| xmtldo a întrebat:

Exista dumnezeu? ajutati-ma sa cred in el...nu vad nimic sigur pe existenta lui. voi? ce parere aveti? exista dumnezeu?

pentru cei care ma contrazic si imi spun ca exista fara sa-mi dea vreo dovada ii rog sa intre pe acest site http://www.gebeleizis.org/bibliahazlie/ apoi mai vorbim

Răspuns Câştigător
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Biblia te face ateu.
Nu există nicio dovadă cum că există vreun dumnezeu însă există numeroşi îndoctrinaţi care, după cum se poate vedea şi aici, jignesc pe toată lumea în numele unei himere, în numele a ceva a cărui existenţă nu a fost niciodată demonstrată.

66 răspunsuri:
| gill8513 a răspuns:

Ai citit vreo carte scrisa de Ellen G. White? Nu pierzi nimic daca o sa cauti si citesti

| gill8513 a răspuns:

Ai citit o carte scrisa de Ellen G. White? Cauta una citeste si gasesti raspunsuri.Nu pierzi nimic daca incerci.

| ELD a răspuns:

Nu nu exista? pe tine te`au creat maimutele sau cine? Chiar daca nu vezi pe cineva, inseamna ca nu exista? De ce crezi in unele lucruri care nu exista? Dumnezeul dovedeste pe fiecare zi ca existahappy dar daca ai sta putin sa te gandesti imi poti raspunde la urmatoarea intrebare? Viata de cine iti este data? Cursul vietii tale de cine este dat? e venit asa?

| Nu conteaza a răspuns:

Pai gandeste-te ca nu e nicio explciatie logica pentru existenta noastra, si doar ceva... mai presus de noi, divin ar fi putut realiza lumea. Dumnezeu este cea mai puternica si crezuta divinitate thinking ca sa zic asa tongue u crezi ce vrei

| SongsoftheSabbathSacrifice a răspuns (pentru Nu conteaza):

Mananci ca.cat cu polonicu'...*facepalm* Cati ani ai? Daca ai sub 15, ok, sa zicem, dar daca ai mai mult...there might be a lil' problem.Noi am evoluat.Nu am fost creati pac,de o divinitate,pe sistemu' "Hm-hm-hm,ce sa fac eu azi? Sa recitesc versete, neaaah, sa ascult o liturghie jm3k3roasa? Neaah,ah,stiu! Sa creez oameni,how fun!" straight face Am evoluat dintr-un stramos comun cu maimuta (nu cum zic unii eronat,"Ne tragem din maimuta,hă hă hă"),mai citeste si altceva in afara de rugaciunea de pe spatele pliantului cu Hristos, pe care-l tii sa nu se puna prafu' pe mobila.Ah si the same goes for you, nu exista nici o explicatie logica cum ca ar exista Dumnezeu.

| allyson a răspuns:

Eu personal nu cred ca exista Dumnezeu asa cum ne spune Biblia. Cu siguranta exista ceva superior omului, ceva peste puterea de intelegere a omului.
Cum spunea Einstein: " Cred în acel Dumnezeu al lui Spinoza, care se manifestă prin armonia legilor universului, nu într-unul care se ocupă cu destinele şi faptele omenirii."

| dya a răspuns:

Dumnezeu normal ca exista, si Maica Domunului si Iisus, toti sunt in cer si exista! Daca nu ar exista atunci cum s-ar explica ca in fiecare noapte de Inviere se aprinde singure lumanarile de la Mormantul Sfant din Ierusalim. Exista, incearca sa crezi in el, caci Dumnezeu ne iubeste si ne da la fiecare cat meritam. roga-te si crede nu te lua dupa toate vorbele rele.

| pithicot a răspuns:

Ce intrebare! Normal ca exista Dumnezeu, cel putin asta este parerea mea si sunt sigura ca majoritatea persoanelor cred in Dumnezeu.Dovezi nu am cum sa-ti dau, dar noi oamenii nu stim sa pretuim ceea ce avem...si de cele mai multe ori cand Dumnezeu ne ajuta si este langa noi nu stim sa-i multumim pentru tot ceea ce face pentru fiecare dintre noi, dar cand suntem intr-o perioada mai proasta mereu Ii cerem sa ne ajute.

