| Februar30 a întrebat:

Intrebare existentiala: de ce stati pe TPU?
Incep sa cred ca prezenta mea pe site este inutila.
Multe intrebari sunt de asemenea inutile, adica nu reprezinta cu adevarat o problema pentru cel care intreaba.
Raspunsurile mele nu cred ca ajuta cu adevarat pe nimeni, asa ca pot foarte bine sa nu mai raspund.
In mintea mea TPU este ca un copac uscat, pe un drum pustiu, ca in poza.
Cred ca e inca o manifestare a depresiei.
Noapte buna.

Răspuns Câştigător
| LaylaYvette a răspuns:

Exact, cel mai greu este sa stii cand sa te opresti. Incearca meditatia, o sa te faca mai constient de momentul prezent si de ce are nevoie mai exact trupul tau. Stiu ca poate parea un bullshit, dar eu am ajuns sa fac lucrurile cu placere doar cand am realizat care e scopul pentru care corpul si mintea mea vrea sa le fac. Daca te epuizezi scriind raspunsuri pe TPU si nu te opresti la unul singur care sa cuprinda, de fapt, toata energia reala pe care vrei sa o investesti in site, atunci acesta dorinta superba de a ajuta oamenii o sa devina un chin pentru ca tu nu iti iei un moment sa o apreciezi si sa realizezi ca acel mic raspuns te face fericit.

64 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Sunt batran, pensionar si cat mai am timp vreau sa ajut cat pot. Starea mea de sanatate nu este cea mai buna si vreau sa ajut cat mai pot.

| Celcestietot a răspuns (pentru Salontanul):

Ok, boomer.

| xXVranceaXx a răspuns (pentru Celcestietot):

Man, nu trebuia să îi zici asta
El a spus că nu este într-o stare foarte bună de sănătate
Dacă aș fi ipocrit, ți-aș fi zis: ok spammer

| Celcestietot a răspuns (pentru xXVranceaXx):

Ai chef de comentarii fara rost? Eu lui ii scriam, ciudatule.

https://www.tpu.ro/go-to-answer/17981778/

Pai si tu fiind un om corect nu imi vei scrie asta. Ai vazut ca am dreptate? Normal, de asta si urmarea.;)

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Somn ușor.

| doctorandus a răspuns:

Raspunsurile sunt voluntare: daca nu vrei, nu raspunzi.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Cred ca vine o zi din viata fiecarui utilizator de TPU cand isi pune aceasta intrebare thinking

Raspunsurile tale sigur au ajutat diferite persoane, dar pentru ca nu au spus asta... nu inseamna ca nu a fost asa happy
Asa ca nu te descuraja, nu iti face griji.

Hai sa iti mai spun un mic secret, atunci cand... vrei sa raspunzi si sa ajuti diferite persoane, pe langa procentajul cel mai mare legat de faptul ca il ajuti, gandeste-te ca te ajuti si pe tine, asa poti sa iti descoperi punctele tale forte, sa intelegi lucruri noi, sa vezi diferite pareri, sa poti sa fii de acord cu diferite perceptii, sa ACCEPTI ca exista diferite perceptii, fie ele cum or fi... gandeste-te ca empatizezi prin persoanele respective.

Daca te pui in postura lor, si totusi iti mentii pozitia, o sa vezi ca lucrurile din viata ta incep sa sa se schimbe, incepi sa vezi lucrurile altfel, sa le intelegi mai bine, sa nu te mai stresezi din diferite lucruri, sa te bucuri mai mult de alte lucru poate... de care nu te bucurai pana acum.

Nu zic chiar ca are un impact chiar asa de mare acest site, dar poate asta iti trezeste cumva setea de cunoastere big grin, poate asa vrei sa descoperi alte domenii, poate te fac curios, poate vrei sa stii ceva anume si te indrepti, in viata persoanal, spre acel lucru, fara sa stie nimeni happy

Nu considera timp pierdut, considera timp de... cunoastere.

