| ateu123 a întrebat:

Exista lucruri mai importante in viata decat banii? ce sanatate ai fara bani mori in spital, ce iubire ai cand esti infometat, tot ce iti doresti material = banii cateodata si emotional, e oare fericirea bani cat mai multi?

Răspuns Câştigător
| Bibi16 a răspuns:

Nu poti trai fara bani(asta e un lucru clar).Dar atunci cand ai totusi bani iubesti multe:un/o iubit/a,catelusul tau,animalele tale de casa, prietenii, rudele.Bani sunt totul pentru ca fara ei:n-ai avea casa,n-ai avea ce manca, n-ai avea ce manca, ai fi bolnav etc.
In Romania daca n-ai bani nu te baga nimeni in seama.
Sti cand atunci un om amarat nu are nimic si ii dai 1 leu se bucura si iti multumeste din tot sufletul.Pentru el acel 1 leu e o avere si ii se umple sufletul de bucurie de ce? pentru ca a primit niste bani DAR tu ai avut mila de el si i-ai dat si tu ai avut bani sa-i dai.Si el a apreciat si acel 1 leu dar si bunatatea ta.
Concluzia:bani sunt totul, dar mai sunt unele lucruri in viata care sunt totul.Deci bani sunt pe primul loc alaturi de rude, prieteni s.a.m.d.
Sper ca ai inteles ce-am vrut sa zic.

| Alinush6 a răspuns (pentru Bibi16):

Catelusul tau se bucura cand il mangai si nu primesti bani de la el pentru asta... si tu te bucuri cand te joci cu el sentimentul asta nu se cumpara sau atunci cand ii dai unui amarat un leu si iti mutumeste ai in suflet o emotie care crezi ca ai facut un lucru bun nici sentimentul asta nu-l poti cumpara.

| seby4music a răspuns (pentru Alinush6):

Sau atunci cand scarpini un amarat si te joci cu el

| ateu123 explică (pentru Alinush6):

Sau cand e sa stai cu unu cu bmw sau cu un sarantoc ce clipe unice

| Alinush6 a răspuns (pentru seby4music):

"scarpini un amarat si te joci cu el "? nu inteleg ce vrei sa spui cu asta

| Alinush6 a răspuns (pentru ateu123):

Ce "minte" poti sa ai... imi e mila de tine sincer

| ateu123 explică (pentru Alinush6):

Am o minte realistica

| Alinush6 a răspuns (pentru ateu123):

Mai bine zis ai o minte materialista si nu ai suflet

| Alinush6 a răspuns (pentru ateu123):

Cu un manelist chiar nu poti discuta... degeaba asculti denisa care canta despre suflet cu ce-ai facut inimii mele si mi-ai daruit iubire falsa si altele pana si aici canta de suflet nu cred ca zice de bani dar daca tu nu observi asta n-am ce sa fac.

| ateu123 explică (pentru Alinush6):

Ascult orice gen de muzica, sunt materialist recunosc asta

| ateu123 explică (pentru Alinush6):

Eu nu cred ca o femeie iubeste

| Alinush6 a răspuns (pentru ateu123):

Da... ma rog de ce crezi asta?

| Alinush6 a răspuns (pentru ateu123):

Atunci tu iubesti? daca femeile nu iubesc sau mama ta nu te iubeste pe tine?

| ateu123 explică (pentru Alinush6):

Vad doar materialiste in jurul meu, instict matern apare la toate speciile de animale

| Alinush6 a răspuns (pentru ateu123):

O intrebare cati ani ai?

| Alinush6 a răspuns (pentru ateu123):

Peste 20 de ani nu cred ca o sa mai gandesti asa te asigur... cand o sa ai familie, o sotie care te iubeste si copii o sa-ti schimbi gandirea si atunci cand o sa-ti strangi copilul nou-nascut in brate nu o sa mai crezi ca BANII sunt cei mai importanti in viata.

| ateu123 explică (pentru Alinush6):

Femeia s-a nascut materialista si asa va muri. sincer cu o tarfa mai bine fara

| Alinush6 a răspuns (pentru ateu123):

Asta zici tu acum... dar o sa-ti schimbi parerea. daca tu crezi ca o ***** te-a nascut asta e doar parerea ta... te asigur ca gresesti enorm
daca n-ar fi femeia nu am mai exista azi.

| ateu123 explică (pentru Alinush6):

Eu cred in dovezi nu vorbe

| Alinush6 a răspuns (pentru ateu123):

Si eu la fel...

| ateu123 explică (pentru Alinush6):

Basme frumoase alina adevararul e ca cu toti suntem dupa banii

| ReapR a răspuns (pentru Bibi16):

E adevarat ca nu poti trai fara bani.Dar banii nu aduc fericirea.

