| ExXify50 a întrebat:

Imi puteti spune niste paradoxiri? Adica nu doar cum se numeste si tot paradoxul, sa-l explice. FUNda + vot pentru paradoxul cel mai bun big grin

1 răspuns:
| SanduAnamaria a răspuns:

În fizică, paradoxul gemenilor este un experiment imaginar din teoria relativității restrânse, în care o persoană care călătorește în spațiu cu o navă de mare viteză se întoarce acasă și își găsește fratele geamăn identic rămas pe Pământ mai bătrân decât el. Acest rezultat pare neașteptat, deoarece situația pare simetrică, întrucât fratele rămas pe Pământ poate fi considerat ca fiind și el în mișcare în raport cu celălalt. De aceea se numește "paradox". Contradicția aparentă este explicată în cadrul teoriei relativității.