| roxutzaelena a întrebat:

Cine imi spune cum pot lega un condensator de un motor monofazic?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Il pui in paralel daca e nepolarizat.In caz ca trebuie sa respecti cele doua polaritati +/- il pui tot in paralel, dar respectand marcajele si faza de alimentare.
Poti alege un condensator in functie de tensiunea de alimentare.De ex. la un circuit de 220V vei alege un condensator de 250V adica o valoare apropiata, dar niciodata mai mica.Capacitatea o calculezi in functie de circuit si cerinte.Deocamdata nu specifici tipul de montaj.