| petru a întrebat:

Intelegandu-l pe Aros din Milet, in cele ce spune in dialogul " A opta zi a Domnului " vin totusi si intreb precum Aros o adreseaza comesenilor sai, in special lui Critos din Samotrakhe( citez)
"" Voi ziceti ca Mantuitorul in slabiciunea Sa, fiind rastagnit S-a Rugat Tatalui Sau: " Doamne, Doamne pentuce m-ai parasit ".
Nu pot a voi sa accept cum ca Dumnezeul-Om avea caderi omenesti precum si spaimele, deznadejdea sunt!
Deci spusu-v-am, despre toate acestea, si nu m-ai crezut/inteles!
Intru aceiasi dorinta de a fi inteles si mai ales de a Stii Adevarul, iata-ma ca iarasi vin sa intreb :
Oare chiar nu puteti patrunde ca cine a fost acel ce fiind pe Cruce a grait aceste vorbe de spaima/deznadejdie :
" Atotputernice, Atotputernice pentru ce m-ai parasit?!"
Acestea intreb si eu, petru borodi/Cluj
Cine a fost acel ce fiind pe Cruce a grait aceste vorbe de spaima/deznadejdie?

Răspuns Câştigător
| shalimar a răspuns:

La fel cum spune si aros, isus era dumnezeul-om.era om si chiar daca stia ca face toate astea pentru a salva omenirea, se afla in fata mortii, dupa ce a fost biciuit, scuipat, batjocori etc. o alta explicatie ar fi ca isus simtea in permanenta prezenta tatalui sau, iar in fata mortii acesta a hotarat sa plece de langa el, deoarece era un lucru in care nici un parinte nu ar sta cu mainile legate.cu toate ca inima ii spunea sa il salveze, planul era ca fiul sau sa moara. a trebuit sa faca o alegere intr-e locuitorii acestei planete si propriul sau fiu.stiind care ar fi de fapt alegerea sa a plecat cat mai departe pentru a se abtine si a duce mai departe ceea ce era deja spus.astfel fiul sau nu a inteles de ce tatal nu mai este alaturi de el.

6 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

La 112 ai sunat?

| Parintele a răspuns:

Pai Iisus nu e tot d-zeu? Ce facea, monolog? Inca o absurditate biblica.

| petru explică:

Vin sa aduc spre usurare raspuns sa-mi dati la intrebrea-mi ce pus-am eu mai adineori, si/deci revin in alta forma dand iarasi ghes voi a-mi raspunde :
Vantreb doar chip schimband la intrebare eu, Aros miletanul, pe voi iubiti-mi comeseni :
Dar oare Mantuitorul, in Sinele Sau Integru/Intreg ( Tata/Duh/Trup)sau alminteri?
Ci eu gandesc :
" Divinul, Sufletul se-apleaca dand minti mele a Lui Lumina,
Sa-mi poarte mie trupul/pasii si slobod si-n Lumina stand!"
eu, petru borodi/ alt raspuns as da
va-ndemn mai cugetati si Voi!

| petru explică:

Vedeti Domniile Voastre,
consider ca Mintea Trupeasca rosteste acestea!
Nicidecum Tatal /Fiul/Duhul ci Intruparea, din care Se Departa Fiul si a Reanviat a treia zi ( cum Scrie Scriptura) a Intrat in templu la Apostoli apoi S-a Plinit si S-a Inaltat Tata!
petru borodi/Cluj

| petru explică:

La acel moment ca sa poata " Murii" trupul Dumnezeu a trebuit sa-l paraseasca! Deci Mintea trupeasca Constienta de ce Este si ca-i trecatoare in Fara de Suflet a inteles ca Tatal isi Face Voia : '"" Sa Treaca ca sa Invie si apoi sa se Inalte ""

mai clar nu stiu sa pot sau nu-i binefacator a spune ce-mi sunt Taine de nepatruns!
petru borodi/Cluj

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pot spune despre latura omeneasca a mantuitorului ca atunci cand Lazar a murit, ca s-a infiorat.nu stiu sigur daca a si plans. dar cred ca, omul IIsus a strigat acele vorbe, fiindca asa am crezut mereu.acum ma gandesc, nu putea fi tatal minciunii, fiindca el a fost cel in care s-a gasit nelegiuire si pacat, si a fost azvarlit din cer.deci nu putea fi el. caci el a parasit.ma voi ruga pentru luminarea mintii. poate voi intelege mai bine, asta, daca nu vei voi sa-ma luminezi talica in privat asupra problemei.