| anonim_4396 a întrebat:

Eu cred ca noi, oamenii, suntem cea mai mare greseala a naturii, noi nu trebuie sa existam, noi suntem pur si simplu o specie care in comparatie cu universul nu reprezinta nimic, majoritatea din noi inca cred ca viata e normala, de fapt noi intelegem realitatea doar in limitele noastre, dar realitatea e cu totul alta, sau mai bine spus ea nici nu exista, VOI ce credeti?

rog sa raspunda persoanele care de la existenta lor si-au schimbat punctul de vedere asupra vietii oamenilor

12 răspunsuri:
| Alphawolf a răspuns:

Ca ai luat-o pe aratura.

| Alphawolf a răspuns:

"Eu cred ca noi, oamenii, suntem cea mai mare greseala a naturii"

Nu inteleg de ce crezi ca viata este o greseala a naturii. Natura nu e constienta, ea nu face greseli, deci nu ai cum sa ajungi la o asemenea concluzie. Cum ar putea ca natura sa faca greseli, sa se abata de la legile ei, sau cum ar putea sa greseasca?

"noi nu trebuie sa existam"

Nu inteleg cum ai obtinut acea convingere, pe ce te bazezi cu ea. Vrei sa spui ca din materie anorganica nu putea aparea viata indiferent de conditii? De unde stii, ce iei in considerare?

"noi suntem pur si simplu o specie care in comparatie cu universul nu reprezinta nimic"

Suntem parte din Univers, nu ne putem compara cu el. "Pentru" Univers suntem exact ce suntem, o parte infima din el, o picatura dintr-un ocean, picatura "necesara" intregului.

"majoritatea din noi inca cred ca viata e normala"

De ce nu ar fi normala? Eu nu pot concepe anormalul, tu poti? Ma indoiesc, tot ce exista, orice fenomen este normal.

"de fapt noi intelegem realitatea doar in limitele noastre, dar realitatea e cu totul alta, sau mai bine spus ea nici nu exista"

Posibil ca unele lucruri sa le intelegem gresit, dar ca realitatea este cu totul alta nu prea cred. Putem vedea anticipat cauzele si efectele, putem anticipa mersul lucrurilor. Spre ex. se poate concluziona anticipat si cu precizie aparitia unei comete sau cand va fi eclipsa de soare.

Noi facem parte din realitate, iar daca ea nu exista, nimic nu exista. In cazul asta, cum iti poti explica "realitatea"?

| Polaris a răspuns:

Nu o greșeală. Doar o întâmplare interesantă - conștiința asta. Poate nu cea mai interesantă din univers, dar destul de interesantă pentru noi, victimele ei. Viața nu e normală sau anormală, viața doar e, căci dacă n-ar fi, nu s-ar mai povesti, vorba lui Mihai Creangă, nu?
Nu, nu reprezentăm mare chestie pentru univers, și ne supraapreciem rolul în cosmos. Dar este o șansă la a vedea cel puțin o fațadă, oricât de fragilă și confuză ar fi ea, a realității.
Ce vreau să zic e că se putea mai rău, deși suntem destul de nasoi și noi, de felul nostru. Dar sunt un optimist și cred că ne putem controla.

| Inferno a răspuns:

Universul insasi e o greseala a Naturii, daca prin cuvantul "greseala" intelegi "intamplare", caci in acest context nu vad ce alta acceptie ai putea da termenului.

"...noi nu trebuie sa existam..."
Nimci nu trebuie sa existe, caci nu exista in Univers "lucru fundamental", in jurul caruia sa graviteze altele si de ale caror necesitate, fata de acest "lucru fundamental", sa putem vorbi.