| laura99 a răspuns:

Sti ce eu cred ca nu exista. dar ca sa ai o viata mai fericita trebuie sa gindesi totul positiv, viata ta depinde de tine singura. cum zio faci asa e.CHEAR DACA AR EXISTA DUMNEZEU nu ar veni el sa te ia de mina sa-ti spuna ce e bine sa faci. Ci tu trebuie sa iei mule hotariri in vata ta.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Dumnezeu exista! nu te lasa deceptionat de cel rau, preaiubitule.
Miracole s-au intamplat ieri, azi, poate daca Dumnezeu ne mai suporta RAUTATEA si rebeliunea vor mai fi, eu sper ca lumea sa se opreasca din pacat:
http://www.youtube.com/watch?v=n4ImHc8cVXA&feature=youtu.be
Un demon vorbeste printr o fata, s a intamplat intr o biserica.Bine, slava Domnului ca fata a fost salvata la timp!
https://www.youtube.com/watch?v=Yuer_zvPR0o&feature=plcp
ALELUIA.
Cine ti a spus ca trebuie sa ajungi in iad? sau Dumnezeu te va trimite in iad, TU ALEGI dacca vrei sa il urmezi sa ti iei crucea, mai sti ca cel rau s a mandrit si a fost aruncat din Paradis? si niste ingeri l au urmat.
Dumnezeu te iubeste foarte mult, numai ca tu nu poti intelege cat de mult ne iubeste, Si a dat si viata pentru noi, ce doava mai vrei, asta pentru ca noi sa avem viata vesnica prin El, ma rog in numele Domnului Isus ca deceptia sa dispara.Amin.
Slava Domnului.
Cerurile spun slava lui Dumnezeu, şi întinderea lor vesteşte lucrarea mâinilor Lui.
2 O zi istoriseşte alteia acest lucru, o noapte dă de ştire alteia despre el.
3 Şi aceasta fără vorbe, fără cuvinte al căror sunet să fie auzit:
4 dar răsunetul lor străbate tot pământul, şi glasul lor merge până la marginile lumii. În ceruri El a întins un cort soarelui.
Rom 10.18;
5 Şi soarele, ca un mire care iese din odaia lui de nuntă, se aruncă în drumul lui cu bucuria unui viteaz:

6 răsare la un capăt al cerurilor şi îşi isprăveşte drumul la celălalt capăt; nimic nu se ascunde de căldura lui.
7 Legea Domnului este desăvârşită şi înviorează sufletul; mărturia Domnului este adevărată şi dă înţelepciune celui neştiutor.
Orice plan are un proiectant. Universul are un plan foarte complex.Prin urmare, universul a avut un Proiectant.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

God (Jesus Christ) is eternal.
In the beginning God...": Note those words carefully; they do not say, "In the beginning gods" which would imply a plurality of gods; but, "In the beginning God ". Throughout all eternity past, nought existed visible or invisible but God. Nothing else existed; nothing else came into being until "God created the heavens and the earth". Therefore throughout all eternity past, God was one: "Before Me there was no God formed, and there will be none after Me" (Isaiah 43:10) is His own unchanging declaration. Therefore God was not only one God throughout all eternity past, but He is one God presently, and will be throughout all eternity.
We all know God exists, some just don't want to CHANGE the direction!
There is not even one human being on earth who doesn't KNOW that God exists.
For the truth about God is known to them instinctively.God has put this knowledge in their hearts. From the time the world was created, people have seen the earth and sky and all that God made. They can clearly see his invisible qualities–His eternal power and divine nature. So they have no excuse whatsoever for not knowing God. Yes, they knew God, but they wouldn’t worship him as God or even give him thanks. And they began to think up foolish ideas of what God was like. The result was that their minds became dark and confused. – Romans 1:18-21

26 And hath made of one blood all nations of men for to dwell on all the face of the Earth, and hath determined the times before appointed, and the bounds of their habitation;

27 That they should seek the Lord, if haply they might feel after Him, and find Him, though He be not far from every one of us:

