| smaranta a întrebat:

Http://blog.sirg.ro/2008/05/18/tipuri-de-oameni-credinci osi/
Nu vreau sa starnesc dispute, doar ca am dat intamplator peste acest articol si sunt curioasa de parerile voastre. Ce ziceti?

8 răspunsuri:
| Parintele a răspuns:

Articolul este slab si lipsit de obiectivitate din moment ce autorul spune, citez:
"Ateii sunt și ei niște credincioși pentru că, deși nu cred în D-zeu, adesea se comportă la fel de fanatic ca și unii credincioși. La urma urmei au și ei crezul lor" -1) din acest citat nu reiese adevarata definitie a ateismului (lipsa oricarei religii si implicit a oricarui zeu) reiese de aici falsa afirmatie ca ateii sunt credinciosi pentru ca se poarta ca si credinciosii, si nu ca au o credinta. 2) Ateii nu au un "crez", in ateism nu exista un crez ca in crestinism cand prin crez declari ca tu crezi in d-zeu etc.Inca o data repet, definitia ateismului este: Lipsa oricarei religii; deci nu putem afirma ca daca ma port ca un credincios in plan social chiar sunt un credincios asa cum daca mananc carne nu inseamna ca sunt leu. Deci logica dupa care a fost scrisa acea fraza e gresita si prea putin gandita.
Trebuie stiut ca orice ai fi, credincios sau ateu, in primul rand esti om si este natural ca oamenii au un comportament comun in multe privinte care nu implica automat orientarea spirituala a individului.
Un alt punct slab al articolului este si amuzant pe deasupra; autorul a gasit credinciosi asevarati desi putini in ultima categorie pe care a postat-o insa atei adevarati se pare ca nu a gasit.probabil considera ca nu exista.
In concluzie cred ca articolul este tendentios, slab si lipsit de substanta.

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Distractiv. In urma citirii, cred ca mai degraba o intrebare ce merita pusa, este, unde va situati dumneavoastra!(adica fiecare din noi). Atunci am fi vazut cine isi vede barna din ochiul propriu si paiul din ochiul vecinuluiwinking

| Wtf9000 a răspuns:

Si mie

| Wtf9000 a răspuns:

Si mie

| smaranta explică:

@Zbenguici sa stii ca mi-a trecut prin minte dar m-am razgandit in ultimul moment.

| bozo a răspuns:

Este incomplet.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi se pare foarte adevarat ceea ce scrie in articol

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi se pare foarte adevarat ceea ce scrie in articol