"noi suntem pur si simplu o specie care in comparatie cu universul nu reprezinta nimic"
Corect, insa nu si relevant.

| 0PopaPorno a răspuns:

Nimic nu ar fi trebuit sa existe, nu numai oamenii. Nici planete nici univers nici soare nimic. Faza asta cu viata cu univers cu moarte cu ce-o mai fi eu nu pot sa inteleg cum si de ce exista.

| Duucu a răspuns:

Tu chiar n-ar trebui să exiști...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bine ar fi sa nu generalizezi.
Te poti referi strict la persoanele pe care le cunosti, si este posibil sa ai dreptate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Alphawolf, daca crezi ca eu "am luat-o pe aratura", atunci ce crezi tu?

| Atlas33 a răspuns:

Ceea ce inteleg. diferit de anumiti oameni care au incercat sa-ri raspunda, este ca tu esti un visator, iubesti meditatia si sensul adanc al lucrurilor si-al existentei. intr-adevar, privind sensul vietii la ora actuala si observand cum oamenii se invart toti doar in jurul banilor si-a bunurilor materiale, e lesne de inteles ca nici nu meritam sa existam intro lume ce vrea si cere mult mai mult de la noi.probabil ca am fost lasati cu acesta mizera nevoie de a avea si a fi cei mai puternici doar pentru a arata lumii intregi puterea si orgoliul nostru de doi bani,uitand de fapt de spirit si sentiment,sau poate iubirea de oameni,de omenire in general. ar fi trebuit daca ne-am nascut cu anumite resurse financiare sa incercam sa ajutam oamenii di durerea din jur,renuntand la o viata de lux,nestemate si diamante, icre negre si sampanii de mii de euro, camere de hotel ce-ti taie respiratia afland doar cat pot plati anumiti oamenii in lumea asta pentru o noapte sau doua. sunt lucruri fara sens si departe de intelegerea noastra, si nu cred ca esti mult mai mult decat mine daca tu iti petreci vacanta nu stiu pe ce insule si platesti zeci de mii sute de mii chiar pentru a-ti desfata sufletul depravat. spiritualitatea fiecarui-a dintre noi este si poate insemna mult mai mult decat agoniseala de viata a unor bancheri sau oameni de afaceri ce nu pot intelege o floare, o casa de caramida rosie cu muscate la fereastra sau poate o plimbare pe ulitele noroite ale unui sat..fii pe pace, exista un sens pentru toate si intro buna zi vei intelege.

| Winchester308 a răspuns:

Si asta tot la "filosofie de facebook" o incadrez.
Daca o iei asa ar trebui sa dispara si planeta, si soarele, si galaxia si mai tot ce e p-aici prin univers, ca nu se pot uni, si singure sunt neinsemnate.
Nu suntem nici o greseala.Suntem rezultatul unui sir de reactii chimice.Nu le-a controlat nimeni.Pur si simplu elementele erau acolo, au reactionat si evoluat.
Nu a existat si nu exista nici un plan.Tot ce se intampla este intamplator.Nu exista "succesuri" si nici greseli.
Cu realitatea...tu erai treaz cand ai spus asta? De ce ai spus-o? Nici nu ne-ai spus punctul tau de vedere. Dupa ce mi-am stors putin creierul am ajuns la concluzia ca nici tu nu stii ce ai vrut sa spui.

| TortQuemado a răspuns:

Ce cred în legătură cu ce? Că tu ai enunțat aici o serie de idei doar aparent înrudite, pe care s-au scris cărți întregi de-a lungul timpului. Pune o întrebare concretă.

| Bpr_Vlas_1997 a răspuns:

Natura e perfecta, ea nu poate crea erori, in decursul existentei vietii pe pamant, natura a sters si a creat multe specii, dar au supravietuit doar cele mai puternice, asta e Selectia Naturala. Noi suntem o treapta a evolutiei ce a supravetuit conditiilor naturale, deci noi, teoretic avem dreptul sa ne numim "la locul nostru". Dar omul a inceput sa se transforme singur in acea eroare, deci, eu nu stiu ce sa-ti zic happy
Bafta!