| fdsfsdfsdfsddfsdf a întrebat:

Daca azi se descopera un leac pentru calvitie, acesta functioneaza perfect, asa cum ar visa toata lumea, iar de maine intra in faza de testare, peste cat timp devine accesibil publicului larg? Cat timp (ani) sta in faza de testare?

2 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Daca e inregistrat ca medicament poate dura ani de zile pana ajunge in faza de comercializare. Vazusem un articol pe america unde spuneau ca media e peste 10 ani.

| Sonia822 a răspuns:

Nu prea e posibil asa ceva, industria cosmeticelor care speculeaza aceasta nevoi umana ar disparea, n-ai mai cumpara sampoane speciala, statul ar primi mai putine taxe.
E ca la cancer, dar la scara redusa.
Gandeste-te ca in fiecare sampon exista sodium laureth sulfate care provoaca caderea parului, de ce ar introduce cineva asa ceva in sampoane, daca are astfel de efecte?
Daca mai ai ceva par, si vrei sa-l pastrezi, chiar azi citeam pe un grup ca cei care sa spalau cu 2 galbenusuri de ou, aveau rezultate f bune, nu le mai cadea parul. Si erau multi... banuiesc ca era ou ``de tara``
Asta cu faza de testare pentru un produs e variabila, depinde cat de repede vor sa obtina profit. De ex exista medicamente testate in spitalele de nebuni sau de copii abandonati, a caror rezultate au fost falsificate astfel incat sa dea rezultatul dorit de cei ce au comandat studiul. Testul a fost pe 500 persoane, s-a pus rapid pe piata, in 2 ani era disponibil.
Insa retine ca o populatie sanatoasa nu e o populatie profitabila.
Ar inseamna sa se renunte la operatiile de implant, care aduc bani frumosi multore, si e o intreaga industrie.