| anonim_4396 a întrebat:

Intrebare pentru asa zisii atei: Daca nu exista un Creator atunci cine a facut lumea? Nimeni nu apare singur. Explicati.

Răspuns Câştigător
| Flav a răspuns:

Oare cand o sa intelegeti ca aceste lucruri nicidecum n-o sa se elucideze/rezolve pe internet, prin discutii virtuale?
De ce te intereseaza aline de ce nu cred ateii? De asemenea, cei care-s atei, ce va doare ca ceilalti cred in Dumnezeu?
Nu inteleg. Nu e primul post pe tema asta. Au mai fost zeci, sute si degeaba. Cand se intelege ca niciodata n-o sa se mai ajunga la un consens, de ce sa prelungim agonia asta? Ca sa-i starnim pe altii? Ca sa ne certam? Ca sa demonstram ca credem sau nu credem in cine trebuie sau nu trebuie? Unde-i castigul?

32 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Alyne lasa oamenii de stiinta sa ramana acolo sus unde s-au urcat si acesti maturi atat de ganditori care nusi pot explica nici macar natura gandului si tu ramai copil in adevar fiindca asa vei vedea imparatia lui DUmnezeu. ca un copil.nu ca un om de stiinta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@danut - nu cred ca ai inteles. Eu discut de opozabilitatea dintre real si imaginar, dragul meu, nu de realitatea unor scrieri. Real este ca 1+1=2, imaginar este dumnezeu, iar materialele la care fac referire aduc in imagine niste rationamente, nu date istorice. Ca daca e sa ne referim la istorie, s-ar putea sa ramai uimit de faptul ca Isus a fost esenian, ca Biblia e plina de erori, ca discutam, de fapt, de niste idei care au prins un anumit context, nu de o divinitate eterna.
@aminadab - de aia folosesti tu internetul? Dar mobilul? De ce nu esti simplu, asa cum vrea dumnezeul tau? De ce nu ti-ai vandut tot, sa dai saracilor, astfel incat sa intri in rai? Hmmm...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Inaintea mortii toti ateii recunosc existenta Divinitatii