| Februar30 a întrebat:

Intrebare existentiala: de ce stati pe TPU?
Incep sa cred ca prezenta mea pe site este inutila.
Multe intrebari sunt de asemenea inutile, adica nu reprezinta cu adevarat o problema pentru cel care intreaba.
Raspunsurile mele nu cred ca ajuta cu adevarat pe nimeni, asa ca pot foarte bine sa nu mai raspund.
In mintea mea TPU este ca un copac uscat, pe un drum pustiu, ca in poza.
Cred ca e inca o manifestare a depresiei.
Noapte buna.

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Exact, cel mai greu este sa stii cand sa te opresti. Incearca meditatia, o sa te faca mai constient de momentul prezent si de ce are nevoie mai exact trupul tau. Stiu ca poate parea un bullshit, dar eu am ajuns sa fac lucrurile cu placere doar cand am realizat care e scopul pentru care corpul si mintea mea vrea sa le fac. Daca te epuizezi scriind raspunsuri pe TPU si nu te opresti la unul singur care sa cuprinda, de fapt, toata energia reala pe care vrei sa o investesti in site, atunci acesta dorinta superba de a ajuta oamenii o sa devina un chin pentru ca tu nu iti iei un moment sa o apreciezi si sa realizezi ca acel mic raspuns te face fericit.

64 răspunsuri:
| xXVranceaXx a răspuns:

Nu sunt nebun. Eu ajung să răspund când mai am eu ocazie pe acest site. Nu pot spune că TPU e plin de întrebări inutile
Depresia se simte. Din păcate, se rezolvă greu.
O seară frumoasă, AsteptPrezentul. Vise plăcute!

| TLF92 a răspuns:

Pentru ca viata unora e trista si fara sens fiind izolati ce e ''afara'', cum de altfel e a mea, alt motiv pentru a sta nu vad pe TPU

| Ionut123987 a răspuns:

Sincer, nu te cunosc, nu știu ce răspunsuri ai dat tu, dar poate pe unii i-a ajutat sau pe unii nu. Asta depinde și de ei, nu doar de tine. Oricum, și dacă nu ai putut sa ii ajuți toți suntem buni la ceva, toți avem un punct forte și probabil ca acesta nu e al tău. Nu te cunosc sa afirm asta, dar este o posibilitate.

| Mihaelaionita06 a răspuns:

Eu intru pe TPU atunci când am nevoie de un sfat, de un ajutor. când nu sunt sigura de ceva sau nu știu ceva și sa ajut și pe alții acolo unde știu răspunsul concret big grin Ești bine?

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Cred ca vine o zi din viata fiecarui utilizator de TPU cand isi pune aceasta intrebare thinking

Raspunsurile tale sigur au ajutat diferite persoane, dar pentru ca nu au spus asta... nu inseamna ca nu a fost asa happy
Asa ca nu te descuraja, nu iti face griji.

Hai sa iti mai spun un mic secret, atunci cand... vrei sa raspunzi si sa ajuti diferite persoane, pe langa procentajul cel mai mare legat de faptul ca il ajuti, gandeste-te ca te ajuti si pe tine, asa poti sa iti descoperi punctele tale forte, sa intelegi lucruri noi, sa vezi diferite pareri, sa poti sa fii de acord cu diferite perceptii, sa ACCEPTI ca exista diferite perceptii, fie ele cum or fi... gandeste-te ca empatizezi prin persoanele respective.

Daca te pui in postura lor, si totusi iti mentii pozitia, o sa vezi ca lucrurile din viata ta incep sa sa se schimbe, incepi sa vezi lucrurile altfel, sa le intelegi mai bine, sa nu te mai stresezi din diferite lucruri, sa te bucuri mai mult de alte lucru poate... de care nu te bucurai pana acum.

Nu zic chiar ca are un impact chiar asa de mare acest site, dar poate asta iti trezeste cumva setea de cunoastere big grin, poate asa vrei sa descoperi alte domenii, poate te fac curios, poate vrei sa stii ceva anume si te indrepti, in viata persoanal, spre acel lucru, fara sa stie nimeni happy

Nu considera timp pierdut, considera timp de... cunoastere.

Fii fericit, zau asa happy

Noapte frumoasa sa ai! ^_^

| TLF92 a răspuns:

Consider de asemenea ca pentru unii site-ul asta e si un fel de descarcare...

