| anonim_4396 a întrebat:

(Incă un) Caz de conștiință:

Ești un deținut intr-un lagăr de concentrare. Un gardian sadic este pe cale să iți ucidă prin spânzurare fiul care a incercat să scape și vrea ca tu să impingi scaunul de sub picioarele lui. Gardianul te asigură că dacă nu te conformezi, nu doar că iți va ucide fiul, insă va mai ucide și alți 10 deținuți nevinovați pe lângă. Nu ai niciun motiv să te indoiești că va proceda intocmai.

Cum procedezi? Care e varianta corectă din p.d.v. moral?

(Side note: cei care au lecturat măcar o carte/s-au documentat despre situația deținuților din lagărele de concentrare știu că un astfel de scenariu e cât se poate de verosimil.)

Răspuns Câştigător
| OmulĂla a răspuns:

L-aș împinge...
Ambele alegeri au ca urmare moartea copilului, în acest punct NU am cum altera rezultatul, prin urmare analizez problema având ca punct de plecare consecințele. În niciun caz NU comit 10 crime, fie ele comise mai degrabă de ALEGEREA mea, decât de mâinile mele.
Cei 10 deținuți sunt diferiți de fiul meu prin simplul fel în care s-au,, așezat" relațiile de rudenie, în ESENȚĂ sunt toți oameni- povara iminentă a morții acționează și zdrobește în același mod, așadar CUM ar fi faptul că nu sunt EU acela să tragă scaunul de ajuns pentru a justifica, sau cel puțin a întrece pe scara valorică evitarea MORȚII a 10 oameni?
În cazul în care moartea copilului NU este de neclintit, bine-nțeles că nu-mi mai permit să judec la rece, alegând viața propriului fiu în detrimentul vieții celor 10.
Ai atins un caz deosebit de sensibil, o problemă EXCELENT pusă în scenă, care de altfel dă naștere unor frustrări, care au la bază strict o oarecare impotență în a ajunge la un răspuns curat d.p.d.v. moral. Ăsta e motivul pentru care numărul ofenselor aduse nu atât ideii, cât ȚIE, autorului, este substanțial... dezamăgitor, though.

56 răspunsuri:
| Silvica76 a răspuns:

Pai decat sa stiu ca am impins eu scaunul facand astfel o crima, mai bine ne omoara ei pe toti, si murim cu constiinta curata. (Dar Doamne fereste de asa ceva!)

| Johanndjmt2 a răspuns:

Nu as putea sa imi ucid fiul. Mai ales pentru a salva niste necunoscuti.
De ce as alege sa imi patez eu mainile cu sange doar pentru a face pe placul unui psihopat? De ce as alege sa devin eu un criminal? Ca pana la urma nu eu apas tragaciul, nu am eu nici o vina ca un psihopat vrea sa se razbune pe alte 10 persoane doar pentru ca nu i se face pe plac.
Tu cum ai proceda? Sincer straight face