| tusha a întrebat:

In ce crezi? In Dumnezeu sau in teoria evolutionista? Si de ce?

Răspuns Câştigător
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Eu nu cred ÎN teoria evoluţionistă pentru că nu e nimic de crezut când vine vorba de ştiinţă ci ţine strict de evaluarea datelor experimentale şi îndreptarea către concluzia la care te conduc datele. E atât de simplu.
Zeii (inclusiv zeul iudeo-creştin) şi creaţionismul sunt din start iraţionale şi imposibile, prin urmare necesită credinţă şi nu dovadă.

De ce?! Din punctul meu de vedere tot ce nu are treabă cu realitatea şi nu poate fi verificat experimental este iraţional, stupid şi contraproductiv să-i dai crezare.

Numai bine.

26 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Cred in Dumnezeu pentru ca El este creatorul meu.Pentru ca am o relatie personala cu El in fiecare zi prin rugaciune si prin Cuvantul Sau.Pentru ca El este o realitate in viata mea.Il iubesc din toata inima mea si vreau sa calatoresc sub privirile Lui pe acest pamant pana in ziua cand voi merge acolo unde mi-a pregatit un loc.

HepHap
| HepHap a răspuns:

Sa inteleg ca daca cred intr-una nu pot sa cred in cealalta? Ete na, tu in ce crezi, in energia eoliana sau in energia solara?

| cristi202 a răspuns:

@Chelstone:
"Teoria darvinista este una reala si demonstrata". Daca e demonstrata, de ce mai e o teorie doar, si nu e un fapt stiintific (demonstrat)?

| MMihai a răspuns:

În ce crezi în Dumnezeu sau in teoria evoluționistă?
Cele 2 nu se exclud!
Cred în Dumnezeu & într-o altă teorie creaționisto - evoluționistă!

| ania a răspuns:

Teoria evolutionista e o ipoteza care explica aparitia diverselor forme de viata, pornind de la prima celula replicabila. Nu cred ca se poate denumi fapt stiintific pentru ca e imposibil de repetat prin experiment, chiar daca multi zic ca explica plauzibil multe din datele descoperite. Am citit si autori crestini, oameni de stiinta, care considera ca evolutia e metoda prin care Dumnezeu a diversificat formele de viata si de aceea nu le consider neaparat incompatibile, dar nu am o convingere definitiva in privinta evolutiei. Cred ca credinta se refera la o relatie cu Creatorul existentei, al vietii despre care teoria evolutionsta nu are nimic de spus (l-am vizionat pe biologul ateu Dawkins spunand ca nu stie cum a aparut prima celula replicabila). Cred in Dumnezeul Bibliei, indiferent prin ce metoda a creat El multitudinea formelor de viata.

| chelstone a răspuns:

Eu sunt convins ca tu nu stii in ce consta teoria evolutionista sau darwinista si tu ne intrebi daca credem?! Teoria darvinista este una reala si demonstrata, nu trebuie sa crezi in ea.

| chelstone a răspuns:

Probabil nu ai auzit in viata ta de ereditate, si oricum daca ai fi auzit nu stii ce-i aia si tu vorbesti despre o intreaga teorie?

| Malphas a răspuns:

Idem Azazel.

| bluebios a răspuns:

Eu cred intr-un inorog inaripat alb. El exista si nu am nevoie de dovezi ca sa cred in el, pentru ca aici este vorba de credinta si asta insemna credinta sa nu ai nevoie de dovezi. Am citit intr-o carte de povesti ca exista, carte, depre care am descoperit in timp ca nu minte. Ca sa ajungi in padurea fermecata trebuie doar sa crezi in el si ai sa vezi. Majoritatea spun ca nu cred in el dar tot ce si-au propus nu s-a indeplinit. Cred in acest inorog pentru ca el este creatorul meu si am o relatie personala cu el, mi se arata in fiecare nopte in vis cand adorm cu cartea de povesti in mana.Il iubesc si vreau sa ma ia in zbor pe spatelelui si sa ma duca atunci cand va sosi timpul in padurea lui fermecata. Va rog sa nu face-ti misto de credinta mea sunt sigur ca nici unul din voi nu poate sa demonstreze ca inogogul meu alb inaripat nu exista. De fapt uitati-va in jurul vostru e clar ca a fost nevoie de un pic de magie ca totul sa apara, ce poate cineva nega ca nu a fost inorogul inaripat alb?

| Laminin a răspuns:

Hey! Cred in Dumnezeu pentru ca El mi-a dat credinta ce o am.

| SturmirCloudKeeper a răspuns:

Eu cred in Marele Uriel Inventatorul Extraordinar. El exista si nu ai nevoie de dovezi. Trebuie doar sa crezi si-l vei vedea cu siguranta. Multi spun ca nu cred in El pentru ca nu I-au constientizat prezenta. Dar eu m-am rugat la El, I-am adus ofrande de piulite si surubelnite pe nicovala sacra iar rugile mi-au fost ascultate. Va veni o zi cand Marele Uriel Inventatorul Extraordinar va va pali pe toti, o voi ereticilor, cu marele sau ciocan direct in gura, exact cum scrie in scriptura revelata de catre marele zeu, profetului sau, Mecanicul Gigi.

| Bezea a răspuns:

Eu cred doar in ceea ce vad. Si sa fiu sincer nici una din variante nu mi se par "credibile" asa ca inainte sa mor(30-35 ani) sper sa mi se ofere si o a treia varianta.

