| Goddessss a întrebat:

Heya!
E adevărat că omul e făcut să sufere?

Răspuns Câştigător
| Nemessys a răspuns:

Vorba aia e creata de cei care sunt lenesi si se multumesc cu suferinta.,, eh... asa-i viata, ce sa-i facem" traducandu-se prin : nu sunt multumit de situatia mea din prezent dar mi-e prea lene sa fac ceva in privinta asta asa ca o accept asa cum este pentru ca,, asa este viata". Daca-i zici la o persoana de genu ca vrei sa te ridici, imediat o sa te traga in jos.

28 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am citit în Iov, în Biblie, că omul se naște ca să sufere, după cum scânteia se naște ca să zboare. Cred că suferința este o consecință a păcatului pentru că la început totul era perfect, iar mai apoi omul a fost blestemat.

| Wr3nch a răspuns:

Nu. Dar e uman sa suferi cand se intampla ceva rau, dar care e parte din viata. Suferinta e un sentiment necesar, pentru ca nu poti fi fericitcand ai necazuri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Întrebarea ta necesita un răspuns filozofic.

| Allina19 a răspuns:

Numa fraierii sufera ca aia destepti isi fac viata cum vor ei.

| IsabelaIssa a răspuns:

În nici un caz. Omul este făcut să sufere, de către mintea lui. Importanța ce o dăm lucrurilor /evenimentelor, este dată de către mintea noastră. Aș putea să îți dau un exemplu frumos ce mi-a venit acum în minte, despre fetița Lorelai Mosnegutu, fetita fara maini ce canta la pian. Tu o privești cu milă, îi vezi handicapul și îți pare rău, dar ea este mai puternică poate decât tine și decât mulți alții, pentru că a fost crescută de mică cu gânduri pozitive, că e normală și specială, și are un zâmbet atât de mare cât pentru toată lumea. Ea s-a adaptat și nu îi e greu pentru că nu știe să fie altfel. Iar ca ea mai sunt mulți. Și Nick Vujicic, fără mâini și fără picioare, care este și căsătorit și cu copil. Deci totul pornește din minte, suferința sau iubirea. Din educația primită și de gândurile oamenilor din jurul nostru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu de cand am iesit in lume, am fost un om greu incercat, si inca sunt, Zici ca cineva vrea sa vada cat mai pot, dar eu vad ca viata fiind o lupta asa ca voi continua sa lupt!
Noi trebuie sa vedem partiile pozitive ale vietii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe unii suferință ii face oameni mai buni, în viață trebuie sa dansezi și prin ploaie doar așa vei putea înfrunta orice obstacol de nu te doboară te face mai puternic. Și cred că care ne suferă pe lumea asta din cauza păcatelor dintr o viață anterioară va avea o viață mai liniștită în următoarea, nu e dovedit științific că există așa ceva dar eu cred și simt acest lucru.

| Digikey a răspuns:

Omul sufera cand il roade invidia si prostia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Suferinta e doar raspunsul creierului sa iti rezolvi problemele si sa nu mai faci ce faceai. E opusul vietii, deci nu ai cum sa spui ca traim pentru asta

| Dandinelle a răspuns:

Agonia dragostei neimplinite produce suferinta, orice despartire sau schimbarea brusca a unei situatii poate produce suferinta. dar noi suntem cei care acceptam nivelul de suferinta. Dar toate astea aduc experiente noi de viata care, intr-un fel trebuiesc traite.
Nu exista fericire fara durere, la fel cum nu exista umbra fara lumina. - (vorba din batrani). O alta vorba era: " nu astepta cu nerabdare ziua in care vei inceta sa suferi, pentru atunci cand va veni, vei sti ca esti mort. "Asta vine la fel ca ideea ca iadul e pe pamant de fapt.
Concluzia mea ar fi: traim in dualitate continua, feminin si masculin, intuneric si lumina, pace si razboi etc. de aia cred ca da, omul e facut sa sufere DAR si sa iubeasca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buddha Gautama Siddharta zicea ca radacina suferintei este atasarea de cele trecatoare, "durerea este inevitabila, suferinta esta optionala". Iata cele 4 Adevaruri Nobile: 1. Viata inseamna suferinta inevitabila; 2. Exista o cauza a suferintei noastre; 3. Exista un sfarsit al suferintei. 4. Sfarsitul suferintei este cuprins in cele 8 adevaruri nobile, care fac traseul de la starea de samsa - trecatoare la starea de Nirvana, conform ciclului reincarnarii.

