| Antisistem11 a întrebat:

Ce credeti ca se află în arhivele secrete ale vaticanului? Toate secretele religiei crestine?

5 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Nu. Arhivele statului Vatican sunt secrete pentru ca ele contin secrete de stat, ca si arhivele guvernului Romaniei sau ale SRI-ului. Dupa 100, 200 sau 300 ani se desecretizeaza.

La fondul de carti rare au acces profesorii universitari care sunt obisnuiti sa lucreze cu manuscrise antice si medievale. Deci Vaticanul nu are arhive cu carti secrete si doctrine religioase secrete.

| ania a răspuns:

Nu-mi bat capul deloc cu asta.Tot ce e nevoie ca sa inteleg cum pot avea o relatie buna cu Creatorul nostru gasesc in Biblie.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Istoria omenirii de la geneza si pana in prezent.

| doctorandus a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Even more explicitly, Father Thomas D. Williams, Dean of Theology at the Regina Apostolorum university in Rome, when asked, "Is it true that the Catholic Church has tried to cover up this text and other apocryphal texts?" answered, "These are myths circulated by Dan Brown and numerous conspiracy theorists. You can go to any Catholic bookstore and pick up a copy of the Gnostic gospels. Christians may not believe them to be true, but there is no attempt to hide them."

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Cred că nu e cine știe ce acolo. Corespondența dintre niște papi și alți lideri de stat, acte privind numirea sau scoaterea din funcție ai unor episcopi, arhiepiscopi sau cardinali.