| anonim_4396 a întrebat:

Fiecare in cultul lui religios crede. in dumnezeu in alah, in satan.in ce vrea.si asa sunt; crestini, musulmani, satanisti, budisti, etc. dar un prost? un prost care e prost, ce crede? in cine crede? fiindca se spune ca prostul daca nu e si fudul, atunci nu e prost destul?

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

Prostul crede cu tărie că e buricul pământului, iar ce spune el e literă de lege şi nu poţi să-i spui unui prost că e prost pentru că oricum nu te va crede.
Prostul în prostia lui se crede împărat. Şi tot pe aici am învăţat că trebuie lăsaţi în prostia lor pentru că orice încercare de ai reabilita nu va duce decât la atragerea discuţiei în zona pe care o stăpânesc total, iar acolo vei pierde fiind pe teritoriul lor.
Proştii au religia lor, dar sunt şi ei de mai multe feluri : cu şcoală mai multă sau mai puţină, iar efectele acesteia sunt, culmea, invers proporţionale cu capacitatea lor de percepţie, după cum se zice :
Cu prostul neşcolarizat
Te lupţi un pic şi ai scăpat
Dar duci o luptă colosală
Cu prostul care are şcoală!

9 răspunsuri:
| Alphawolf a răspuns:

Cum dracu' sa nu te umfle rasul? Mai omule, mama prostilor nu doar ca este mereu gravida, dar mai face si tripleti! Uite un citat pentru "destepti": "Un om destept, intotdeauna va sti ca e prost, un prost insa, nici nu realizeaza ca e prost."
Nu uita, religia merge pe principiul "Nu conteaza, prosti-prosti dar multi sa fie".

| MMihai a răspuns:

Satanismul nu este un cult religios ci o nebunie!
Citește și : Istoria credintelor si ideilor religioase, carte în trei volume este bună. A apărut de același autor și cel puțin o carte despre yoga. Îți recomand să citești Istoria credințelor și ideilor religioase carte în trei volume de Mircea Eliade și "Filozofia esoterica a Indiei " Autor: CHATTERJI C. J. (Format: 13 x 20 cm Numar de agini: 144), Cărți despre daoism (taoism ), islamism, mozaism, despre cultul bahai, despre creștinism, etc + ce găsești pe Internet despre religii și filozofii teiste și ateiste. Nu am citit „Tratat de istoria religiilor", „De la Zalmoxis la Gengis Khan", „Sacrul si profanul" etc. dar dacă le găsești poți să le citești și pe alea. Au fost traduse în românește: Biblia Hazlia- care parodiază Biblia, dar râzi dacă o citești -, Originile Creștinismului, despre miturile Greciei Antice, despre religia vechilor Egipteni, despre islam, Bhagavad Gita, Coranul, Tao Te Ching,( Dao De Jing, or Daodejing ) etc. Este bine să citești despre toate credințele și despre toate religiile, dar asta nu înseamnă să neglijezi lucruri mai serioase : matematica, fizica, chimia, despre calculatoare, limba engleză etc. În vacanța asta Descarcă gratuit de pe net Open Office și documentația lui, ( în română și în engleză, circa 500 MB ) de pe pagini Open Office.org, cauți cu Google. Instalează softul ( circa 160 MB) și învață să lucrezi cu el. Ai nevoie și de softul Adobe Acrobat Reader sau de altul pentru citit cărți în format electronic. Și pe ăla îl iei gratuit de pe Net. Documentația softurilor din grupa Open Office, o găsești pe Internet. Open Office, este un soft similar cu Office, și poate te descurci mai bine, cu acel soft decât cu Office de la Microsoft, că ăsta are multă documentație gratuită, în română și în engleză. Oricum cu programul Writer scrii frumos la calculator. Vacanță frumoasă, dar nu numai cu religii, ci și cu lucruri ceva mai serioase!

| corasa a răspuns:

@swifthammer - acelasi lucru il spun si alte religii. Cine are acum dreptate? De ce tu si nu ei?

| Swifthammer a răspuns:

"Faptele apostolilor 4:12 În nimeni altul nu este mântuire: căci nu este sub cer niciun alt Nume dat oamenilor în care trebuie să fim mântuiţi.". Numai credinta in Isus Hristos iti aduce mantuirea. Daca crezi in orice altceva, indiferent daca acea credinta este aparent "buna", rezultatul ei este inevitabil iadul.

| haifisch a răspuns:

Prostia nu e un cult religios. E ca si cum ai intreba: "Ce e mai rosu? O banana sau un castravete?"

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Prostul e fudul de urechi.

| LoLyCa a răspuns:

Nu crede in nimic
:

| bgrl4u_8735 a răspuns:

Prostii si betivii au Dumnezeul lor.