| anonim_4396 a întrebat:

In fond si la urma-urmei, de ce postati intrebari pe TPU, sau raspundeti la intrebarile altora?

38 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Pentru mine a posta pe acest site inseamna inca o oportunitate de a veni in ajutor semenilor mei, si, de ce nu, un prilej de evanghelizare.

| IMC90 a răspuns:

De plictiseala

| 4b a răspuns:

Din iubire pentru TPUwinking

| anonim_4396 explică (pentru 4b):

Adicatelea,din iubire pentru cei care intervin pe TPU.Mare inima ai, de incap atatia!

| cosmin2344 a răspuns:

Pentru ca in adancul fiecarui om exista o salbatica nevoie de a se afirma..de a arata celuilalt k este mai mult..dorinta de emulatie

| anonim_4396 explică (pentru cosmin2344):

Ai dereptate, dar est putin cam unilateral, ca sa nu spun egoist.

| shhhs a răspuns:

Moralitate,plictiseala,etc.(cel putin de asta o fac unii).

| anonim_4396 explică (pentru shhhs):

Dar TU, de ce o faci?

| relian a răspuns:

1.-Unii oameni posteaza intrebari pentru ca nu stiu raspunsul, pe cand altii posteaza doar asa sa vada daca mai stiu si altii ce ei stiu.Adica vor sa arate cat de destepti sant ei.
2.-De ce se raspunde la intrebari? Pentru ca odata ce intri aici sa postezi o intrebare cand vezi ceva ce stii raspunzi ca oamenii sa invete ceva daca raspunsul tau este unul corect.Deci pe aici ar trebui postate intrebari doar daca se cauta un raspuns si nu altceva.Si sa se dea raspunsuri daca sant corecte atunci cand este cazul, sau teorii daca acel lucru, fenomen nu este unu demonstrat
3.-Se pun intrebari si se dau raspunsuri sa se poate discuta pe o anumit tema.

| Mădă0611 a răspuns:

Eu am 0 intrebari pe TPU, raspund din plictiseala, de obicei, dar fara sa fac misto, uneori ca sa-i trezesc pe altii si uneori ca sa ajut. Ma simt bine cand ajut, doar ca pe la categoriile pe unde misun nu prea e vorba de ajutat, ci de dezbatut, ca in caz ca nu am nimic de zis, macar invat ceva, cat de cat.

| anonim_4396 explică (pentru Mădă0611):

Din tot ce spui, nu inteleg un singur lucru:cum adica din plictiseala? Dece ai timp sa te plictisesti? Inteleg s-o faci pentru a te amuza (deci ca mijloc de recreere)

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Plictiseala apare atunci cand nu vrei sa faci altceva decat sa pierzi timpul. Ei, vrei sa zici ca nu te-ai plictisit niciodata?

| anonim_4396 explică (pentru Mădă0611):

Pierderea timpului este,dupa mine, lipsa oricarei activitati fizice sau mentale, care sa necesite un proces de gandire, deci o pierdere din viata, in ultima instanta.Plictiseala inseamna un moment care te determina sa schimbi preocuparea nu sa nu ai nici o preocupare. Oamenii care ajung uneori intr-o astfel de situatie, risca sa ajunga intr-o posura grava mental.

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Poti sa gandesti si cand nu vrei sa faci ceva. De exemplu, eu analizez oameni. Pe net ii "vezi" mai bine decat in realitate, chiar daca ai zice ca se prefac, nu pot sa se prefaca peste tot, tot timpul. Plictiseala nu inseamna ca iti adormi creierul, in cazul meu inseamna ca imi ocup timpul cu muzica si gandirea.
Tu acum de ce stai pe net? Vrei sa zici ca ai intrat anume sa ajuti pe cineva, sau ca altii fac asta? Lumea sta pe net, pe site-uri de socializare (TPU ar trebui sa fie forum), din plictiseala, mai putin din "altruism".

| anonim_4396 explică (pentru Mădă0611):

Daca tu consideri ca "a gandi" fara sa faci altceva inseamna "sa pierzi timpul", e clar ca de aici intervine diferenta noastra de optica. Exagerand, in gluma, toti ganditorii sunt pierzatori de timp. I-am raspuns lui mihai25mihai de ce am pus intrebarea.E un raspuns sincer.In fond, din ce spui, tu nu-ti pirzi timpul ci iti schimbi preocuparile.