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Sunt batran, pensionar si cat mai am timp vreau sa ajut cat pot. Starea mea de sanatate nu este cea mai buna si vreau sa ajut cat mai pot.

| Anuket a răspuns:

Nu știu, cred că mi-am pierdut mult din timp. Înafară de niște comentarii bune, cred că mi-a făcut mai mult rău în ultimele săptămâni. Luasem o pauză de la TPU și am crezut că va fi la fel la revenire sau poate doar am uitat cum era.

| neludana2000 a răspuns:

Daca esti aici, esti cu noi, nu-si mai are rost intrebarea ta.
Noapte buna... dar mai ramai...

| Green66 a răspuns:

Eu intru cu speranța că mă voi face remarcat și îmi voi găsi jumătateaoh go on
Dacă dau răspunsuri proaste nu e vina mea, e vina covidelului pentru că mă ține acasă.

| Frank51 a răspuns:

Sunt si cativa care au cu adevarat nevoie de ajutor si pentru aia merita sa fim aici. Pentru mine TPU si-a indeplinit cu brio scopul.

| MValentin a răspuns:

Sa vezi ce rai e TPU pentru virginii aia ce spameaza categoria de dragoste si sex in speranța ca poate o pus o fata o întrebare despre vaginul ei

| Celcestietot a răspuns (pentru Salontanul):

Ok, boomer.

| xXVranceaXx a răspuns (pentru Celcestietot):

Man, nu trebuia să îi zici asta
El a spus că nu este într-o stare foarte bună de sănătate
Dacă aș fi ipocrit, ți-aș fi zis: ok spammer

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Pentru că e amuzant laughing nu mai lua site-ul așa în serios. Mergi afară și fă sport, citește o carte etc.

| KR0NSTADT a răspuns:

Din două mari motive:
1) Îmi place să-i ajut pe cei care chiar au nevoie de un sfat bun.
2) Îmi plac ironiile și sarcasmul, iar aici am ținte multe. Chiar prea multe. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu unul sunt pe TPU deoarece simt ca am multe de spus, iar aici pot sa ma descarc. In plus e un loc bun de a lua pulsul societatii, la evenimente mai importante se ivește o intrebare si odata cu aceasta niste dezbateri. Mereu mi-a placut sa vad opiniile altora. Gândeste-te că in trecut pentru a afla opinia cuiva trebuie sa mergi frumos la el si sa il intrebi. Si sa iti mai si răspunda. Astăzi poți cu doar un click sa aflii sute sau chiar mii de opinii. Nu toate ajuta la ceva, dar din unele chiar poti trage concluzii utile. Eu din ce am vazut la tine nu cred ca ai raspunsuri inutile.

| LaylaYvette a răspuns:

Adevarul este ca nimic pe lumea asta nu are un sens, nimic din ce vei face tu nu va avea cu adevarat un sens. Intrebarea "De ce?" nu are niciun raspuns si din cauza asta ar trebui sa nu mai existe. Chiar daca ai lungi viata oamenilor cu 100 de ani, peste 500.000 de mii de ani nu va mai stii nimeni cine esti, daca va mai exista cineva. Multi oameni nu isi pot trai viata normal din cauza constientizarii inutilitatii, dar poti sa incerci placerea pe moment, poti adopta hedonismul. (Este singura solutie pe care am gasit-o eu pana acum). Te poti concentra pe placerea pe care ti-o aduce mica ta contributie la acest site, daca exista vreuna.

| Catrice a răspuns:

Inutilule.

| Februar30 explică (pentru TLF92):

Dap, o descarcare, un refugiu, un substitut pentru viata reala.

| Februar30 explică (pentru Anuket):

Si mie imi face rau excesul de TPU happy

| Februar30 explică (pentru Green66):

Ar trebui inventata o categorie noua, dating. Cred ca ar fi mai accesata decat oricare alta. Trebuie sa recunosc, si eu as vrea sa cunosc anumite persoane de aici in real life. Poate chiar o persoana care sa-mi tina de urat cand voi fi la pensie laughing

| Februar30 explică (pentru Frank51):

Foarte putini au cu adevarat nevoie, la categoriile sanatate, familie si dragoste. E nevoie de medici si psihologi happy

| Februar30 explică (pentru MValentin):

Categoria Fetishuri si sex zici? big grin

| MValentin a răspuns (pentru Februar30):

Ar trebui un cu totul alt site pentru aia te asigur.

| Februar30 explică (pentru anonim_4396):

Eh nu ai cum sa afli asa multe opinii, ca siteul nu nu mai sunt asa de multi useri ca inainte. Dar da. afli cateva opinii, unele interesante.

| Frank51 a răspuns (pentru Februar30):

Ba nu, sunt destui care vor niste explicatii clare in legatura cu subiectul lor, si merita ajutati. Orice intrebare interesanta merita dezbatuta, atata timp cat nu este total inutila, gen "cum sa deschid usa de la frigier?" sau "cat costa un pachet de tigari".

| Februar30 explică (pentru LaylaYvette):

Stiu ce zici... placerea pe care o provoaca site-ul. Dar daca stau sa analizez bine placerea asta, realizez ca este toxica, ca ma oboseste, ca provoaca dependenta, ca ma instrainez de momentul prezent si de mine. Totusi, folosit cu masura poate fi util.

| Februar30 explică (pentru Catrice):

Exact asa suna si vocea din my mind laughing

| Nilsson a răspuns:

De plictiseală, poate mai aflu ceva nou la care nu m-aș fi gândit, să mai ajut pe alții, dar și să le provoc crize existențiale unora, mai ales când pun întrebări. happy