| Mornaila_Victor_1990 a întrebat:

Care erau ocupatile copiilor intr-un lagar de concentrare?

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

O să-ți citez din mărturiile unor supraviețuitori ai lagărelor de la Auschwitz:

"(...) copiii erau trataţi diferit faţă de ceilalţi prizonieri. Li se permiteau să îşi păstreze hainele cu care veniseră şi nici nu erau tunşi. Dar, când ajungeau, erau tatuaţi cu numere dintr-o serie specială. Li se cerea şi să completeze un formular cu un mic istoric medical şi cu date standard (vârstă, înălţime, greutate). Cei care erau prea mici pentru a citi sau scrie, erau ajutaţi de Zwillingvater („Tatăl gemenilor"). Fiecare zi a copiilor lagărului începea la ora şase dimineaţa. Copiii se adunau în faţa barăcii pentru apelul nominal, indiferent de condiţiile meteo, după care mergeau la micul dejun. În fiecare dimineaţă, erau vizitaţi de doctorul Mengele care venea în inspecţie.
Copiilor li se permitea să se joace fotbal uneori şi nu erau puşi la munci grele – cel mult erau folosiţi pe post de mesageri. "

" Aveam 15 ani. Le-am spus că sunt reparator de biciclete. Dar nemţii ne-au spus că vor verifica dacă ştim meserie şi cei care au minţit vor fi trimişi la gazare, iar eu m-am speriat şi am ieşit dintre ei şi m-am întors în baracă. Fratele meu a plecat la muncă şi nu l-am mai reîntâlnit decât peste câteva luni. A doua oară când s-a făcut selecţia, am spus, din nou, că repar biciclete şi, astfel, am plecat la muncă, şi m-au dus în lagărul de la Buchenwald. Eram singur - singurel, la 15 ani, fără nimeni cunoscut alături", şi-a amintit Vasile Szekely.
De la Buchenwald a fost dus mai departe, în lagărul de la Bochum, unde a lucrat, câteva luni, la construirea unor barăci din beton, împreună cu alţi trei clujeni, el fiind cel mai mic."

"Copiii n-aveau jucarii, dar se jucau" (Florea Sabău, supraviețuitor)

Majoritatea copiilor, aflați în lagărele Birkenau și Monowitz, au fost uciși, în camerele de gazare, pe motiv că:
"... erau neproductivi şi doar consumau mâncare degeaba"

Trist... :(

Citește alte detalii AICI, fiindcă sunt atât de interesante:
http://holocaustull.blogspot.ro/2015/01/drama-copiilor-din-lagare.html
http://stirileprotv.ro/......video.html
http://www.historia.ro/......zismului-i

Pe aceeași temă, poți viziona și filmele: The Boy in the Striped Pyjamas (2008), Hitler's Children (doc. 2011)

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Fii sigur ca nu se jucau. Tremurau de frig si de frică la fel ca adultii. Apoi urma dezastrul.

| whatevernvm a răspuns:

Se pregateau de transformarea in nivea si dove

| anamariarot a răspuns:

Intrebarea ta e "dureroasa"... Citisem acum ceva timp(nu mai retin unde, parca pe wiki) ca in timpul Holocaustului, dementii aia au cusut pe viu doi frati, spate in spate si imi vine sa strang din dinti doar cand ma gandesc. Erau pusi la munca, folositi pentru experimente medicale, chinuiti, omorati sad

| Horusss a răspuns:

Nici nu pot sa iti rasund,dar crede-ma erau niste chinuri pe care nici nu ti le poti imagina, erau folositi pe post de cobai, pusi sa munceasca non-stop, infometati toate astea ca la final sa fie ucisi, cei care au facut asta au fost niste monstrii cu fata umana.