Fii fericit, zau asa happy

Noapte frumoasa sa ai! ^_^

| Mosotti a răspuns (pentru DoarBogdan):

Bine zis!
Dar eu niciodata nu mi-am pus intrebarea ca existenta mea aici e inutila, si nu o sa o pun niciodata, decat daca nu mai sunt in stare sa scriu sau crap. Placerea de a socializa (nu doar de a ajuta neaparat) ramane si a ramas de zeci de ani.

Are erori de gandire! Crede in mod fals ca nu au ajutat raspunsurile lui, au ajutat sigur chiar macar si in parte, deci are putine probleme psihologice.
E si putin antisocial, ca daca nu era, nu isi mai punea problema ca ar fi inutila sederea lui aici, ca i-ar fi placut permanent socializarea cu oamenii fara sa fie conditionata daca au ajutat sau nu raspunsurile neaparat.
El nu vede socializarea ca o utilitate, utilitate vede strict daca ajuta, lucru total gresit pentru un om sociabil.

| Mosotti a răspuns:

Stau de placere, imi place sa discut chestii mai serioase, sa socializez cu oamenii, sa ajut daca se poate, sa fiu ajutat daca am nevoie.
Nu stii daca multe intrebari sunt inutile, de unde stii ca sunt inutile?

Nu raspunzi doar sa ajuti, raspunzi si din placerea de a socializa.
TPU nu e nici un copac uscat, este un loc viu unde se socializeaza, se discuta destule subiecte intresante, se pun probleme de viata, familie si altele.
Si eu am depresie dar vad asa lucrurile, nu e o manifestare a depresiei neaparat, este o manifestare a felului tau de a fi, asa vezi tu lucrurile si aia este.

Ai ceva probleme psihologice dat fiind ca ai erori de gandire "raspunsurile mele nu au ajutat", de unde stii ca nu au ajutat?! Pe ce baza? Pe una falsa. Au ajutat destule, iti zic eu sigur, si da, poate destule nu au ajutat, dar nu conteaza, conteaza ca au ajutat destule.
De ex pentru mine nu conteaza sa zicem ca 70 % din raspunsuri nu au ajutat, ci ma bucur ca 30 au ajutat, vad partea plina a paharului.
Esti putin antisocial, ca se pare ca socializarea pur si simplu nu o iei ca o utilitate.
Si putin pesimist, pesimismul in general e dat de o depresie dar si de felul de a fi fara depresie.

| T0T a răspuns:

Stau de mult pe aici din lipsă de ocupație (ceea ce nu prea mai e cazul atât de mult), nevoie de informare, socializare și comunicare. În acest moment mai intru doar din lipsă de ocupație și că îmi mai place să mângâi niște idei puse spre a fi dezbătute.

| Catrice a răspuns:

Inutilule.

| Februar30 explică (pentru Catrice):

Exact asa suna si vocea din my mind laughing

| Catrice a răspuns (pentru Februar30):

La ce te aștepți de moment ce eu iti sunt vocea interioara rolling on the floor

| Celcestietot a răspuns:

Scopul ar putea fi evident. Poate ca ai ajutat pe cineva. Noapte buna!

| Frank51 a răspuns:

Sunt si cativa care au cu adevarat nevoie de ajutor si pentru aia merita sa fim aici. Pentru mine TPU si-a indeplinit cu brio scopul.

| Februar30 explică (pentru Frank51):

Foarte putini au cu adevarat nevoie, la categoriile sanatate, familie si dragoste. E nevoie de medici si psihologi happy

| Frank51 a răspuns (pentru Februar30):

Ba nu, sunt destui care vor niste explicatii clare in legatura cu subiectul lor, si merita ajutati. Orice intrebare interesanta merita dezbatuta, atata timp cat nu este total inutila, gen "cum sa deschid usa de la frigier?" sau "cat costa un pachet de tigari".