sursa: https://en.wikipedia.org/wiki/Noble_Eightfold_Path

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cei care suferă pe lumea asta * autocorectorul asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu,dar ceilalți ascund multe acțiuni urâte, fie verbale sau fizice, care odată ce le afișează, îți dărâmă speranța și bucuria când ți-e lumea mai dragă și sigură! Câțiva chiar pot avea ceva cu tine, să completeze asupra ta, să te vadă cum suferi, sunt cu ochii pe tine. Nu te lăsa, da-le înapoi la fel cum ți-ai dat cei răi de doua ori mai mult și dureros! Te simți amenințat verbal sau calcat în picioare? Nu-l lăsa să te doboare! Apara-te!

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Barbatii sunt suferinzi si femeiile purtatoare.

Răspuns utilizator avertizat
| Celcestietot a răspuns:

Hello. Nuuuu! De ce ai spune asta sad?

| StrongHeart a răspuns:

Dupa ce am vazut astazi prin ce poate trece o persoana, da. Unii oameni au o viata atat de grea, au din start sanse foarte mici la un viitor fericit si siguranta zilei de maine.

| Goddessss explică (pentru Celcestietot):

Din simpla curiozitate. Mi a venit in cap întrebarea aceasta

| Celcestietot a răspuns (pentru Goddessss):

Ok happy. Din Biblie reiese ca, Dumnezeu a facut pe om ca sa se bucure de aceasta lume.

| darrio2007 a răspuns:

Da, de cand Eva a mancat mărul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu suferi aici nu te poti bucura de rai cand vei ajunge acolo. Si Isus a suferit, a fost batjocorit si executat. Nu poti sa le ai pe ambele, sa o duci aici bine dar si in rai sa ajungi. Spune in biblie ca mai usor trece o camila prin urechile acului decat sa intre un bogat in imparatia lui Dumnezeu. Matei 19: 23-24.
Cei indestulati de aici nu vor intra prea usor in rai. Isus nu avea decat hainele de pe el si nu s-a plans. Altii se planga ca nu strang destul, dar ei strang tot pentru altii care le va risipi averea mostenita. Deci nici macar nu s-au bucurat de ce aveau cat au trait. Au trait in truda si pentru ce? Sa vina altii sa ia tot ca tu ai tinut ultimul leu la ciorap si te imbracai rau cu haine vechi numai sa nu cumva sa cheltui un leu. Lasa ca cheltuie nepotii si pentru nefericitul de tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De multe ori viața e ușoară, noi ne-o complicăm.

| Emazio a răspuns:

De cine e facut?
Ca si existenta cred ca omul trebuie sa atinga fericirea si echilibrul.

| mgtow a răspuns:

Doar daca nu stie cum sa devina fericit, singur si-o face cu mana lui.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu este făcut de cineva așa în mod special.
Unii consideră acesta un adevăr, dar nu au nici o dovadă pentru aceasta.

| RAY a răspuns:

Existenta presupune suferinta, fiecare dorinta duce la suferinta, suferim toata viata pentru un strop de fericire, din pacate punem accent pe valori materiale si uitam de nevoile emotionale

| Nilsson a răspuns:

Nu, eu cred că omul este făcut să fie fericit și să se bucure de viață.
Dar cum uneori suferința este inevitabilă, ce putem face este:

1. Să nu cădem în disperare și să ducem greutățile cu demnitate.

2. Să alături de cei care suferă chiar dacă nouă ne este bine.

3. Să apreciem întotdeauna ce avem.