| anonim_4396 a întrebat:

Deja cred ca cedez psihic. As vrea sa raspunda la intrebare doar cei care nu au mai raspuns,ca am observat ca cei care imi raspund mai tot timpul la intrebari deja s-au saturat de problemele mele si nu prea ma ajuta unele sfaturi.
Ma urasc! Nu imi place cum arat,cum ma comport,cum ma imbrac si in special, numele meu. Sofia e un nume prea de fite si de copile rasfatate, deci mi l-as schimba la 18 ani. Mereu mi-am imaginat cum ar fi ca adult sa ma cheme asa,ar fi ciudat. Nu imi place cand profesorii ma striga Sofia,imi place sa mi se spuna Sofi si atat. Nu imi place cum arat,parul meu care e mai mereu incalcit si niciodata nu l-am avut intins natural si corpul meu prea firav. Nu imi place nici cum ma comport,rad prea mult,sunt cam inutila si pun la suflet tot. Sunt mai mereu nervoasa,morocanoasa si parca traiesc un loop,aceeasi zi se repeta la nesfarsit. Nu imi place nici stilul meu, ma imbrac mai mereu la trening si prea basic si nu prea am multe haine, vin cu acelasi hanorac si 2-3 ori la rand. Imi place mult stilul acelor fete japoneze, tomboy, dar nu m-ar prinde bine fiind si scunda si slaba.
Cum as putea sa incep sa vad lumea cu alti ochi sau sa nu mai pun la suflet tot?

5 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Ai dreptate să-ți schimbi numele... "Sofia" înseamnă "înțelepciune", deci nu ți se potrivește absolut deloc.

Pentru că toate problemele de care te plângi sunt niște probleme inventate de tine de plictiseală și din dorință de atenție și sunt extrem de ușor de rezolvat.

Nu-ți place părul încâlcit? Descâlcește-l.
Ai corpul prea firav? Mănâncă și fă sport.
Nu-ți place cum te comporți? Păi nu tu îți controlezi comportamentul?
Râzi fără motiv? Nu mai râde.
Nu îți place stilul tău? Schimbă-l.

| Hyperion7 a răspuns:

Drăguță,
Oricâte sfaturi ai primi și de la cate persoane ai primi,tu tot pe a ta o vei tine.E greșit!
Ori tii cont de acele sfaturi și le aplici într-o oarecare măsură,ori nu tii cont de ele dar nici nu mai ceri sfaturi.
Problemele nu se vor rezolva de la sine daca nici tu la randul tau nu încerci să faci o schimbare.¹
E dificilă viața de adolescent, nu ești înțeles șamd, însă încearcă să te faci înțeleasă.²
Eu înțeleg că ai o stima mult prea scăzută de sine și te desconsideri, însă daca nu poți gestiona situația, du-te la psihologul școlii și explică-i ce te doare.Niste străini pe internet nu te vor ajuta,ci mai mult te vor demoraliza,fiindcă ei oricum au o viață ok sau nu și evident că le este mai ușor să scrie ceva la mișto și să-si ia tălpășița.
Ca sa vezi lumea cu alți ochi trebuie să îți schimbi perspectiva asupra vieții.
Trebuie sa înțelegi că tu,spre deosebire de multi,mulți alții, o duci mult mai bine din toate punctele de vedere.³
Tu macar ai de toate, alții nu au nimic și tot găsesc un rost vieții.
Nimic în viața asta nu vine fara un sacrificiu, iar asta o sa înțelegi pe deplin abia când te vei sacrifica pentru cineva, iar acea persoana nu va aprecia sau când vei fi părinte.

1.-Insa eu tind sa cred că vrei sfaturi doar pentru atenție.
Să știi că e greșit să cerșești atenție în acest mod.
2.-Incercand sa te pui și tu în pielea altora să vezi cum se simt anumite chestii.
3.-Un exemplu sunt persoanele care stau pe drumuri.Incearca din nimic sa își facă bucurii.

| Marius22222222222 a răspuns:

Da la 14 ani ce ai vrea sa faci?

| MAteiLaAjutat a răspuns:

Si ce vrei sa facem noi in afara sa iti zicem sa repari ce ai listat aici ca nu iti place la tine. Tine minte! Schimbarea incepe cu TINE!

| wahaha a răspuns:

Same sad