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Pentru că e amuzant laughing nu mai lua site-ul așa în serios. Mergi afară și fă sport, citește o carte etc.

| Emma30555 a răspuns:

Fiecare are motivul lui pentru care întra. Mie îmi place ca sunt anonima și ca pot da sfaturi sau păreri, uneori ajung chiar sa învăț ceva nou, sa înțeleg și altfel de lume diferita de mine. Și totuși sunt mulți care au probleme pe situl asta, mai ales de singurătate, nu i putem ajuta pe toți de fapt nu i putem ajuta cu adevărat dar e un mod de a petrece un timp făcând ceva bun pentru pentru tine sau pentru alții. Întru destul de rar fiindcă nu prea am timp dar ceva ma atrage sa revin pe sit ul asta

| Darkmagic a răspuns:

Ia si tu TPU ca pe o experienta cu valoare scazuta, caci asta si e.
Daca ai reusit sa iti dai seama ce este TPU dupa numai 269 de raspunsuri, Felicitari.
Fugi, fara sa te uiti in urma. big grin
Revino cate o ora, doua pe luna din curiozitate, si in rest, traieste-ti viata acolo unde trebuie, in lumea reala.
Ca sa iti raspund si la intrebare foarte punctual, intru pe TPU rar, din curiozitate, si pentru ca am cativa utilizatori interesanti, cu care am ce sa discut.

| Nilsson a răspuns:

De plictiseală, poate mai aflu ceva nou la care nu m-aș fi gândit, să mai ajut pe alții, dar și să le provoc crize existențiale unora, mai ales când pun întrebări. happy

| DarthNiger a răspuns:

De ce stau pe TPU?
La inceput stateam pentru a afla solutii la diferite probleme, sau pur si simplu sa aflu lucruri noi, asta e un motiv pentru care stau pe TPU si in ziua de azi.
Un alt motiv ar fi socializarea, imi place sa port discutii despre anumite subiecte de care nu toata lumea vorbeste, aici gasesti oameni cu un intelect ceva mai ridicat decat in mod normal si sa poti vedea felul in care acestia gasesc solutii si explicatii la diferite intrebari, de multe ori nici eu nu cred ca raspunsurile mele ofera cu adevarat un ajutor substantial pentru o persoana, asta pentru ca persoana care pune intrebarea poate prefera o alta apropiere a problemei cu care nu e de acord cu alte persoane de pe internet, aici pe TPU vi in principal sa ceri sfaturi care te pot ajuta sa rezolvi o problema oarecare, insa nimeni nu poate garantat sa iti rezolve problemele, dar asa cum am zis, te poate indruma spre o solutie, atata timp cat incerci sa ajuti persoanele care au nevoie de ajutor, asta nu inseamna ca esti inutila, pentru ca asta e scopul site-ului iar tu ti-ai indeplinit scopul chiar daca nu este considerat un ajutor potrivit de la persoana respectiva tinand cont ca tu pui pret strict pe ideea principala a acestui site, insa multi dintre noi deviaza de la aceasta idee.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu unul sunt pe TPU deoarece simt ca am multe de spus, iar aici pot sa ma descarc. In plus e un loc bun de a lua pulsul societatii, la evenimente mai importante se ivește o intrebare si odata cu aceasta niste dezbateri. Mereu mi-a placut sa vad opiniile altora. Gândeste-te că in trecut pentru a afla opinia cuiva trebuie sa mergi frumos la el si sa il intrebi. Si sa iti mai si răspunda. Astăzi poți cu doar un click sa aflii sute sau chiar mii de opinii. Nu toate ajuta la ceva, dar din unele chiar poti trage concluzii utile. Eu din ce am vazut la tine nu cred ca ai raspunsuri inutile.

| Februar30 explică (pentru anonim_4396):

Eh nu ai cum sa afli asa multe opinii, ca siteul nu nu mai sunt asa de multi useri ca inainte. Dar da. afli cateva opinii, unele interesante.

| Anuket a răspuns:

Nu știu, cred că mi-am pierdut mult din timp. Înafară de niște comentarii bune, cred că mi-a făcut mai mult rău în ultimele săptămâni. Luasem o pauză de la TPU și am crezut că va fi la fel la revenire sau poate doar am uitat cum era.

| Februar30 explică (pentru Anuket):

