| RAY a întrebat:

In termeni stiintifici aceasta afirma este adevarata?
as vrea raspunsuri serioase

selecţia sexuală ţine foarte mult cont de caracteristicile fizice ale oamenilor, pune preţ pe statutul socio-economic al oamenilor, deci iu! irea nu poate trece nicidecum peste orice
defect.
dacă un om are o valoare sexuală deficitară, nu va
reuşi să creeze atracţie sexuală, prin urmare nu va avea parte de iu! ire, întrucat nu există iubire în afara atracţiei sexuale.

Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Am citit articolul respectiv, insa articolul nu este un articol stiintific. Este pur si simplu o teorie a unui individ. Nu exista surse, nu exista citate, nu stim cum a ajuns el la concluziile astea si pe ce s-a bazat. Iar apoi cateva dintre premisele care pleaca sunt gresite.

Totusi are dreptate cand spune ca intr-adevar primul pas al unei relatii este atractia sexuala. De asemenea, el nu spune ca atractia sexuala este sursa unei relatii fericite sau de durata. Doar spune ca asta este primul pas. De asemenea, mentioneaza ca frumusetea este relativa si de aceea ni se pare ca uneori un individ de nota 5 e cu o individa de nota 10. Si pentru a exemplifica chestia asta si faptul ca nu avem cum sa manipulam aceasta atractie da un exemplu cu merele verzi. Nu stiu daca iti amintesti, insa el spune ca exista trei tipi care se intalnesc cu aceeasi fata. Primul incearca sa fie haios pentru ca stie ca multe fete prefera tipii haiosi, insa fata il refuza. Al doilea incearca sa fie romantic pentru ca stie ca multe fete prefera tipii romantici, insa fata il refuza si pe acesta. Iar al treilea se comporta normal, iar la un moment dat mentioneaza ca ii plac merele verzi iar fata se indragosteste iremediabil de el. Desigur exemplul este exagerat, insa ce vrea sa spuna autorul este ca atractia fizica este o chestie complet artibtrara asupra careia avem foarte putin control. E posibil ca cineva sa placa o alta persoana pentru cea mai stupida chestie, chestie pe care altii nu o vad atractiva. Desigur, daca esti foarte atractiv cresc sansele reusitei in a-ti gasi o relatie sau foarte multe partenere sexuale, insa nu cresc sansele in a-ti gasi o relatie fericita.

75 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Un baiat rau(vad ca te macina asta) atrage da, nu pentru ca e smardoi si din cand in cand ne mai arde cate una peste c#r, ci pentru ca te poti baza pe el in multe situatii, e ager la minte, e descurcaret.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Si e si frumos iar baieti cuminti cu personalitate in zona prieteniei, nu ma macina asta

| OoBunnyoO a răspuns (pentru RAY):

Ba este posibil pentru ca nu toate culturile se uita la aceleasi aspecte fizice ale unei persoane. Poate de la frumos la urat este cale lunga, insa o fata frumoasa poate fi considerata mediocra in alta cultura. Noi ne uitam la fata si la simetrie. Insa uita-te la diferentele dintre asiatici si la europeni. Vei vedea ca majoritatea asiaticilor au probleme in a diferentia dintre doua persoane blonde cu ochi albastri. Europenii pe cealalta parte, au probleme in a face diferenta intre doua persoane asiatice. Asta inseamna ca asiaticii si europenii se uita la chestii complet diferite cand vine vorba de recunoasterea faciala a unei persoane, ceea ce inseamna ca un asiatic va aprecia alte trasaturi fizice ale unei persoane, comparativ cu un european. Daca noi ne uitam la culoarea ochilor, ei se uita la ploape, iar ploapele duble li se par hidoase. Noi nu ne uitam la asa ceva. Noi ne uitam la culoarea ochilor, de exemplu. Iar daca se intampla ca acele trasaturi fizice la care se uita asiaticul sa fie in proportii dezirabile, acel asiatic va considera persoana in cauza atractiva. Insa ei se uita la complet alte lucruri cand vad o persoana, comparativ cu noi. De aceea, noua multe fete asiatice ni se par asemanatoare, in timp ce lor li se par foarte diferite. Si pornind de la ideea ca un asiatic isi fixeaza privirea asupra altor trasaturi fizice comparativ un european, este complet normal ca atunci cand judeca frumusetea fizica a unei persoane, sa aiba alte standarde decat un european, pentru ca nu va baga observa detaliile fizice la care se uita europeanul sau chiar daca le observa, nu le va acorda atentie.

http://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0003022

Da, studiile spun ca exista anumite trasaturi ale frumusetii, insa acele studii au fost facute de europeni, in tari europene, dupa standarde europene. La fel ca si testele de inteligenta. Au fost facute de europeni, in tari europene, dupa standarde europene. Insa ele nu sunt valide in toate colturile lumii.

https://ninchanese.com/blog/2016/05/12/western-vs-chinese-beauty-standards/

| RAY explică (pentru OoBunnyoO):

