| RAY a întrebat:

In termeni stiintifici aceasta afirma este adevarata?
as vrea raspunsuri serioase

selecţia sexuală ţine foarte mult cont de caracteristicile fizice ale oamenilor, pune preţ pe statutul socio-economic al oamenilor, deci iu! irea nu poate trece nicidecum peste orice
defect.
dacă un om are o valoare sexuală deficitară, nu va
reuşi să creeze atracţie sexuală, prin urmare nu va avea parte de iu! ire, întrucat nu există iubire în afara atracţiei sexuale.

Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Am citit articolul respectiv, insa articolul nu este un articol stiintific. Este pur si simplu o teorie a unui individ. Nu exista surse, nu exista citate, nu stim cum a ajuns el la concluziile astea si pe ce s-a bazat. Iar apoi cateva dintre premisele care pleaca sunt gresite.

Totusi are dreptate cand spune ca intr-adevar primul pas al unei relatii este atractia sexuala. De asemenea, el nu spune ca atractia sexuala este sursa unei relatii fericite sau de durata. Doar spune ca asta este primul pas. De asemenea, mentioneaza ca frumusetea este relativa si de aceea ni se pare ca uneori un individ de nota 5 e cu o individa de nota 10. Si pentru a exemplifica chestia asta si faptul ca nu avem cum sa manipulam aceasta atractie da un exemplu cu merele verzi. Nu stiu daca iti amintesti, insa el spune ca exista trei tipi care se intalnesc cu aceeasi fata. Primul incearca sa fie haios pentru ca stie ca multe fete prefera tipii haiosi, insa fata il refuza. Al doilea incearca sa fie romantic pentru ca stie ca multe fete prefera tipii romantici, insa fata il refuza si pe acesta. Iar al treilea se comporta normal, iar la un moment dat mentioneaza ca ii plac merele verzi iar fata se indragosteste iremediabil de el. Desigur exemplul este exagerat, insa ce vrea sa spuna autorul este ca atractia fizica este o chestie complet artibtrara asupra careia avem foarte putin control. E posibil ca cineva sa placa o alta persoana pentru cea mai stupida chestie, chestie pe care altii nu o vad atractiva. Desigur, daca esti foarte atractiv cresc sansele reusitei in a-ti gasi o relatie sau foarte multe partenere sexuale, insa nu cresc sansele in a-ti gasi o relatie fericita.

75 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Exista un proverb: "Noaptea toate vacile sunt negre".
Alt proverb: "Nu exista barbati impotenti, doar femei nerabdatoare".
Cred ca aceste proverbe stravechi raspund la intrebarea ta.winking

| RAY explică (pentru Bula):

Bune proverbe, nici eu nu cred ca fara atractie fizica nu poate exista iubire, sa fim seriosi cati din noi aratam ca brad pitt, dar ma bucur ca am citit ceva nou

| Clorox a răspuns:

Este corect, selectia sexuala se bazeaza foarte mult pe aspect.
Pe scurt, daca esti urat nu o sa ai parte de sex.

| RAY explică (pentru Clorox):

Asa e, dar oare oamenii urati cand se cupleaza nu poate aparea iubirea intre ei?

| Darkmagic a răspuns:

Sunt cazuri in care inteligenta suplineste "caracteristicile" enumerate de tine, si cunosc personal astfel de cupluri.
Mai avem factorii atavici, atractia inconstienta, determinata de gene, pe scurt, femei care intre un manechin si un chelios cu barba...il aleg pe al doilea.
Nu mi-am baut cafeaua, deci nu iti voi scrie un roman, asa cum cere intrebarea.
Oricum, vad probleme in a contrazice primul punct... big grin

| RAY explică (pentru Darkmagic):

De ce robotelul TPU mereu te corecteaza cand scrii a sti cu doi de i? https://diacritica.wordpress.com/......a-nu-stii/

| RAY explică (pentru Darkmagic):

Prima impresie este aspectul fizic man, inteligenta, personalitatea, statul social nu atrage, e ca noi cand vedem noi una frumoasa pe strada

| Darkmagic a răspuns (pentru RAY):

