| Vizitiul a întrebat:

In momentul in care vezi "gunoiul" din afara casei tale si inchizi usa, iti mai pasa de ceea ce se petrece cu acel gunoi (gunoiul fiind lumea exterioara)?
Din moment ce constientizezi prezenta gunoiului din exterior, ai taria de-al cunoaste si recunoaste pe al tau? De ce ai recunoaste si nu ai mintii?

13 răspunsuri:
| Vizitiul explică:

GenOm-mersi, dar mai usor cu imperativul ala din exprimare ca ma speriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!

| Razvan a răspuns:

Normal ca e mai usor sa vezi gunoiul altuia decat pe al tau pe principiul, vede gunoiul din ochiul altuia si nu vede barna din fata luioh go onNu mint, dar nici nu prefer sa discut cu altii despre gunoiul meu.De ce? Pentru ca vreau sa il reciclez cat pot.Sa il rastorn in mijlocul casei si sa vad ce pot salva.Cu cat mai putin gunoi cu atat mai bine
Gunoiul altora e bun pentru stima de sine. Daca vecinul are gunoiul mai mare ca al tau, automat te simti mai bine si te crezi mai bun.Iti zici ca niciodata nu o sa ajungi cu el si inevitabil esti cu un picior in groapahee hee

| thealchemist a răspuns:

Daca lumea exterioara e gunoi, ce te face asta pe tine sa fii? crezi ca poti inchide usa si sa te separi de lume? nu cred ca-ti trebuie tarie, doar logica, daca lumea e gunoi esti si tu gunoi pentru. ca faci parte din lume. fie ca accepti sau nu.

| anad a răspuns:

Gunoiul din casa si din afara casei a fost, este si va fi in Romania fiindca nu s-a vrut curatenie, ci s-a dat doar iluzia ca ne aerisim putin! Acum se incearca sa ne convinga(dragii de politicieni in frunte cu guvernantii) sa acceptam ca gunoiul din viata noastra este ceva firesc si nu trebuie sa deranjeze!

| 80Cris a răspuns:

Baloo, ce ai? Intrebarea ti se pare un gunoi? Nu trebuia sa raspunzi!
Androgin, trebuie sa recunoastem si sa vedem si gunoiul din ograda noastra caci altfel am stagna sau si mai rau, am regresa. Il recunosc, accept in primul rand fata de mine, apoi fata de cei din jur. Asta ca sa evoluez...
Din pacate sau poate din fericire, da, imi pasa si de gunoiul din exterior. Nu atat de mult, insa, incat sa ma distrug. Am invatat sa raman indiferenta la multi si la multe...

| enchanted a răspuns:

Totul tine de constiinta fiecaruia si de iubirea pe care o avem in inima pentru cei care sufera si care sunt gunoi, daca fiecare ar recunoaste gunoiul sau si l-ar recicla, nu ar mai exista gunoi si nu ar mai trebui sa minti, dar inima noastra este imuna la durerea si gunoiul din viata celui apropiat ~iubeste pe aproapele tau ca pe tine insuti~ nu mai este valabil in aceasta lume de asta toti zacem in gunoi dar nu recunoastem, aratam cu degetul pe celalalt

| Asdfasdefta a răspuns:

Iti raspund la intrebare cu o alta intrebaare:

-CE? straight face

| rex_2081 a răspuns:

Pe cine ai minti daca nu pe tine insuti? Daca lumea care te inconjoara o consideri gunoi, ce te face sa crezi ca esti mai presus de acele gunoaie?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si tu esti pe alta planeta?
Ce intrebare!
-Raspunsul este evident:
DA!
Gunoiu' gunoiu' gandeste-te singura si mai lasa-ne in pace cu intrebari din astea.
Site-ul asta este pentru intrebari importante, nu GUNOAIE din astea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lasama cu gunoiul tau!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca te referi la oameni, nu ai fi decat un diamant printre gunoaie.ai straluci dar pentru cine? daca te referi la faptele oamenilor da poti sa-ti recunosti gunoiul tau. iar daca ai fi tu cel mai curat si stai cu usa inchisa, vine gunoiul peste tine si te acopera, te murdareste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceea ce zici tu se referă la "cunoaşte-te pe tine însuţi" şi cu cât ai să te cunoşti mai bine, cu atât ai să devii mai sincer cu tine şi ai să te apropii de percepţia corectă asupra lumii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai da, dar ce intrebari mai pui si tu?
; F