| Zargzd a întrebat:

Exista vreun sunet sau mai multe sunete care alcatuiesc o melodie de exemplu, pe care ati putea sa le ascultati la nesfarsit fara sa va plictisiti?

10 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Valurile mării iarna zdrobindu-se de stânci, ploaia de vară, șoapta pădurii, liniște...

| harciog a răspuns:

Muzica ploii, muzica vintului turbat de iarna, muzica valurilor si a frunzelor copacilor la orice adiere.De muzica naturii nu cred sa se fi saturat cineva.

| shadovv a răspuns:

Biologic vorbind, nu! Ar fi precum picatura chinezeasca.

| WR104 a răspuns:

Da, tot ce auzim zi de zi, in fiecare zi, de-a lungul vietii noastre.

| MCRgurl a răspuns:

Eu nu ma plictisesc niciodata de melodia
LP-lost in the echo
o pot asculta la nesfarsit, fara oprire.

| OOOLEOOO a răspuns:

Exista sunete care afecteaza/controleaza corpul uman am citit despre ragetul tigrului care te paralizeaza pentru mai multe secunde, dar despre sunete care nu te plictisesc n-am auzit, stim cum e omul se plictiseste repede.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred.

| eLPySum a răspuns:

Ciripitul pasarilor + apa curgatoare + freamatul frunzelor + vantul big grin
Toate aceste lucruri alcatuiesc melodia armonioasa a naturii smug
O poti asculta forever!

| Johanndjmt2 a răspuns:

Da. In jurul nostru sunt sunete pe care natura le pune intr-o armonie dezordonata perfect. Nu poti constata niciodata ca te-ai plictisit de sunetele acesteia deoarece fara melodia perfect dezordonata a naturii, totul ar parea atat de ireal, atat de artificial, incat efectiv am inebuni. Deci nu este o melodie de care sa te plictisesti, ci o melodie de care ai nevoie.
Diferenta dintre melodiile create de om si cele create de natura consta in faptul ca toate melodiile create de om au o repetitie si sunt prea ordonate, acest lucrul starneste plictiseala in principiu. Poti crea orice melodie vrei, poti sa o faci cat de dezordonata sau complexa poti, dar nu vei reusi sa intreci natura, deoarece o data ce vei apasa pe butonul replay vei strica totul. Asta face ca natura sa fie una dintre cele mai bune si continuu inovatoare harmonii. Faptul ca exista de vreo 13.75 miliarde de ani si inca nu are un buton de replay.

| kopryshyu a răspuns:

Da...ex-diriga mea urland rolling on the floor! nuh, glumeam.pai iubesc sunetele din natura.