Si mie imi face rau excesul de TPU happy

| Celcestietot a răspuns (pentru Anuket):

Eu am de aproape 30 de ori comentarii mai multe ca tine, priveste partea buna rolling on the floor!

| Anuket a răspuns (pentru Celcestietot):

Mai fă o pauză.

| Celcestietot a răspuns (pentru Anuket):

Am facut si fac, se pare ca nu este evident laughing.

| Mosotti a răspuns (pentru Februar30):

De ce iti face rau?!

| MValentin a răspuns:

Sa vezi ce rai e TPU pentru virginii aia ce spameaza categoria de dragoste si sex in speranța ca poate o pus o fata o întrebare despre vaginul ei

| Februar30 explică (pentru MValentin):

Categoria Fetishuri si sex zici? big grin

| MValentin a răspuns (pentru Februar30):

Ar trebui un cu totul alt site pentru aia te asigur.

| Green66 a răspuns:

Eu intru cu speranța că mă voi face remarcat și îmi voi găsi jumătateaoh go on
Dacă dau răspunsuri proaste nu e vina mea, e vina covidelului pentru că mă ține acasă.

| Februar30 explică (pentru Green66):

Ar trebui inventata o categorie noua, dating. Cred ca ar fi mai accesata decat oricare alta. Trebuie sa recunosc, si eu as vrea sa cunosc anumite persoane de aici in real life. Poate chiar o persoana care sa-mi tina de urat cand voi fi la pensie laughing

| Green66 a răspuns (pentru Februar30):

Acea nouă categorie să se numească "Dating cu ioneasca" unde respectiva ne va învăța cum să avem relații durabilehappy

| TLF92 a răspuns (pentru Green66):

Ai mai multe sanse in pungile de lays sa o gasesti decat aici big grinlaughing ce amuzant esti big grin

| Mosotti a răspuns (pentru Green66):

Faptul ca stai acasa nu are treaba ca ai da raspunsuri proaste. Jumatatea nu o gasesti aici, o gasesti pe site-uri de matrimoniale, 95 % din oamenii de aici au parteneri, mai ales fetele, iar care n-are si nici nu a avut, are probleme, si tu nu o sa vrei pe cineva cu probleme, bine sa fie de la 13 ani in sus, nu de 6 ani.

La matrimoniale sunt tot oameni ca si in real, toti vor relatii deci sunt liberi, ai de ales, daca iti place cineva si te place, vb 1-2-3-4 zile pe net si apoi va dati intalnire in real si vezi ce iese, nu se sta 5 ani pe net, ca aia e tampenie.
Iar prostia aia ca nu sti peste cine dai, si in real nu sti peste cine dai.
Daca arati bine, iti gasesti f rapid acolo sau in real.

| KR0NSTADT a răspuns:

Din două mari motive:
1) Îmi place să-i ajut pe cei care chiar au nevoie de un sfat bun.
2) Îmi plac ironiile și sarcasmul, iar aici am ținte multe. Chiar prea multe. laughing

| TLF92 a răspuns:

Pentru ca viata unora e trista si fara sens fiind izolati ce e ''afara'', cum de altfel e a mea, alt motiv pentru a sta nu vad pe TPU

| Mosotti a răspuns (pentru TLF92):

Si tu esti cam antisocial! Adica a socializa cu oamenii nu e un motiv?! Ciudat. Sunt destui si cu familii, care nu-s izolati si stau pe forumuri, stiu destui pe alte forumuri, stiu si moderatori asa, deci nu e cum zici.
De ex am intrebat un moderator de ce sta pe un forum (are familie, copil, insurat), a zis "e o pasiune sa moderez, sa aranjez topicuri, sa le mut unde trebuie daca-s puse aiurea, sa pastrez ordinea, sa socializez pe n subiecte".

Prietenul meu care e alfa si iese mereu, a avut gagici, si e admin pe un traker, socializeaza si acolo tot de placere.

