| dchaesc a întrebat:

Hei TPU

Credeti ca in arhivele secrete ale vaticanului exista secrete despre ezoterism si alte chestii spirituale si,, magice" care ar putea sa ne ofere informatii utile care ne vor ajuta la evolutie si la imbunatatirea capacitatii oamenilor sau sunt doar istorisiri secrete si doveyi care ne arata ca biserica si religia este o mare minciuna?

3 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Nici una, nici alta. Minciuna se numeste ceva in mod obiectiv neadevarat. Religia nu este in mod obiectiv falsa, dupa cum nu e nici in mod obiectiv adevarata. Unele istorisiri religioase pot fi false istoric sau stiintific, dar ideea ca Isus ar fi Dumnezeu nu se poate nici demonstra, nici infirma obiectiv.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Indiferent de religie, cand scapi de defecte evoluezi spiritual.
Dar mai intai trebuie sa le inventariem si multi aici se incurca.
la unii le da cu virgula.

| Adiii23 a răspuns:

Pai eu cred ca nimeni nu vrea sa stim adevarul sa devenim mai inteligenti. Guvernul vrea sa ramanem asa si sa nu facem nimic decat sa platim toate taxele si sa fim ca niste sclavi inofensivi.