Nu cunosc algoritmii introdusi in controalele lor de tip gramatical si parental.

| RAY explică (pentru Darkmagic):

Ciudat acum nu ma corectat, e un robotel inteligent poate

| Darkmagic a răspuns (pentru RAY):

"statul social nu atrage"?
"personalitatea", nu atrage!?
rolling on the floor
Trebuie sa incheiem discutia, voi incerca sa fac un studiu, sa ma lamuresc cum dracului un urat ca Astaire sau o boccie ca Barbra Streisand ori o pitica nasoala ca Piaf au avut un miliard de parteneri...pe alte considerente decat statutul social si personalitatea! big grin

| RAY explică (pentru Darkmagic):

Arata bine https://pixel.nymag.com/......483647.jpg
https://www.biography.com/......550jpg.jpg
https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/......146f2e.jpg
parerea mea e ca sunt atragatori toti 3 din punct de vedere fizic, prima impresie este aspectul fizic, cum cunosti tu personalitatea unei fete de pe strada?

| Darkmagic a răspuns (pentru RAY):

M-am plictisit...si din pacate, ai si incercat sa contrazici cumva, prima idee din primul meu raspuns.
Cum atrage personalitatea?
Cum te atrage pe tine o fata, iarna, pe strada, cu 700 de haine pe ea, gluga, caciula si fular! big grin
Pe bune, daca toti ar crede numai tampeniile cu sanii si bulanele goale, s-ar forma perechi numai din iunie'n septembrie.

| RAY explică (pentru Darkmagic):

Dar oare si fata este acoperita? deci pe tine nu te atrag fetele frumoase?

| Darkmagic a răspuns (pentru RAY):

Scaiule! straight face
Normal ca atrage si fizicul, dar daca nu e invelit in personalitate si inteligenta, doar fizicul, nu face doi bani!
Poti sa intelegi asta?
Am vazut ca esti atras de tipa aia, Golden.
Esti toata ziua dupa fundul ei din cauza fotografiei, sau pentru ca iti place cum scrie, recte, gandeste?!
Cum dracului sa te mai conving ca nu doar curul este important?!
Daca iau la intamplare o femeie de pe site-ul asta de cacao, si o indragostesc numai cu ajutorul cuvintelor si al "aspectului fizic" din poza pe care o am la profil big grin, iti stergi contul?
Gandeste-te foarte bine la pariul asta, pentru ca stiu ce pot.
Tu...inca nu. big grin

| RAY explică (pentru Darkmagic):

Da,daca convingi o singura femeie sa se indragosteasca de tine din cuvinte imi sterg contul in fapt sunt de acord sa mergem pe strada daca esti din Timisoara sa analizam cuplurile vom vedea ca ne alegem partener in functie de aspectul nostru fizic, uite hai sa facem un cont pe sentimente.ro punem doua avatare un barbat urat vs unu frumos sa vedem care va fi mai popular, in speed dating cei mai populari sunt cei atractivi de ce? da golden e o fata frumoasa si da recunosc ca ma atrage sexual, spui tu ca nu face doi bani, dar poate esti asexual sau homosexual, daca nu simti ceva cand simti o fata frumoasa cred ca e cazul sa te intrebi asta, atractia este ceva involuntar nu are legatura cu personalitatea sau cu inteligenta, de ce tocilari nu sunt populari? de ce baga fetele baieti in zona prieteniei? hai chiar te rog fa un profil fake pe orice site de dating inclusiv aici pe TPU sa vedem rezultatele

| RAY explică (pentru Darkmagic):

Dam o cautare pe Facebook sa vedem cate like urii au barbati frumosi?
https://www.facebook.com/alin.gaborutzu
are barbat are 4.238 de persoane care urmăresc
vs
https://www.facebook.com/alin.paven.12
Prieteni · 323
https://www.facebook.com/......earch/top/
rezultatele se tot repeta in fapt orice nume ai lua cu cat un barbat e mai atragator cu atat are mai multe prietene de sex feminim wow, deci toti sunt inteligenti, personalitate?

