| dumnezeu_7669 a întrebat:

Gasita pe net : esti detinut intr-un lagar de concantrare (precum cele de la americani, pentru japonezi, in al doilea razboi mondial). Un gardian vrea sa-ti spanzure fiul, care a incercat sa evadeze si a fost prins. Vrea ca tu sa-i tragi scaunul de sub el cand va fi spanzurat, altfel omoara 30 de alti detinuti pe langa fiul tau. Stii ca e in stare sa faca asta. Cum procedezi?

7 răspunsuri:
| mihaibrasov a răspuns:

Ce mai intrebare. Nu stiu cum procedez, in fata faptului implinit voi vedea, n-are rost sa ma gandesc acum la asa ceva, chiar n-are.

| NoChanceForUs a răspuns:

Nu vreau sa-mi imaginez asta.De acord cu @Rosinata, nu m-as preda, mai bine mor."This is Spaaartaaaa!"

| Maximus a răspuns:

Lagarele de conentrare nu trebuie confundate cu lagarele de exterminare (precum cele de la Auschwitz - Birkenau care mai intai au fost lagare de concentrare, apoi lagare de exterminare). Cei ce se aflau (in timpul Marelui Reich) - Al Doilea Razboi Mondial - in lagarele de concentrare erau obligati la munca silita in vederea prosperitatii Marii Germanii in agricultura, industrie s.a.m.d. SS-istii conducatori ai lagarelor de concentrare, nu stateu la discutii in cazul unei evadari din aceste lagare ucigandui cu cruzime pe cei ce incercau sa evadeze. Si referitor la intrebarea ta, singura modalitate ar fi "solutia finala".
Interesanta problema.
Maximus

| 4b a răspuns:

crying pfff...cam greu, ce sa fac? thinking ce e clar e ca pe fiu'miu nu-l ajut la spanzurat, no way;

| JUSTERINIandBROOKS a răspuns:

Nici pentru toata suflarea omeneasca n-as face-o.L-as determina sa ma spanzure si pe mine, daca nu-l pot salva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E situatia reala de evadare.Nu cred ca as astepta verdictul sau desemnarea calaului. Odata cu aflarea vestii ca a fost prins voi face in asa fel incit sa fiu impuscat spinzurat pe gardul lagarului in incercarea de evadare pentru ca fiul a fost prins si s-a predat insa eu nu cred ca m-as mai preda.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu pot muri eu in locul lor, cred ca as trage scaunul, pentru ceilalti 30.si cred ca au fost realitati de genul asta si multe drame necunoscute de catre ceilalti.omul este o fiara crunta, si gandurile lui sunt indreptate spre rau.dovada; razboaiele,faptele reprobabile ale regimurilor,ale religiilor, ale conducatorilor criminali de razboi, ale tiranilor.raman la parerea unui mare domn care spunea; noi conducatorii de noroade,trebuie sa fim intocmai ca soarele de pe cer,care da lumina si caldura, peste toata faptura, fara sa ceara ceva in schimb.si comparatia a facut-o cu soarele fiindca smerenia, nu-i permitea sa se compare cu bunul Dumnezeu.