Sa va iasa din cap ca doar daca e omu damblagiu la cap si are probleme, sta pe forumuri. Sunt si din astia, dar nu toti.

| TLF92 a răspuns:

Consider de asemenea ca pentru unii site-ul asta e si un fel de descarcare...

| Februar30 explică (pentru TLF92):

Dap, o descarcare, un refugiu, un substitut pentru viata reala.

| Swetlly122 a răspuns:

Eu stau la caterinca

| xXVranceaXx a răspuns:

Nu sunt nebun. Eu ajung să răspund când mai am eu ocazie pe acest site. Nu pot spune că TPU e plin de întrebări inutile
Depresia se simte. Din păcate, se rezolvă greu.
O seară frumoasă, AsteptPrezentul. Vise plăcute!

| Ionut123987 a răspuns:

Sincer, nu te cunosc, nu știu ce răspunsuri ai dat tu, dar poate pe unii i-a ajutat sau pe unii nu. Asta depinde și de ei, nu doar de tine. Oricum, și dacă nu ai putut sa ii ajuți toți suntem buni la ceva, toți avem un punct forte și probabil ca acesta nu e al tău. Nu te cunosc sa afirm asta, dar este o posibilitate.

| neludana2000 a răspuns:

Daca esti aici, esti cu noi, nu-si mai are rost intrebarea ta.
Noapte buna... dar mai ramai...

| catalin1625 a răspuns:

De ce?
Păi există mai multe motive. Uneori îmi place să văd oameni mai proști ca mine, alteori mai deștepți... Alteori vreau să râd, alteori să plâng... Alteori chiar vreau să ajut, așa sunt eu, egoist. Mă face să mă simt bine când ajut și vreau să mă simt bine.

| TLF92 a răspuns (pentru catalin1625):

Ce caracter trebuie sa ai daca razi de problemele unora de pe aici, CE TRIST

| catalin1625 a răspuns (pentru TLF92):

Mai ții minte seria lui ZappyTV cu „Întrebări stupide de pe TPU"? Ei bine, eu râd de întrebările de genul acela.

| Februar30 explică (pentru catalin1625):

Nu stiam de asta... cred ca siteul a castigat ceva useri in perioada aia. Vad ca nu a mai postat despre TPU...

| Mosotti a răspuns (pentru TLF92):

Nu ai cititi atent, a zis "uneori vreau sa rad sau sa plang", fara legatura cu cineva, nu a zis ca vrea sa rada de cineva cu probleme.
Iar faptul ca ii place sa vada pe altii mai prost-i ca el, ii place ca se amuza cand ii vede tembeli asa, nu ca rade de cineva cu probleme.
Si sa vada mai destepti ca sa aiba ce invata de la ei.

| LaylaYvette a răspuns:

Adevarul este ca nimic pe lumea asta nu are un sens, nimic din ce vei face tu nu va avea cu adevarat un sens. Intrebarea "De ce?" nu are niciun raspuns si din cauza asta ar trebui sa nu mai existe. Chiar daca ai lungi viata oamenilor cu 100 de ani, peste 500.000 de mii de ani nu va mai stii nimeni cine esti, daca va mai exista cineva. Multi oameni nu isi pot trai viata normal din cauza constientizarii inutilitatii, dar poti sa incerci placerea pe moment, poti adopta hedonismul. (Este singura solutie pe care am gasit-o eu pana acum). Te poti concentra pe placerea pe care ti-o aduce mica ta contributie la acest site, daca exista vreuna.

| Februar30 explică (pentru LaylaYvette):

Stiu ce zici... placerea pe care o provoaca site-ul. Dar daca stau sa analizez bine placerea asta, realizez ca este toxica, ca ma oboseste, ca provoaca dependenta, ca ma instrainez de momentul prezent si de mine. Totusi, folosit cu masura poate fi util.

| sabin89 a răspuns (pentru LaylaYvette):

"nu va mai stii nimeni" - de la tine aveam pretenţii happy

| Celcestietot a răspuns (pentru LaylaYvette):

Scrie si tu ceva mai plin de culoare si priveste si partile bunewinking.

| LaylaYvette a răspuns (pentru sabin89):