28 For in Him we live, and move, and have our being; as certain also of your own poets have said, For we are also His offspring.
30 And the times of this ignorance God winked at; but now commandeth all men every where to repent:
31 Because He hath appointed a day, in the which He will judge the world in righteousness by that man whom He hath ordained; whereof He hath given assurance unto all men, in that He hath raised Him from the dead.
Acts 17:30
There is no peace for the wicked, says the LORD
http://www.youtube.com/......?/playlist
Who is God:
http://divinerevelationonholiness.org/book/chapter6.php
The Reason for Life
https://www.youtube.com/watch?v=qxPZHkkTlLo&feature=youtube_gdata_player
Why the Bible is not the word of God
http://www.youtube.com/watch?v=PwmpTgCoHKY
POWERFFUL delusion
http://www.youtube.com/watch?v=iVIIwqEoins&list=PLBA4563762D9E30DA&index=5
TURN FROM YOUR SIN OR PREPARE FOR INFERN AND HOT LAVA
http://www.youtube.com/watch?v=VMnNVULxYco&feature=youtube_gdata_player
Satan's strategies for Humanity
http://www.youtube.com/watch?v=DRJqA-oKi20
Now, from my experience He answered my prayer how He said in the Bible, ask and it shall be given!
GOD LOVES US SO MUCH THAT HE GAVE HIS ONY SON TO DIE FOR US SO WE CAN BE WITH HIM FOREVER.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite explicatia...asa o sa crezi http://www.youtube.com/watch?v=YoIDjj86fwI&feature=related urmareste pana la capat.
@georgiana data viitoare specifica de unde te inspiri, nu sa creada lumea ca vorbesti din proprie cunoastere sau ca esti la filozofie, uite: Blaise Pascal „A te îndoi de existenţa lui Dumnezeu înseamnă deja a crede."
Să zicem: poate Dumnezeu există, poate nu există... Să cîntărim cîştigul sau paguba pe care le-am avea dacă spunem că Dumnezeu există. Sunt două posibilităţi: dacă cîştigi, cîştigi totul, dacă pierzi, nu pierzi nimic. Deci nu mai şovăi: pariază că El există."

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.motzu.bravehost.com/egregor.htm am gasit-o cautand despre Dalay Lama.Cred ca voua va este de folos ca studiati.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca intri tu in biblie si-l cauti pe Dumnezeu, intru si eu pe site-ul asta de care zici.problema e asa; biblia e una. dar siteuri de astea am vazut postate pe aici o droaie.biblia e cuvantul lui Dumnezeu catre oameni. ceia ce postezi tu aici, sunt doar opera celor ce hulesc si iau in deradere cuvantul. daca ai sti intr-adevar ce inseamna CUVANTUL, sau macar PIATRA in biblie, cred ca te-ai mai gandi oleaca inainte de a posta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sint atitea raspunsuri dar te rog frumos sa nu crezi nici atei nici crestini. Te rog frumos sa-ti crezi propriile trairi imediat inainte de moarte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista Dumnezeu, pentru ca existam si noi, altfel nu existam.Citeste Biblia, roga-te si ii vei simti prezenta Acestuia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca cineva respinge posibilitatea existentei lui Dumnezeu, atunci orice dovada s-ar aduce, el o poate ignora, respingand-o printr-o explicatie sau alta."Ma veti cauta si Ma veti gasi; daca Ma veti cauta cu tot dinadinsul, Ma voi lasa gasit."

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Stiinta fara religie este imperfecta, religia fara stiinta este oarba"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uita-te in jurul tau umpic.sau intr-o carte cu poze si cu animale.cum crezi ca s-au facut singure.cum crezi ca toate sunt asa de complexe si de.frumoase!

Daca cred in Dumnezeu si nu exista n-am pierdut nimic.
Daca cred in Dumnezeu si exista am castigat totul.
Daca nu cred in Dumnezeu si exista am pierdut totul.

