| intrebaciosul a întrebat:

Hei TPU

de ce spune toata lumea ca oculta mondiala nu se ocupa de magie si de vrajitorie cand de fapt chiar numele lor spune asta ( ocult)!

De ce le spune oculta mondiala? nu exista magie! de ce cei mai inteligenti oameni din lume ar crede in asemenea rahaturi?

3 răspunsuri:
| Archangells a răspuns:

Insa faptul ca noi, o masa de celule, fiecare celula cu propria ei constiinta de sine, o masa de atomi fiecare cu propriile reguli, suntem capabili sa ne autoconstientizam ca existam, datorita creierului care sustine constiinta, e magie. deoarece totul e energie in Univers, si creierul nostru emite unde, e posibil sa poti influenta alte persoane de la distanta, sa ai vedere la distanta, sa influentezi biocampul altui om, sa ai proiectii in astral si multe altele dovedite stiintific deja, si aplicate de serviciile secrete. Incearca sa nu iti mai ingradesti mintea intr-o cutie a realitatii materiale invatate in scoli, deoarece inca nu stim ce e realitatea si ce capacitati avem.

| Aiwendil a răspuns:

Ocult se refera mai mult la ceva ascuns.
Daca nu ar exista magie nu s-ar fi creat acest cuvant inca de la inceputurile lumii unde oamenii atunci erau mult mai conectati cu divinitati si de magie decat acum.
Acei oameni inteligienti stiu ca exista magie pentru ca studiaza, citesc, se informeaza despre acest lucuri si cu atat afli mai multe cu atat realizezi ca e adevarat.
Am mai spus asta si altora ca traim intr-o lume cu poli opusi si intr-o astfel de lume cand e material e imposibil sa nu existe imaterial.Asa cum e cald-rece,negru-alb, femeie-barbat, lumina-intuneric, apa-foc, etc.
Pana la urma fiecare crede ce vrea.La fel si tu.Dar niciodata ca om nu poti sa stii ce ii se poate intampla unui om in viata acestuia si cum realizaza ca magia exista sau Dumnezeu.
Mai ales ca exista telepatici, telekinezi, cei care leviteaza, cei care se pot conecta cu lumea mortilor ce se numeste medium, etc.

| Darkmagic a răspuns:

rolling on the floor
La intrebarea asta am fost tentat sa raspund cu:
D-aia. big grin

Am sa-ti dau totusi un raspuns corect, ca vad ca nu se inghesuie lumea...

1. "Ocult" nu inseamna neaparat ezoteric ori magic, ci si "ascuns", ori "tainic".

2. TOATA lumea, intotdeauna si dintotdeauna o sa fie atrasa de mistic, magic, supranatural, etc.
Indiferent ca sunt religiosi sau atei, oamenii vor devora "teorii ale conspiratiei", filme s.f., de groaza, cu magie, cu Potteri, cu tot felul de "Stapani ai inelului", laughing si tot indiferent daca sunt religiosi sau atei, vor "rupe" W.O.W sau alte jocuri incarcate de supranatural. big grin
Asta e natura umana.

De altfel, intreaga lume e plina cu simboluri oculte prezente pe steaguri, embleme, steme, bancnote, etc...

Intereseaza-te de CE anume se afla pe bancnota de 1 dolar...si las-o mai incet cu "ce cred cei mai inteligenti oameni din lume".

"Cei mai inteligenti oameni din lume", sunt condusi de exact oculta aia mondiala a ta. Ca nu e nimeni de capul lui pe lume... big grin