| RAY explică (pentru Darkmagic):

Apropo nu confunda iubirea cu dorinta sexuala, sunt doua lucrui diferite, astept fata aia indragostita de tine sunt foarte curios cum poate aparea iubirea atat de usor sigur aia nu-i iubire in fine

| Elide a răspuns (pentru RAY):

Totul tine de compatibilitate, si sexual, si mental, si sufleteste. nu exista perfectiune pe lumea asta, dar cu cat asteptarile difera mai mult de realitate, cu atat apar mai multe frustrari și nu trebuie sa aratica Brad Pitt (băieții) și fetele că Angelina sa fim seriosi.

| RAY explică (pentru Elide):

Miha prima impresie este aspectul fizic, da daca vrei sa stai cu o fata conteaza si personalitatea ei daca vrei ceva de viitor daca vrei ceva gen o aventura nu conteaza cat de proasta e, dar daca e urat/a nu ai interes sa o cunosti, de exemplu tu esti o persoana atractiva din punct de vedere fizic da as avea interes sa te cunosc in scimb alta chiar daca e cu mult peste tine in alte aspecte nu mar atrage ca tine, ai inteles ideea? normal ca nu trebuie sa arate in fapt ne alegem parteneri prin valoarea noastra sexuala, cred ca iubirea intre doua persoane urate e mai mult platonica adica romantica nu nebunia aia de iubire ca cand stai cu unul hot

| Darkmagic a răspuns (pentru RAY):

Ne pierdem timpul, mi-ai dat trei romane, fara sa intelegi ca insasi intrebarea ta e formulata destul de nasol, din moment ce chiar tu ai pus in enunt "dorinta sexuala" impreuna cu "iubirea".
- Nu sunt din Timisoara si nu o sa ajung vreodata in orasul tau.
- Nu ma intereseaza retelele matrimoniale, am spus ca pot sa determin o femeie sa se indragosteasca doar cu ajutorul cuvintelor, fara ajutorul unei poze.
- Nu am spus nicaieri si niciodata ca Golden, te citez: "nu face doi bani".
- Din moment ce nu ii am la inima pe homosexuali, nu prea vad cum as putea sa fiu unul... big grin
- Cuvantul pe care ai incercat sa-l folosesti este asexuat, nu "asexual", si din nou, nu m-ai nimerit. big grin
- Hotaraste-te cum iti formulezi intrebarile.

| RAY explică (pentru Darkmagic):

Si cum poti demonstra stiintific ca fata aia e indragostita de tine? cum te poti indragosti de cineva doar din cuvinte ca sunt curios? ce inseamna iubirea pentru tine? sar sinucide fata aia pentru tine? man pe tine nu te intereseaza nimic,eu tiam dovedit ca cu cat o persoana este mai atragatoare cu atat este mai atractiva pentru sexul opus,ca nu te intereseaza asta nu-i o dovada si ai o gandire irationala,adica o minte inchisa,nu ti-am cerut sa accepti ideea mea dar ceea ce afirmi nu este adevarat, tu respingi toate dovezile,iesi afara pe strada in orasul tau si vezi cuplurile cati urati vor fi cu fete frumoase? sau invers? in fond de ce stau femeile ore intregi in oglinda daca fizicul nu conteaza, apropo eu numi sterg contul daca una spune te iubesc asta nu-i o dovada, si eu pot fraieri fete pe net e usor, multe sunt prostute si fac misto, dar aia nu-i iubire, iubirea e ceva total diferit

| Elide a răspuns (pentru RAY):

Tu pui aspectul fizic pe primul loc că și mine de altfel (îmi asum) dar oricât aș încerca să mă schimb nu pot asta e un mare defect al meu care nici la 18 ani nu mi.am găsit pe cineva 'pe aceeași lungime de unda' crying crying

| RAY explică (pentru Elide):

