| anonim_4396 a întrebat:

Întrebare pentru atei. Ce v-a facut sa deveniti asa?

Răspuns Câştigător
| Larii_Florentina_1996 a răspuns:

Părinții mei, in special mama, sunt credincioși. Ea spune mereu că "Dumnezeu i-am dat putere să treacă peste greutăți", prin urmare și eu eram credincioasa când eram mică, dar cu trecerea anilor am inceput sa îmi pun întrebări, să caut răspunsuri și am ajuns la o concluzie: "Multe relatari din biblie nu au sens. Refuz sa mă las ghidata de ceva scris acum mii de ani." Consider că oamenii ar trebui sa se maturizeze, să nu mai pună fapte și întâmplări in carca unei divinități și să își asume responsabilități. Răspunsul meu in prezent pentru mama: "Nu Dumnezeu te-a ajutat, ci tu ai fost o femeie puternica!"

33 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ratiunea,cunoasterea,stiinta,curiozitatea,sa fim seriosi nu exista dovezii ca exista dumnezeu e doar credinta atat, cu toti ne nastem ateii dar parinti nostri in functie de unde ne nastem devenim parte a acelei religii, desi religia o mostenim cultural nu genetic, desi de unde sti tu ca crezi in religia /dumnezeul corect? omul a creat mereu zeii asa ca dumnezeu e doar unul din 6500 de zeii

suntserios
| suntserios a răspuns:

Bunul simt si un minim de logica

| Idontunderstand a răspuns (pentru suntserios):

Adică cei care aleg să creadă într-o divinitate sunt lipsiţi de logică şi bun simţ? Recunosc, sunt creştină. Şi atâta timp cât suntem liberi să credem în ce ne fulgeră capul, nu văd de ce am fi lipsiţi de logică.

Este doar opinia mea, scuze dacă am jignit pe cineva cu asta.

| suntserios a răspuns (pentru Idontunderstand):

Ia zi tu cata logica e sa crezi intr-un batranel care locuieste pe un nor si care se supara mai tare cand vede gay si oameni masturbandu se decat copii care mor de cancer si foame?

zi mi tu cata logica e intr-o poveste in care un batranel si a construit o barca si a urcat toate animalele in ea.

zi mi si mie cata logica e atunci cand e seceta sa iesi cu icoane pe camp in loc sa construiesti sisteme de irigatii

zi mi si mie cata logica sa ai sa stai in genunchi sa ii povesti unui popa cum te ai mastur.bat tu in speranta ca cineva te va ierta ca ai ai facut ceva normal pentru organismul tau

si pot continua lucrurile fara logica din religie.

| Idontunderstand a răspuns (pentru suntserios):

Acesta e punctul tău de vedere, şi nu te condamn pentru asta. Să ştii, nu toate sunt construite cu "logică". Nu-ţi voi rândui acum câte şi mai câte, de la construcţia universului până la fel de fel de fenomene. Dar cel mai bine ar fi să nu judecăm ce vrea X să creadă sau ce vrea Y să facă. Indiferent dacă are vreo logică sau nu, nu suntem niciunul îndeajuns de înţelept încât să judecăm ateii sau creştinii. Şi nu văd cu ce te deranjează pe tine că eu aleg să cred, după părerea ta, în cineva inexistent laughing

| RAY a răspuns (pentru Idontunderstand):

Nu suntem liberi, daca eu te arunc in iadul vesnic ca nu esti cu mine nu ai nici o libertate, ai iluzia de libertate, adica daca esti neutru mergi in iad, ciudat trebuie sa slujesti pe dumnezeu in caz contrar intri in iad

| Idontunderstand a răspuns (pentru RAY):

De fapt, nimeni nu ştie dacă pentru "necredinţa" ta vei fi ars în Iad. Chiar crezi că Dumnezeu te-ar arde în Iad pentru că tu nu crezi în El? Cel puţin, eu ştiu o altă teorie. Nu ştiu că de adevărată o fi, dar nu, nu eşti trimis în Iad pentru necredinţa ta. Pur şi simplu îţi pierzi sufletul. Adică dormi inconştient. Pentru totdeauna.

| RAY a răspuns (pentru Idontunderstand):

