| Iiulia a întrebat:

Exista o oarecare legatura intre religie si zodii?
Care?
[Am vazut intr-o bisetica semnele zodiilor pictate pe perete] De ce?

Răspuns Câştigător
| bebetho a răspuns:

În multe religii arhaice există chiar o strânsă legătură între religie şi astrologie.Îţi recomand un documentar dacă vrei sa te documentezi mai bine, în care e demonstrat faptul că şi creştinismul se trage dintr-o astfel de religie.

http://SPAM/documentary/782-zeitgeist.html

10 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Sub nici o forma. Dumnezeu ne spune ca nu este treaba noastra sa stim vremurile sau soroacele.

| Angel0 a răspuns:

Putem spune că atât astrologia, cât si religia converg către acelasii scop, adică de a orienta omul spre iluminare spirituală si spre MÂNTUIRE.
PS Observ ca multi useri confunda religia cu creștinismul.

| CoquineNoire a răspuns:

Cine stie in ce biserica ai fost tu.

| thealchemist a răspuns:

Inclin sa cred ca te-ai inselat.

| Kosuchin a răspuns:

Nu stiu despre crestinism, dar hinduismul are legatura cu zodiile.

| MagicSmile7 a răspuns:

Intre religia crestina si zodii NU!

1Samuel 15:23"Caci neascultarea este tot atat de vinovata ca ghicirea, si impotrivirea nu este mai putin vinovata decat inchinarea la idoli si serafimi..."Sunt multe pasaje in Biblie care dovedesc Clar ca lucrul respectiv este o uraciune in fata lui Dumnezeu.Mai devreme citisem un anunt in ziar precum o calugarita face minuni stiind doar numele si zodia persoanei care sufera.Si culmea anuntul a fost in mai multe numere a ziarului respectiv.

| corasa a răspuns:

Normal ca exista o asemanare: si religia si zodia sunt doar in capul unor oameni.

| zanesiprintese a răspuns:

Huh... ciudat ceea ce spui si-ti spun si de ce: intr-o carte de rugaciuni, (a bisericii catolice) spune asa: la spovada capitolul cercetarea cugetului in rapor cu poruncile lui Dumnezeu : M-am rugat dimineata si seara? *** Nu am citit carti daunatoare credintei? Nu am crezut in farmece si in descantece? Nu am lut parte la sedinte spiritiste? Nu am cerut sa mi se citeasca in cafeau sau carti de joc?

Acelasi lucru as putea spune si despre zodii, dar daca ai vazut zeitgeist, acolo spunea ca sunt 12 zodii, ca atatia discipoli a avut si Iisus...

| Catherine a răspuns:

Nu are nici o legatura happyreligia cu zodiile

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din punct de vedere religios este pacat sa crezi in astrologie.