Atinci de ce uni chinezi sau insurat cu fete din europa genul monica colunbeanu,si mie imi place o fata daca e frumoasa chiar daca e din china si are o fata simetrica,mica in talie, sanii, fund etc
plus ca chestile astea sunt involuntare nu le asimiliam cultural
bebelusi cica zambesc cand vad persoane frumoase
eu nu cred ca percep o fata ca e frumoasa ca am asimilat asta cultural adica nimeni nu m-a invatat ce e frumos sau urat, da se poate ca in anumite culturi sa fie diferente nu spun ca nu dar per total si acolo femeile prefera barbati inalti de exemplu, am mai citit ieri ca acum o moda fetelor cu ochelari find populare ca e ceva nou banuiesc, nu cred ca un om urat e frumos oriunde pe lumea asta
http://greatnews.ro/wp-content/uploads/2015/03/lizzie-velasquez.jpg

| RAY explică (pentru OoBunnyoO):

Am citit acel articol dar mie mi se par frumoase frumoase fetele alea

| OoBunnyoO a răspuns (pentru RAY):

Pentru ca intotdeauna vor exista exceptii si oameni cu gusturi exotice. Insa daca exista un exemplu nu inseamna ca toata populatia este asa. Nu trebuie sa te invete nimeni ce este frumos sau urat. Astfel ce perceptii se asimileaza involuntar, prin exemplu, prin media.

Tie ti se pot parea frumoase fetele alea, insa asiaticilor nu. Tocmai asta este si ideea. Ca noi le vedem frumoase pe ambele sau nu vedem diferenta, in timp ce ei nu le vad frumoase pe cele din prima categorie.

Cat despre fata din poza respectiva, asta este un caz extrem. Nu toti oamenii urati arata asa. Plus de asta femeia respectiva are o boala genetica din cauza careia nu poate depozita niciun pic de grasime, din cauza asta este urata. In general, oamenii bolnavi sau cu defecte fizice/malformatii genetice ni se vor parea urati orinunde, pentru ca oamenii bolnavi pur si simplu nu sunt atractivi. Insa noi vorbim de oameni sanatosi si "urati". Chestie care va fi relativa de la cultura la cultura.

| RAY explică (pentru OoBunnyoO):

Clar cum esti si tu, pacat ca inca nu neam depasit situatia de maimute primitive care isi urmeaza partea primitiva nu cea rationala, oare vom fi rationali vreodata ca specie?

| RAY explică (pentru OoBunnyoO):

Da pe mine nu m-a invatat nimeni ce e frumos sau urat si totusi pot recunoaste asta instant, posibil ca e genetic fiecare cultura cum tia dus genele mai departe, fiecare cultura avand preferinte mai diferite dar cele universale find tot pe acolo, nu cred ca undeva barbati de mica inaltime sunt preferati de fete, sa imi spui ca emigrez acolo

| OoBunnyoO a răspuns (pentru RAY):

Nu, nu cred ca vom fi rationali complet. Exista oameni foarte rationali, insa la nivel de specie in niciun caz nu vom fi.

Fie genetica, fie culturala. Auzindu-l pe tatal tau sau pe mama ta "vai ce frumoasa e aia/ala" sau "e frumusica fata aia", pe um vecin, pe un prieten, un prezentator etc involuntar inveti ce este imseamna frumos.

Eventual poti emigra intr-o tara cu barbati mici de inaltime. tongue

| JustBlackNoGrey a răspuns:

Ce inseamna 'valoare sexuala deficitara'? ai putea da ceva exemplu/e?

| RAY explică (pentru JustBlackNoGrey):

Este greu sa explic tot ce cred eu intr-un singur raspuns, eu personal cred ca ne putem maximul valorii sexuale daca putem accentul pe aspectul fizic, poti sa ai deficit daca inca nu tiai atins maximul posibil

| JustBlackNoGrey a răspuns (pentru RAY):

Maximul valorii sexuale... vorbesc serios, nu fac misto sau altceva, dar chiar nu pot sa imi dau seama la ce s-ar referi aceasta expresie. cand ai timp si dispozitia necesara, chiar as aprecia daca m-ai lamuri in acest sens

| RAY explică (pentru JustBlackNoGrey):

Este maximul tau genetic, de exemplu daca esi gras poti slabi, daca ai bratele mici poti face culturism, ma refer la dezvoltarea ta fizica ca individ, poate ca nu vei avea brate mari sau patratele dar e maximul tau genetic, astfel fetele vor fi atrase de tine fizic

| JustBlackNoGrey a răspuns (pentru RAY):

Pai atunci toti avem un maxim genetic cum spui tu, doar ca nu il avem si practic, in realitate

| RAY explică (pentru JustBlackNoGrey):

Nu l-am dobandit inca,momentan,in prezent,conteaza inaltimea,bratele groasa, fara burtica, o fata simetrica, o dantura sanatoasa, dinti albi, vocea groasa