Hai, măi! Sa nu mai ai prententii de la nimeni, caci nimeni nu iti datoreaza un intelect pe masura. Eu nu pretind sa fiu o fata cultivata, nici macar educata nu sunt, dar asta nu ma impiedica sa caut raspunsuri. Si daca am decis sa le impartasesc pe cele gasite pana acum (raspunsuri evident jenante) atunci merit putina intelegere, caci totul vine din bunavointa.

| LaylaYvette a răspuns (pentru Celcestietot):

Cand vine vorba de parti bune sunt oarba. Eu mi-ai gasit linistea in atitudinea mea cinica, dar mi-ar placea sa ascult si verisunea ta.

| Celcestietot a răspuns (pentru LaylaYvette):

Pacat, ca umblatul pe intuneric, cu timpul te face sa dispari din lumea asta, de obicei. Sper sa ai parte de o liniste pe bune si nu de una falsa.
Eu chiar nu am o versiune anume de impartasit, viata poate fi cu suisuri si coborasuri. Cateva observatii si adaugari, ar fi ca lumea poate sa nu te uite niciodata doar printr-un simplu fapt pe care il produci, si filozofiile acestea nu iti fac mai mult rau, fara niciun sens. Traieste si gata, nimeni nu sta sa se gandeasca la fiecare respiratie avuta, asa ca si motivul existentei este unul toxic de disputa si in general in zilele noastre abordat de asa-zisii intelectuali care nu au treaba cu moralitatea si cu lumea asta, intr-un cuvant. Placerea este doar un fapt logic si asa ar fi trebuit sa si fie inca de la inceput.

| LaylaYvette a răspuns (pentru Celcestietot):

Ce frumos ai punctat concluzia dilemei.

| Celcestietot a răspuns (pentru LaylaYvette):

Multumesc, esti o draguta. Sper ca te-am ajutat in vreun fel!winking

| Februar30 explică (pentru LaylaYvette):

Ma bucur ca recomanzi meditatia. Da, incerc sa meditez de multe ori happy altfel ar fi mai rau. Trebuie avut grija cu dozarea energiei in ceea ce facem.

| Mosotti a răspuns (pentru LaylaYvette):

Tot ce aduce placere are sens, la general zic! Fie forum, fie orice.
Pai aia care din cauza constientizarii inutilitatii nu isi traiesc viata au mari probleme psihiatrice sau psihologice, un om bine reglat isi traieste clipa fara sa isi puna probleme de genul asta.

Da, si eu stiu ca viata in sine e inutila, dar asta nu ma impiedica sa ma bucur de ce am si de ce ma pot bucura ca sa ma simt bine.
Ca daca nu e placere, pentru ce mai traiesc?! Atunci chiar as trai degeaba.

Eu nu o sa inteleg niciodata ce motivatie au aurolacii care vor fi mereu in mizerie, foame, frig sa mearga mai departe! Ca sa se chinuie de maine iar? Ciudat. Dar sunt masochisti precis.

| LaylaYvette a răspuns (pentru Februar30):

Exact, cel mai greu este sa stii cand sa te opresti. Incearca meditatia, o sa te faca mai constient de momentul prezent si de ce are nevoie mai exact trupul tau. Stiu ca poate parea un bullshit, dar eu am ajuns sa fac lucrurile cu placere doar cand am realizat care e scopul pentru care corpul si mintea mea vrea sa le fac. Daca te epuizezi scriind raspunsuri pe TPU si nu te opresti la unul singur care sa cuprinda, de fapt, toata energia reala pe care vrei sa o investesti in site, atunci acesta dorinta superba de a ajuta oamenii o sa devina un chin pentru ca tu nu iti iei un moment sa o apreciezi si sa realizezi ca acel mic raspuns te face fericit.

| Mihaelaionita06 a răspuns:

Eu intru pe TPU atunci când am nevoie de un sfat, de un ajutor. când nu sunt sigura de ceva sau nu știu ceva și sa ajut și pe alții acolo unde știu răspunsul concret big grin Ești bine?