| Alex_Eddy_1995 a întrebat:

Funda! Hei TPU ce parere aveti despre existenta lui Dumnezeu? Eu nu prea cred insa cred ca exista un "creator" dar nu stiu care este acela. Ce parere aveti despre existenta lui si dati-mi si niste argumente.winking

7 răspunsuri:
| IMPERO a răspuns:

Ceva,cineva a creat Universul si viata, aceea numesc Dumnezeu dar din pacate nu stim aproape nimic despre El.

| minrest a răspuns:

Eu stiu ca exista, dar sa zicem ca doar cred, fiindca sunt si alte pareri. Daca crezi in existenta unui creator, sau ma rog, ti se pare probabila, nu este credibil ca acesta se si intereseaza de creatia lui? Si din creatie cu ce ar putea avea planuri, cu stelele, care functioneaza fizic, sau cu oamenii, care au constiinta? E de presupus ca nu a facut oamenii degeaba, ci in vederea unei interactiuni ulterioare. Si interactiunea presupune sa se reveleze, s-a revelat cineva? S-a revelat Domnul Dumnezeu, prin prooroci, prin minuni si lucrari mari si prin Isus Cristos, iar aceste revelatii si interactiuni ale lui Dumnezeu cu oamenii sunt consemnate in Biblie. Celelalte variante sunt mult mai neconvingatoare. Salut.

| ShizAnime a răspuns (pentru minrest):

"Isus Cristos"

| Buresbista123 a răspuns:

Si pe acel 'creator' cine l a creat alex? totul e o chestie de perspectiva, nu exista un inceput ori un sfarsit, ci doar momentul, clipa in care te afli

| ada92 a răspuns:

Ordinea universului nostru în care există viaţă stă mărturie existenţei unui Creator. Biblia spune: „Bineînţeles, orice casă este construită de cineva, dar cel care a construit toate lucrurile este Dumnezeu" (Evrei 3:4). Deşi logica acestor cuvinte este simplă, mulţi oameni instruiţi o găsesc imbatabilă.

| Solutionistul a răspuns:

Cred ca asta poate fi cea mai mare minciuna din intreaga omenire! Cea mai buna metoda de manipulare a oamenilor.

| ShizAnime a răspuns:

Nu cred ca exista un "creator". Poate mai bine spus, o forta divina care a influentat pamantul. In sensul ca, despre crearea lumii sunt 2 ipoteze principale: prima, cea care este de partea religiei, cum ca Dumnezeu a suflat suflare de viata si asa a aparut Adam, si o alta ipoteza, cum ca pamantul s.a format dintr.o explozie, si ca oamenii au aparut in urma dezvoltarii organismelor de.a lungul timpului. Eu, personal, nu cred in nici una din aceste ipoteze. Eu cred ca da, a avut loc o expozie si toata povestea, dar acestea au fost influentate intr.un anumit fel de o forta divina. Dar acea forta divina nu e un "creator" pentru ca nu a creat nimic. Undeva in Biblie spune ca Dumnezeu a creat pamantul din nimic. Deci, prin urmare, Dumnezeu a creat pamantul prin puterea sa, definita ca nimic. Parera mea. Pace.