60 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Bineinteles ca exista lucruri mai importante decat banii, iar la categoria asta intra cam toate cele care nu pot fi cumparate cu bani.
Banii au importanta lor, dar banii nu sunt totul. Tu spui ca fara bani mori in spital, dar pe de o parte, cand esti sanatos... nu ajungi in spital; iar unii ajunsi la capat ar fi dispus sa isi dea toti banii in 10 secunde pentru doar cateva saptamani in plus.
Si nu pot sa nu postez si niste cugetari:
"Cu bani poti cumpara o casa, dar nu un camin. Cu bani poti cumpara un pat, dar nu si somnul linistit. Cu bani poti cumpara un ceas, dar nu si timp. Cu bani poti cumpara o carte, dar niciodata cunoasterea. Cu bani poti cumpara pozitia sociala, dar nu si respectul. Cu bani poti cumpara medicamente, dar nu sanatate. Cu bani poti cumpara sex, dar nu si dragoste. Cu bani poti cumpara o asigurare, dar nu iti poti cumpara viata."

| Alinush6 a răspuns (pentru regis):

BRAVO! mai exista si oameni buni si cu suflet pe aici happy

| regis a răspuns (pentru Alinush6):

Nu e vorba de bunatate si de suflet aici, ci de realism. Banii sunt si ei importanti, insa nu chiar atat de mult cat li se pare unora.

| mgtow a răspuns:

Nu, fericirea e cand realizezi ceva in viata si te mandresti de ceea ce ai facut.

| ateu123 explică (pentru mgtow):

De acord cu tine si eu am filozofia asta dar multe din cea ce ne dorim le avem cu ajutorul banilor

| mgtow a răspuns (pentru ateu123):

Banii vin la noi aplicand legea atractiei. Nu conteaza sa ai facultate, chiar daca ai 2 clase in viata ta poti ajunge mai bogat decat Guta aplicand legea atractiei si fiind optimist in viata.

| ateu123 explică (pentru mgtow):

Ai vazut si tu the secret da fb documentarul nu vreau sa fiu bogat vreau o casa langa un lac si o nevasta si banii cat sa traiesc linistit

| negru30 a răspuns (pentru ateu123):

Tot ce ai le ai cu ajutorul mintii - daca ai har de la Dumnezeu poti invinge moartea - dar cu bani nu - tu faci banii nu ei pe tine - sa te feresti in viata cand banul se razbuna - atunci ce vei face cand nu vei mai avea bani - iti vei folosi mintea si vei cere ajutor divin - asa vei reusi sigur - banii cum vin asa pleaca dar ceea ce ai de la Dumnezeu niciodata nu ti se poate lua - decat de Dumnezeu

| mgtow a răspuns (pentru ateu123):

Si femeie nu vrei? Eu vreau doar sa ajung sofer pe tir si sa traiesc singur pentru ca acolo voi avea un salariu bun, sa am o garsoniera si o masina bengoasa mai mult nu am nevoie de la viata.

| ateu123 explică (pentru negru30):

Da man cu haru mori de foame

| ateu123 explică (pentru mgtow):

Nevasta nu-i femeie? sofer si eu mi-as dori mai ales pe taxi, vezi tu ( garsoniera si o masina = banii fara ei nu ai nimic

| mgtow a răspuns (pentru negru30):

Vad ca ai si tu legaturi despre legea atractiei.

| mgtow a răspuns (pentru ateu123):

Da toate vor veni in timp si tine cont ca legea atractiei da roade in orice eventualitate.

| negru30 a răspuns (pentru mgtow):

Poate da poate nu - numai Dumnezeu stie

| ateu123 explică (pentru mgtow):

Cine stie daca voi apuca nu poti fi sigur ca nu mori nici maine

| mgtow a răspuns (pentru ateu123):

Eu stiu cum va fi viitorul meu si o sa-ti spun peste cativa ani ca am acea masina pe care mi-am dorit-o garsoniera si o viata buna. Doar daca nu ar veni sfarsitul lumii ne ducem planurile la capat.

| shadovv a răspuns:

De fapt lucrul care face fericiti pe majoritatea oamenilor este puterea. Unii o regasesc in banii, altii in carti, altii in sport, etc.

| push2gl a răspuns:

Clipele frumoase traite alaturi de prieteni si familie sunt cele mai importante, Steve Jobs avea destui bani si nu a putut sa-si cumpere sanatatea ''TRAIESTE CLIPA''

| Coconutz a răspuns:

Nu cred ca iti dai seama de cate ori ai scris cuvantul "banii".
Tu esti dependent de ei ca vrei sa fii dependent de ei.
"E pah creier treaba".
Tu ca si multi altii incluzandu-ma si pe mine ducem lipsa de anumite placeri si stim ca motiv principal este banul.
Dar eu m-am schimbat si ma simt bine.
Cand nu am 10 lei in buzunar zic asta e.
Merg mai departe, altii o duc mai prost deci cred ca pot rezista si eu 5 zile.