TU ALEGI.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma numesc Nicolae. Nu cred in Dumnezeu, pentru ca nimeni nu ma convins. Sa vedem daca ely92music imi va da dovezi reale, ci nu povesti... Vreau sa va pov ceva interesant. am 2 prieteni foarte buni. Unul ii foarte credincios, asa a fost educat de mic, altul crede intr-un Dumnezeu, nu stie cine ii el dar crede ca este cineva suprem. Cu toate ca deseori vb pe tema asta (civilizat) reusim sa nu ne certam si sa raminem prieteni. happy Vreau sa va spun ca nu exista nici o diferenta esentiala intre noi... Dede, ai pus o intrebare stupida "cursul vietii tale de cine este dat?", crezi in soarta? Traim intr-o lume plina diferita de ceia ce crezi tu, e important sa constientizezi multe lucruri. Deci uite un exemplu, ai doua alegeri, sa inveti pentru a fi un om respectat sau sa nu inveti si sa traiesti din noroc. Nu e scris nicaieri alegerea pe care o vei face, tu singura o faci. Sunt de parere ca religia a fost inventata pentru a motiva taranii sa lucreze, iar in present se manipuleaza masele cu ajutorul ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga xmtldo
Daca eu ti/as spune ca inghetata e rece si delicata in acelasi timp m/ai crede? daca tu nu ai gustat/o niciodata. Eu cred ca nu. Cine lanseza o intrebare de acet gen vrea certitudini, adica vrea ceva de genul, vezi ca eu l/am gasit pe Dumnezeu e in sufragerie vin/o sa/l vezi. Asa ceva nu e posibil. Credinta insemna a crede in Cel nevazut.Cauta singur, mergand chiar de la ideea ca nu exista. Incerca sa te rogi 2-3 ani si sa mergi la biserica, la liturgie si te rogi, sa nu te lasi pacalit de nimeni, vezi ce simti tu cand mergi acolo. Adica nu te lasa pacalit de ideea ca Dumnezeu nu exista, doar pentru ca ti/e lene sau nu ai curajul sa/L cauti. Daca vei avea curajul de a cauta o sa fi surprins ca Dumnezeu e mai aproape de tine decat iti inchipui, numai sa cauti. Sau macar sa te bucuri ca ai curajul sa intrebi, dar sa nu ramai la satdiul de intrebare, ci sa treci la cautrea Lui.
Curaj

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu ar exista nu s-ar mai povestii de el! Se intampla atatea miracole in lumea asta pe care nimeni nu si le explica ('' exista Dumnezeu), in timp ce tu mori ai sa vezi o lumina alba, pe care nimeni nu si-o explica nici stiinta si este dovdedita asta! Spiritele(fantomele) de care spui ca nu iti este frica dar d care iti este frica, exista (dovedita iar) si ultima care ar trebui sa te gandestii mult si bine: Daca tu spui ca nu exista Dumnezeu atunci cine a creeat universul asta? planete, galaxii, de unde au aparut acestea? iti spun eu sigur ca te-ai intoarce infinit inapoi si tot nu ai gasi raspunsul!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Problema apare din modul in care privesti in primul rand notiunea Dumnezeu.Privit ca un obiect ca oricare altul care pluteste in spatiu Dumnezeu automat poate sa fie iar aici vorbim despre credinciosi sau poate sa nu fie(atei). Si de aici apare intotdeauna conflictul ateu-credincios, pentru ca Dumnezeu e vazut ca un obiect de care se poate face sau nu abstractie si nu ca Realitatea Suprema in care toate se afla si care le genereaza pe toate.Constiinta suprema sau Dumnezeu nu reprezinta un obiect aflat intr-un loc oarecare si in afara realitatii noastre ci reprezinta prin definitie insasi fundamentul prin care toate lucrurile se manifesta, altfel spus vidul in care toate obiectele se afla reprezinta acest fundament. Facand afirmatia ca aceasta constiinta(Dumnezeu) trebuie sa fie un ceva palpabil deja l-ai limitat pe Dumnezeu la substante, la separare ca orice substanta iar in plus afirmi ca Dumnezeu exista in spatiu prin urmare e limitat.Confuzia care se face in conflictul ateu-credincios este faptul ca Dumnezeu este luat drept obiect adica ceea ce numim noi existenta si nu si ca fundament al existentei adica constiiinta(acel vid) care sustine si leaga totul.Deci Dumnezeu este vazut ca o parte a realitatii dar asta nu e posibil pentru ca nu poate exista ceva independent de Dumnezeu sau care sa il sustina, deci Dumnezeu e intreaga realitate formata din contrarii,, da si nu'' unde,, da'' reprezinta obiectele iar,, nu'' constiinta(vidul) ce le genereaza.Prin urmare intrebarea,, exista sa nu Dumnezeu nu isi are fundament'' deoarece ca Absolutul(unic, infinit, atotcuprinzator) cuprinde toate sistemele si judecatile noastre de referinta(da si nu) deci nu se poate face abstractie de El.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gandeste-te la urmatorul lucru:ai un obiect(relativ) ce vei spune? obiectul exista, daca dispare vei spune obiectul nu exista dar exista spatiul(vidul)care il sustine pe care nu ai cum sa il mai negi.Asta este realitatea, vidul generator(constiinta) ce are tot fundamentul creatiei in potenta sa si obiectele ce reprezinta manifestari ale constiintei dar care afla tot in spatiul constiintei.Prin urmare ceea ce tu numesti exista si nu exista reprezinta unica realitate a constiintei cat si a constiintei manifestate care este ceea ce noi numim Dumnezeu.Nu ai cum sa il negi pentru ca este punctul de intalnire dintre da si nu daca intelegi ce vreau sa zic...Afirmatia Dumnezeu este existenta si sursa tuturor nu poate implica niciodata incertitudine caci altfel Dumnezeu devine un obiect relativ supus ipotezelor si teoriilor, prin urmare insasi afirmatia,, Dumnezeu este'' reprezinta si o certitudine cu privire la El.Este singura afirmatie de acest gen.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincera sa fiu, mertia sa crezi, nu ai nimic de pierdut. E foarte frumos, sa te simti ca nu esti singur, cand de fapt esti, el te-a urmat peste tot unde ai mers, nu te-a parasit niciodata, poate ca tu ai facut-o. Incerca videoclipul asta.totul depinde de tine. http://www.youtube.com/watch?v=u6J_Zr0-PaY&NR=1

