: „Şi tu, Betleeme Efrata, deşi eşti mic între miile lui Iuda, din tine va ieşi Stăpânitor peste Israel, iar OBÂRŞIA LUI ESTE DINTRU ÎNCEPUT, DIN ZILELE VEŞNICIEI."

| Moisie explică (pentru milan9):

Iarasi vi cu parantezele tale mincinoase?
Lasa-l tu pe Tatal Minciunii adica pe Diavol sa si puna singur parantezele si nu le pune tu in locul lui!

| milan9 a răspuns:

Nu ai deschis in viata ta SFANTA SCRIPTURA! Jenant pentru o persoana care are pretentia de a aborda un subiect asa complex...

| Moisie explică (pentru milan9):

Nu e vina mea ca nici o scriptura NU este Sfanta, si nici vina mea ca toate scripturile sunt penetrate de Diavol!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai avea credinta ti-ar deschide si tie Domnul Dumnezeu ochii sa intelegi ce ai scris si nu ai mai pune intrebari de genu

| Moisie explică (pentru anonim_4396):

Sigur ca am si eu credinta!
Dar eu nu cred asa a proasta ci cred doar in acele lucruri care sunt dovedite, si pentru a crede asta, exact Dumnezeu mi-a deschis ochii, si nu sarlatanii care vor sa traiasca bine parazitandu-ma!
Si tocmai de aceea pun intrebari ca sa va provoc si pe voi sa rationati, ca numai ratiunea te poate lumina si nu credinta asa a proasta!
Ce am gresit in postare, dupa parerea ta?
A fost cumva Isus UNS in timpul vietii ca sa fie numit Christos?
Daca a devenit seful cheilor dupa inviere, adica L-a UNS Dumnezeu in aceasta functie, evident ca el este Christosul cel UNS dupa moarte!
Si in ce functie a fost UNS?
Hai sa citim Apocalipsa 1.17, 18 ca sa te luminezi si tu!
Sau nu cumva ai ajuns in starea ca de teama bisericii sa nu mai ai curajul nici sa mai gandesti liber si rational?

| Marius511 a răspuns:

,,UNS in nicio functie"...
Unsu si ne-unsu. Asta te doare pe tine? Sau vrei doar sa-ti bati joc de crestini? big grin

| Moisie explică (pentru Marius511):

Eu nu imi bat joc de nimeni, am doar pus o intrebare pentru ca nu inteleg de ce i se spune UNSU daca NU a fost UNS?

| Marius511 a răspuns:

Asta-i hoby sa-ti bati joc de o mana de crestini? eu nu stiu cum pot fi atat de prosti sa/ti bati joc cum vrei de ei