| Yohei a întrebat:

,,Asexual is the lack of sexual attraction to others, or a low interest in sexual activity,,
Deci asexualii sunt aceia care duc lipsa atractiei sexuale fata de ceilalti sau un interes scazut pentru activitatea sexuala. Asadar pot spune ca sunt asexual, dar nu am atractie nici catre o persoana, de sex feminin/masculin. Am o cunostinta asexuala dar are prietena, eu nu am atractie nici catre persoane nici catre sex. Deci, cum s-ar numi genul asta? Sau ce as fi?

Răspuns Câştigător
| LPCTSTR a răspuns:

Multi daci liberi ai starnit cu intrebarea asta, deci pregateste-te sa fii numit ciudat sau dereglat hormonal, asa sunt ei - deci inevitabili.
Nu neaparat te-ai numi altfel, ai fi in marja inerta a spectrului asexualitatii, pentru ca totul este un spectru aici [exista bisexuali de exemplu, ei n-ar fi o sexualitate noua, ci ar fi la mijlocul atractiei intre sexe]. Deci, cat timp te simti bine [sau, nihilistic, nu simti prezenta durerii], esti mai mult decat ok.

7 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Cel mai probabil esti cineva cu probleme hormonale.

| relian a răspuns:

Poate ca ai ceva carante,ai libidoul scazut,de aia spui tu ca nu esti atras de sexul opus,ori de sex in general.
Deci ai putea sa fii asa nascut,ori ai putea sa ai ceva probeleme medicale,ca urmare este bine sa faci ceva analize,asa o sa stii cum si ce esti.
Nu ai atractie catre persoane,asta ce vrea sa insemne? Nu esti atras de oameni sau ce? odata ce traiesti printe oameni esti ok, nu trebuie sa te atraga nimeni, dar daca cauti sa eviti oamenii sa stai singur cuc, atunci da esti antisocial as zice.
Deci ai probleme medic ale mai mult ca sigur, ceva carente de hormoni, vezi la analize ce zic aia.

| Floridori a răspuns:

Poate ca pe langa asexual, esti si aromantic.Asta daca ar fi sa incercam sa gasim o categorie, daca tii neaparat.

Unii asexuali isi pot dori o relatie care sa implice sentimente, emotii, trairi romantice alaturi de altcineva, inclusiv isi pot face o familie, dar poate fi o relatie care sa nu implice deloc sex, sau pot face sex ocazional cu partenerul.Altii poate ca nu sunt interesati deloc de relatii.Altii practica masturbarea, dar nu si sexul cu alta persoana.Si variantele pot continua.Depinde de la om la om.Nu toata lumea trebuie sa se incadreze obligatoriu in niste standarde.Pot exista nuante ale aceleasi categorii.
Nu stiu daca trebuie neaparat sa cauti sa gasesti o eticheta pentru ceea ce simti, sau pentru felul in care simti sau nu simti.Esti asa cum esti.Fii fericit asa cum stii tu mai bine!

| Yuoia a răspuns:

Nu. Aia sunt frigizii. Oameni "reci", neinteresati din punct de vedere sexual. Asta esti tu.

| IceRope a răspuns:

Genul ăsta se numește "singur și apatic".

| MihaiSpeedster a răspuns:

Robot viu

| Manciu_Emil_1976 a răspuns:

...„Am o cunostinta asexuala dar are prietenã"...
Prietenã nu înseamnã neapãrat iubitã. Poate fi și ea tot asexualã, poate fi relație platonicã (adicã doar prietenie), sau poate fi de altã orientare.