Poti sa iti traiesti viata prin distractii si placeri care vor stimula creierul pozitiv.
Dar de altfel poti sa incerci sa inveti, sa cauti cunostinte si sa incerci sa afli cat mai multe.Si iti vei stimula din nou creierul.
Iar aici intra conflictul dintre partea stanga si dreapta a creierului.
Cand o sa intelegi ca banii nu fac nimic altceva decat sa se joaca cu balanta dintre cele 2 parti, o sa stii, ca banii sunt degeaba.
Putem trai atat de bine fara bani si sa evoluam atat de frumos. Dar nah. ne place sa o ardem aiurea.

| ateu123 explică (pentru Coconutz):

Traieste tu fara banii poti

| Coconutz a răspuns (pentru ateu123):

Traiesc cu cat am nevoie si e destul de ok.

| negru30 a răspuns:

Banii toti sunt de hartie - exista lucruri mult mai importante decat banii- daca ai bani crezi ca poti scapa pe cineva de la moarte - te inseli amarnic

| ateu123 explică (pentru negru30):

Pana la moarte ai nevoie de banii sa traiesti

| OctoberandApril a răspuns:

"banii sunt mijloc nu scop"
lucrurile cele mai de pret nu le cumperi.nu cumperi familia,nu cumperi prietenii,nu cumperi sentimente, nu cumperi pacea in univers.
fara banii nu poti trai, e imposibil categoric. dar parerea mea e ca in viata exista multe lucruri mult mai importante decat banii.auzi adesea oameni care spun ca "ar da oricat numai sa redevina tineri/sa mai simta odata ceea ce au simtit atunci cand./sa poata sa-si aduca familia inapoi etc" concluzie: banii sunt importanti dar nu uiita ca noi le dam valoarea...

| seby4music a răspuns:

Nu banii aduc fericirea, ci numarul lor.

| Alinush6 a răspuns:

Bucuria cand iti vezi familia fericita e mult mai importanta sau atunci cand copilul tau vine la tine si iti zice "mama" sau "tata" sau iti da un pupic valoreaza de o infinitate de ori mai mult decat toti banii din lume, sau poti sa ai o tona de bani daca peste 5 min de masina peste tine sau vine un cutremur si mori, degeaba ai bani, pe lumea cealalta nu poti lua NIMIC...
sau atunci cand esti cu persoana iubita emotia aceea cand o/il vezi si o/il strangi in brate nu se poate cumpara... sau atunci cand te lauda cineva cand ai facut un lucru bun. SUNT LUCRURI SI MOMENTE MULT MAI IMPORTANTE DECAT BANII SI NU LE POTI CUMPARA. parintii, familia, prietenii adevarati nu se cumpara.

| ateu123 explică (pentru Alinush6):

De la un baiat nu te astepti sa fie consolidat financiar

| Alinush6 a răspuns (pentru ateu123):

Daca asta e o? (intrebare)
sa stii ca nu astept de la un baiat sa aiba bani si sa ma intretina el... am si eu minte am piciore, maine si pot si eu sa ma intretin sa fiu pe picioarele mele... nu sa astept de la el sau de la altcineva. bani ii facem impreuna daca muncim amandoi, nu doar unul munceste de numai poate iar celalalt sta cu mana intinsa si asteapta.

| ateu123 explică (pentru Alinush6):

Incredbil esti cam unicata

| seby4music a răspuns (pentru Alinush6):

Gandesti bine.in ziua de azi nu prea mai auzi asa ce ceva happy

| ateu123 explică (pentru seby4music):

Aparentele insala

| seby4music a răspuns (pentru ateu123):

Uneori...

| ateu123 explică:

Au cultura aia nu stiam

| Goggler77 a răspuns:

Banii sunt mai important decat totul!

| sergiulica01 a răspuns:

Si bani sunt importanti ca daca traiesti sarac nu ai ce face
mie mi-e mila de oameni ca nu au ce trai dar noi avem
ar trebui sa apreciem ce avem nu sa ne batem joc de acel lucru

| XtremeIonut a răspuns:

Sincer nu, ar fi dragostea adevarata dar aia nu tine de foame.

| Coconutz a răspuns (pentru XtremeIonut):

Nu exista dragoste adevarata.

| zuzatha a răspuns:

Parerea mea ca nu...e corect k nici fara ei nu e bine dar eu zic k poti fi fericit si daca ai doar strictul necesar pentru a supravietui:X