| anonim_4396 a întrebat:

Intre vis si realitate? Am visat in urma cu cateva luni bune ceva foarte ciudat.Era dimineata cam intre ora 6:30-7 (m-am uitat la ceas cand m-am trezit), corpul il simteam intr-o stare de hibernare la fel si creierul (mai putin vazul, auzul, si probabil simtul). Tata era treaz desi eu doremam si totusi auzeam televizorul si momentul cand tata a stranutat. Ceva normal pana aici? Acum urmeaza lucrul ciudat.Ei bine prin camera se plimba o creatura ciudata asemenea unui goblin (era mic de inaltime, undeva la 1m cu urechi lungi ascutite) acel moment cand esti cu ochi semi inchisi (adica inchisi doar pe jumatate) si scotea tot felul de sunete ciudate si practic il auzeam cum alearga ba in camera mea, ba in camera la tata.Nu ma puteam misca dar simteam frica si simteam nevoia sa zbier de frica dar nu puteam. Dupa scurt timp am spus pur si simplu daca visez?! Trezeste-te, si pur si simplu am deschis ochi realitatea nefiind schimbata, tata era la tv.M-am dus la el si l-am intrebat ai stranutat? Si a spus, da.Am ramas mut.Ce inseamna asta? Exista o lume pe care nu o putem vedea sau doar am visat?

5 răspunsuri:
| TrăieşteClipa a răspuns:

Erai intre doua lumi.Corpul astral nu era reintrat complet in corpul fizic.
Nu trebuie sa-ti fie teama.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mi s-a intamplat si mie o data o chestie de felul asta. Citeste despre 'sleep paralysis' pe net, nu e nimic paranormal sau nu stiu mai ce.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai avut parte de o paralizie in somn, o tulburare a somnului. Am patit acelasi lucru doua, trei nopti la rand. Corpul e paralizat in timp ce ochii ti se deschid, iar starea ta poate fi una constienta sau inconstienta. In continuare, au loc halucinatii auditive sau vizuale care produc o frica declansand respiratia adanca ce ne face sa ne trezim din starea respectiva. Se spune ca lipsa de odihna duce la intamplarea acestui fenomen. Unii nici nu realizeaza ca au parte de el. Nu exista motiv de ingrijorare, chiar daca intamplarile simtite, auzite si vazute pot fi extreme.

| RoBByi96 a răspuns:

Si eu am patit ceva aproape identic. E in mare parte de la oboseala. Tin minte ca nu dormisem de mai bine de 36 ore, si cand am ajuns in pat, am adormit instant(la fel cu ochiii intredeschisi). In camera mea, imi trag de obicei draperia+obloanele pentru un somn cat mai profund. Datorita oboselii am inceput sa am halucinatii atat auditive(auzeam pasi in camera+zgomote de cotrobait pe birou), cat si vizuale(fiind bezna in camera, vederea se da dupa mai bine de 10 minute, totusi am reusit sa disting o silueta umbland in jurul patului). Sperand ca e doar un vis, incercam sa ma ridic si sa ajung la intrerupator sa aprind becul. Nu am reusit, efectiv nu puteam sa ma misc, eram paralizat de spaima in mare parte. Pana cand am tras aer in piept, am deschis ochiii larg, si efectiv am sarit pana la intrerupator. Cand am aprins lumina nu era nimic, toate erau la locul lor(desi as putea sa bag mana in foc ca am auzit un pix cum a cazut jos. Era exact acolo unde il lasasem).

| Pintoiu_Valentina_1998 a răspuns:

Cred ca in prima parte (cea cu TV-ul si stranutul) erai treaz (motaiai) iar dupa ce ai vazut ce se intampla in jurul tau, creierul tau pe jumatate adormit a inceput sa halucineze. Desigur e doar o parere. Sper ca te-am ajutat.