| NoChanceForUs a întrebat:

Frica naște respect? Sau invers?

12 răspunsuri:
| MeScorpion a răspuns:

Respectul naste frica pana apare indoiala iar frica naste respect intotdeauna chiar daca nu e diala de buna calitate iar victima te injura pe la spate, frica isi face treaba, tot timpul.

| shadovv a răspuns:

Frica naste tupeu... curajul naste respect!

| Inferno a răspuns:

Exact.

| GeosBIOS a răspuns:

Nici una, nici cealalta. Frica naste doar un fals respect. Oamenii care se tem de cineva, doar la suprafata arata respect fata de persoana respectiva, insa in inima lor o urasc. Foarte multi mari generali, avem si noi destui voievozi, au fost tradati de cei mai apropiati sfetnici, care de frica, in majoritaea timpului erau numai lapte si miere, insa cand au prins momentul oportun, nu au ezitat in a se transforma in ucigasi.

Nici reciproca nu este valabila. Respectul nu naste frica, naste consideratie. Cand urmezi pe cineva din respect, nu-l urmezi ca ti-e frica de acesta, il urmezi deoarece consideri ca asa este corect sau bine.

| Nolkyz a răspuns:

Frica naste frica. Nu poti impune adevarat respect prin frica. Respecti intr-un mod fals deoarece ti-e frica. Deci din start nu poti vorbi de respect, ci de frica.

| unknownn a răspuns:

Depinde de caz.

| adriangabor92 a răspuns:

Da

| flor31 a răspuns:

Frica naste timiditate, Frica naste respect in tarile comuniste

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie mi-e frica de furnici. Nu cred ca le respect, cum le prind le altoiesc cu papucul. Pe aia care ii respect nu ii altoiesc cu papucul, ca doar nu mi-e frica de ei. Deci @flor are dreptate: frica naste fobii, respectul naste complexe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

90% frica naste respect. poate si mai mult.

| vlad_7956 a răspuns:

! e cele mai multe ori respectul se impune cu ajutorul fricii (teama de acela ce tea pus la respect) iar in alte cazuri e invers, Funda

| vlad_7956 a răspuns:

! e cele mai multe ori respectul se impune cu ajutorul fricii (teama de acela ce tea pus la respect) iar in alte cazuri e invers, Funda!