| GPA a întrebat:

Ținând cont de faptul că aerul atmosferic (oxigenul) este sursa de viață, focul depinde de acest factor. Cum de in interiorul planetei și chiar în nucleu există foc? Aceste reacții pot fi posibile doar in prezența oxigenului, pentru că totul depinde de oxigen, dar nu există în interiorul planetei noastre o sursă de oxigen.

Care-i explicația?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

FOC inseamna flacara formata la ardere rapida, prin oxidare (in general de la aer).

In interiorul pamantului nu exista oxigen, deci nici oxidare care sa produca flacara.
Magma din interiorul pamantului are temperatura ridicata din motive fizice diferite de ceea de ardere cu flacara, fara ajutorul oxigenului.

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Premisă greșită : foc în interiorul planetei. Deducția de la o premisă eronată duce la o concluzie pe măsură.

Datorită presiunii, temperatura înregistrată în apropiere de centrul Pământului este de aproximativ 6.000 de grade Celsius. Am putea spune că materia la 6000 grade reprezintă "foc".

| MihaiNicu23 a răspuns:

Nu e foc in interiorul planetei, acolo e doar magma.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

De regula: inainte de informatica se insusesc notiunile elementare de geologie.winking laughing tongue

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Atmosfera este formata din circa 10 gaze diferite, in mare parte azot (78%),si
oxigen (21%). Acel 1% ramas este format din argon, dioxid de carbon, heliu si
neon.winking laughing tongue

| ziftode a răspuns:

In interiorul planetei NU EXISTA FOC, de unde balarii ai scos-o?!?
exista magma care e foarte incinsa si care e lichida, si care cand iese la suprafata (vulcani) produce foc
DAR NU INSEAMNA CA IN INTERIORUL PLANETEI E FOC