| Azazel_2358 a răspuns:

NU-mi pasa pentru ca nu ma ajuta...

| Licuriici a răspuns:

In Dumnezeu! Cum poti explica existenta sufletului prin teoria evolutionista! De ce simnti: iubire, ura, tristete, durere?

| ciresepeetno a răspuns:

In Dumnezeu!

| Plague a răspuns:

In Dumnezeu. Dar asta nu inseamna ca se neaga una pe alta; "there's more than just one way to skin a cat". De ce? foarte simplu...credinta.

| FOCUS a răspuns:

Cred in mine

| BroascaCuElice a răspuns:

In mine:]

| Katakito a răspuns:

Eu cred in Dumnezeu! Biblia am descoperit in timp ca nu minte!

| blackdragon_7370 a răspuns:

Cred in Dumnezeu, nu spun nu, insa ceea ce este scris in Biblie despre creearea omului mi se pare putin S.F. Pana la urma, aceasta nu poate demonstra de ce exista ramasite ale unor animale neprecizate in aceasta Biblie. Se vede clar ca animalele evolueaza, deci sunt in mare de acord cu teoria Darwinista, insa pana la un punct. Desi exista dovezi clare ale evolutiei oamenilor, pornind din Africa, nu pot sa nu imi pun intrebarea: Daca noi am evoluat din maimute cum se face ca procesul nu a continuat, cum se face ca de cel putin 2000 de ani nu s-a vazut nici o schimbare, oricat de mica, la nivelul stramosilor nostri, maimutele? Nu crezi ca exista un raspuns care sa cuprinda cele doua variante pe care le-ai dat in intrebarea ta? Ar fi o explicatie care nu ar mai avea atatea lipsuri... daca ar exista, daca oamenii ar gasi-o si ar accepta-o, in final.

| BbyBoop a răspuns:

Poate ca nici in Dumnezeu si nici in teoria evolutionista.Sau poate putin in ambele.In Dumnezeu cred, pentru ca da, poate chiar exista cu adevarat. Poate.Dar de ce atunci aveau loc minuni si acum nu? Iar teoria evolutionista.Sunt atatea documentare care arata cum s-au dezvoltat celulele, cum s-au adaptat anumitor medii, cum au evoluat.Asa ca parte stiintifica pare mai plauzibila pentru ca poate fi explicata intr-o anumita masura.Dar poate pe de alta parte nici asta nu te convinge 100% ca noi de fapt, chiar ne-am trage din maimute.Chiar e complicat. big grin Tu ce parere ai, tusha?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In Dumnezeu.
Pentru ca asa am fost crescuta, intr'o familie credincioasa si verisoara mea si familia ei fiind si mai credincioasa am luat si eu acesasta calitate, sa ii zic asa, stand pe langa verisoara mea mult timp. happy
Si cred in El pentru ca imi asculta rugaciunile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tushica draga,sau matusa,pai daca esti mai in varsta, ar trebui, s-a cam crezi ca esti cea mai aproape de intalnirea cu creatorul tau.infiderent cine crezi ca e.ce-ti inchipui tu? ca Dumnezeu duh sfant fiind,nu pedepseste ci echilibreaza energii si legi fizice,morale, cosmice le aduce in armonie cu principiile cele bune si drepte ca un bun gospodar in curtea lui, si big -bangul nu face la fel? in cazul asta nu conteaza in cine crezi ci conteaza ce crezi si cat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu nu vezi o gramada de prosti care se dau destepti,printre care si eu,ca stau la palavre cu ei; care vor dovezi ale existentei lui Dumnezeu,dar nu le cauta in ei insisi? atata limitare nu am putut sa vad, sa caute cineva o dovada a ceia ce nu poate cuprinde nici cu mintea in care i s-a pus pana si un vag gand al vesniciei? au un corp si un suflet, si nu le ajunge 10 vieti sa le desopere relatia intru totul si sant ale lor proprietate personala,dar vor sa vina Dumnezeu sa -l vada, sa-l intrebe, sa le raspunda? si tu intrebi; DE CE? pai pot sa-ti spun; din convingere si fiindca gandesc.sau mai simplu; de treci codrii...acuma tu vei alege raspunsul conform principiilor gastii din care faci parte, si vei da si votul tot la fel.dar ai numa grija la ce crezi tu personal.nu alerga la adapostul gastii sau al turmei, dupa caz.formeaza-ti pareri personale ca asta conteaza cel mai mult.

| SoTo a răspuns:

In nici una pe deplin, Dumnezeu nu poate fi demonstrat decat la nivel gand, inchipuire, filozofic, abstract, insa concret nu, iar "Teoria evolutionismului", insa-si cuvantul "teorie" spune ceva, insa se bazeaza pe cercetare concreta si pe elemente reale si cercetarile viitoare poate adauga spre finalizare.

| iwantjustice a răspuns:

In Dumnezeu.El exista, nu iti trebuiesc dovezi. Trebuie doar sa crezi, si o sa vezi singur. Tot ce s-a spus in Biblie, s-a adeverit. Majoritatea spun ca ei nu cred pentru ca tot ce si-au propus "nu s-a indeplinit" dar nu trebuie doar sa ceri si atat. Roaga-te, fa cat mai putine pacate, si apoi o sa vezi. With Love.