| M25M a răspuns:

Mai ajut pe unu pe altu', ma mai amuz, mai omor timpul, mai aflu cate ceva nou...

| anonim_4396 explică (pentru M25M):

Dece ajungi in situatia sa "omori timpul"?

| M25M a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai, cam toti ajungem la un moment dat in acel punct al unei zile cand nu prea avem chef de facut ceva si trebuie sa omoram timpul. Acum ce ai vrea sa fac, ca nu am chef de filme, sau de documentare iar de citit, m-am cam saturat pe azi.

| anonim_4396 explică (pentru M25M):

Nu vreau s-o fac pe moralistul si nici pe filozoful,dar dupa mine "omorarea timpului", cum o spune si expresia, inseamna in fond o viata netraita, nefolositoare din tate punctele de vedere, inclusiv spiritual.Cred ma curand ca este o eroare de apreciere a ce faci.

| M25M a răspuns (pentru anonim_4396):

Filosofic vorbind ai transat bine problema insa practic nu merge aceasta disesctie a sintagmei. Chiar si cei mai ocupati oameni au timp ca sa-l omoarewinking
Tu de exemplu de ce ai postat aceasta intrebare in afara de curiozitate? Tot fiindca nu aveai ceva de facut sau fiindca te plictiseai.

| anonim_4396 explică (pentru M25M):

Nu din plictiseala ci din curiozitate cum gandesc altii, asa cum bine ai remarcat, si pentru a-mi imi imbunatatii eventual modul de a gandi rational.Totodata imi exersez si imbunatatesc dialogul. Dupa mine, singura pierdere reala de timp in viata, este starea de coma.

| WhatheWow a răspuns:

Doar de plictiseala!

| anonim_4396 explică (pentru WhatheWow):

Cum adica din plictiseala? In gestionarea vietii tale, plictiseala ocupa atata timp?

| Hombre a răspuns (pentru WhatheWow):

Ca sa scapi de plictiseala ia-ti capre.

| WhatheWow a răspuns (pentru Hombre):

Hola Hombre, que pasa; iar vorbim de capre? Pai daca-mi cumpar capre, ce sa fac cu ele, sa filosofez sau sa le marlesc?! Poate un tap virtual, sa-i dau drumul pe aici, prin gradina sa impunga prostii, poate se mai desteapta! laughing

| Hombre a răspuns (pentru WhatheWow):

Prosti, prosti dar daca ii bagi in lanul de porumb numai pe acela mare il aduna.

| WhatheWow a răspuns (pentru Hombre):

Pai poate ca doar asa mare le place si doar stiulete, ca boabe, ce sa mai faca, cu el? laughing

| dragos9234 a răspuns:

Placere,pentru a ajuta, pentru a invata cate ceva, pentru ca rade de cate unu care pune o intrebare idioata, etc...

| anonim_4396 explică (pentru dragos9234):

Apreciez sinceritatea si sper ca in etc. nu intra si plictiseala, ca in cazul lui Mada0611.

| Delicacy a răspuns:

Că este amuzant, şi de multe ori mă face să mă simt mai bine.

| anonim_4396 explică (pentru Delicacy):

Suntem aproape pe aceiasi lungime de unda, ca mod de gandire

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iar pentru altii este o joaca, uneori de prost gust.

| blueheart a răspuns:

Ca sa ajut atunci cand pot, ca sa imi fac prieteni, ca sa inteleg de ce unii oameni ranesc doar de dragul de a o face cu raspunsuri stupide cand uele persoane de aici chiar au nevoie de ajutor. Astazi am postat doua intrebari sau doua glume doar pentru a-i face pe cei care le citesc sa zambeasca, sa uite supararile si sa incerce sa fie mai optimisti.

| anonim_4396 explică (pentru blueheart):

Sincer,iti apreciez sinceritatea si motivatiile.Numai bine.

| blueheart a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc frumos si tie la fel. happy

| rody5 a răspuns:

Ca sa nu vb singura. ca doar nu traim in pesteratongue

| anonim_4396 explică (pentru rody5):

Daca este cazul de vorbit, pe acest site tot singura vorbesti (la propriu).Nu vad insa legatura cu pestere.Atunci,stramosii chiar ca nu puteau comunica decat prin viu grai, sau eventual prin semne.

| fachiuion a răspuns:

Raspuns:da laughing