Miha asta nu-i un defect,e aiurea sa spui asa ceva,eu te rog mult sa numai spui asa ceva, atractia este ceva involuntar practic cand eu te privesc pe tine instant intr-o milisecunda mult prea rapid ca ratiunea mea sa fie constienta simt placere,adica se elibereaza dopamina,ca cand manci ceva dulce,creste insulina, se elibereaza dopamina in creier,nu noi controlam asta sunt procese involuntare, ca cand isi este sete, foame, stare de oboseala, greata, frica, nu esti o fiinta superficiala si una sincera recunosti adevarul, e bine

| RAY explică (pentru Elide):

De ce ai sta miha cu unu urat dar are o personalitate cool, nu e vorba de ce punem noi pe primul loc e vorba ca atractia este involuntara, unele femei se compromit cu barbati urati dar bogati, in fapt multe fete spun stau cu el ca imi este frica de singuratate sau inca il mai astept

| Mayar a răspuns:

In mod ciudat, eu stiu cazuri in care una din persoane are un deficit din punct de vedere sexual - fizic, iar de aceea are o casnicie superba.winking
da, s-o fi intampland rar acesr lucru, asa cum rareori se intampla sa intalnesti un barbat demn de respect.

| Darkmagic a răspuns (pentru RAY):

NU "demonstrez stiintific" un sentiment care inseamna 100% emotie si 0% ratiune.
Te joci cu mine de-a raspunsurile incuietoare?
Pierzi. :D
https://www.tpu.ro/go-to-answer/15663369/
Ray wrote:
"man pe tine nu te intereseaza nimic".
Ma intereseaza multe, dar nicio intrebare nu si-ar afla raspunsul pe acest site.
Ray wrote:
"si ai o gandire irationala, adica o minte inchisa"
Stai un pic!
=))
Asa e!
Sunt si cam prostanac... :D
Am sa ma gandesc daca merita sa incep sa dau in tine, la toate viitoarele intrebari pe care le vei pune la capitolul "stiinta" si "ratiune"...

| RAY explică (pentru Darkmagic):

NU "demonstrez stiintific" un sentiment care inseamna 100% emotie si 0% ratiune.
cum poate aparea un sentiment doar vorbind cu cineva pe TPU? daca asta inseamna iubire inseamna ca pentru voi asta e o joaca, iubirea nu se dobandeste asta si urmeaza traseul asta
atractie fizica -iubire -atasament romantic
ai afirmat ceva dovedeste acel lucru, eu ti-am spus ca isi pot dovedi oricand ca orice persoana atragatoare fizic are sanse de a gasi o pe cineva mult mai mari ca cineva care poseda personalitate, inteligenta dar e urat, prima impresie este involuntara si este bazata pe atractia fizica

| Clorox a răspuns (pentru RAY):

Ba da, apare. Stii vorba aia, cine se aseamana se aduna.

| drutzix a răspuns:

Ai spus: " nu există iubire în afara atracţiei sexuale" - Sper ca nu iti iubesti parintii sau copiii laughing
Nu fac misto de tine dar trebuie sa intelegi in primul rand ca exista mai multe tipuri de iubire si nu toate au legatura cu atractia sexuala.
7 tipuri de dragoste.
Storge, Agape si Philautia - nu au legatura cu atractia sexuala.
Pragma e (dupa cum probabil iti dai seama din nume) despre ratiune, iar atractia sexuala e doar un factor secundar.

Nu suntem toti la fel dar eu de exemplu apreciez mai mult caracterul decat aspectul fizic.
Trebuie sa poti avea o discutie interesanta cu fata pentru ca o relatie inseamna mult mai mult decat sex.
Selectia sexuala tine de fiecare individ in parte. Poti face o analiza in mare despre gusturile si asteptarile in general dar nu poti spune ca tot ce zboara se mananca.

| drutzix a răspuns (pentru Darkmagic):

Amuzanta conversatia laughing
Vezi ca a pus si Vassile o intrebare despre univers laughing
Nu am mai intrat de ceva timp vad ca a umplut categoria asta cu intrebari inteligente.