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista pentru ca exista notiunea de Dumnezeu. Pentru orice notiune exista corespondeul sau existential. Dovezi fizice nu vei vedea pentru ca stiintele naturii nu au mijloace a descrie notiunile abstracte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Demonstreaza atunci ca el nu exista...

| Berbecu a răspuns:

Noi ne nastem, crestem, ni se dezvolta o personalitate cu caracteristici ereditare si caracteristici dobanndite in primi 3-4 ani de viata, mergem la gradinita, la scoala etc. Cine credeti ca ne influenteaza viata cel mai mult? Sigur ca cei din jurul nostru. Cei care se roaga lui dumnezeu, fac asta pentru ca sunt nesiguri pe ei, nu au incredere in ei, in fortele proprii. Dumnezeu exista, in fiecare exista dumnezeu si in fiecare exista diavolul ambele fiind controlate de creierul care s-a dezvoltat sau nu in copilarie.

| Matilde_7899 a răspuns:

Ai citit vreodata Geneza? Citeste si convinge-te singur...

| LeeChien a răspuns:

Dumnezeu Exista, IL experimentez zi de zi...El este viu traieste, si va veni a doua oara curand. Vrei sa crezi in Dumnezeu? Lasa-L liber in viata ta sa lucreze si vei vedea cum viata ta va fi transformata, este cea mai mare dovada ca El exista.El vrea o relatie personala cu tine nu tintuit pe un perete. id-ul meu valentin_flesariu@yahoo.com. Ma voi ruga penntru tine ca sa ai credinta.Fi binecuvantat!

| Alle666 a răspuns:

Eu zic ca nu exista nici un dumnezeu. fac religie la scoala, dar tot ce ne dicteaza profu eu cred ca sunt doar niste povesti, scrise intr'o carte "biblia", ca oricare povesti cum ar fi Ion de Livio Rebreanu...si multe altele. Sunt de parere ca fiecare om trebuie sa faca ce vrea...adica sa creada sau nu povestile alea. eu nu le cred si nu simt nimic cand cineva imi povesteste despre un dumnezeu care ajuta oamenii.sunt atee si ma mandresc cu asta.