Cum sa pierzi ceva care nu exista, nu pierd nimic fii calma

| Idontunderstand a răspuns (pentru RAY):

Nu există suflet? Hm..Eu-..mă predau. Fie cum zici tu, nu are rost să-ţi explic ceva ce tu nu vrei să crezi.

| RAY a răspuns (pentru Idontunderstand):

Nu are rost sa imi explici ceva ce nu exista asa e

| Idontunderstand a răspuns (pentru RAY):

Ray, observ că vrei să o ţii pe a ta, dar nu înseamnă că trebuie să devin ateu doar fiindcă aşa crezi tu că e "logic". Nu toată lumea poate fi ca tine.

| RAY a răspuns (pentru Idontunderstand):

Dar cine a spus ca trebuie sa devi ateu

| Idontunderstand a răspuns (pentru RAY):

Nu mi-ai spus asta într-un mod direct, dar susţii ideea că Dumnezeu nu există. Şi după mine pare un mod subtil de "a mă lăsa de credinţă".

| RAY a răspuns (pentru Idontunderstand):

Pur simplu ma m exprimat liber despre ceea ce cred, nu exista dovezii ca exista dumnezeu, suflet e doar credint atat, asta e adevarul, sa fim sinceri

| Idontunderstand a răspuns (pentru RAY):

Într-adevăr, suntem liberi în exprimare. Scuze pentru că am înţeles greşit. Dar şi eu, ca şi tine, am fost sinceră în tot ce am spus. E adevărul pe care doreşti tu să-l crezi. Şi până la urmă, nu e o tragedie că nu toată lumea gândeşte ca tine. Nu cred că ar trebui să te afecteze faptul că eu aleg să mă închin la cineva "inexistent".

| RAY a răspuns (pentru Idontunderstand):

Desigur ca da, poti face orice doresti, dar sa fim seriosi nu exista dovezii si e credinta atat

| Idontunderstand a răspuns (pentru RAY):

Părerea ta.

| RAY a răspuns (pentru Idontunderstand):

Nu e parerea mea, asta o recunoaște si papa de la roma, de asta se numeste credinta, ca daca se putea dovedi se numea stiinta

| Idontunderstand a răspuns (pentru RAY):

Ok.Ok, fie cum zici tu. Nu mă mai bag. :/

| RAY a răspuns (pentru Idontunderstand):

Ok,sanatate

| Idontunderstand a răspuns (pentru RAY):

La fel.

Răspuns utilizator avertizat
| Sn4k3 a răspuns:

Sunt mai deschisi la minte.

| DeyCj a răspuns:

Atei.Nu există atei.Fiecare din noi credem în ceva, chiar de e vorba de a crede în noi și puterile noastre, tot credem fiecare în ceva. happy
Pe mine m-a făcut non creștin pentru prima dată lecturarea studierea dogmaticii și istoriei bisericești caștin-ortodoxe când „hipnotizat" de profa de religie am decis să particip la olimpiada de religie, și am și luat mențiune pe județ happy.E drept că a fost prin anii '90 asta. happy. Apoi de curios a urmat studierea bibliei, apoi cu ajutorul altei persoane m-am apucat de citit cărți interzise în Românica(religios) și ulterior am văzut că în ultima vreme au apărut ceva materiale și pe net.
Chestiile oculte(satanice) din totdeauna au coincis cu viziunea mea asupra religiei.Țin minte că în copilărie chiar credeam în dumnezeu și mergeam des la biserică(ca primă impresie îmi ziceam în gând „Ni mă la ăsta cum face spiritisme în beserică").Ca apoi cică eram în coru' besericii(din ordinul mamei), și eu așa eram de „bucuros" numa că nu știam cum să fuk să scap de-acolo.În fine.Asta a fost așa ca o mica povestioară din trecutul meu.
Pe scurt, pe mine m-a făcut să devin așa cunoașterea a ceea ce înseamnă creștinismul, citind cărți ca biblia (nu cea comercializată ca cea reală. Detalii NU dau!), talmudul tradus în română, cât ceva din coran și, Cartea neagră a lui Satan scrisă de laVay, în ultima, deși are legătură cu Satan(maleficul creștin, ce real este SATANA, și e de fapt un cuvânt ce unifică o ideologie spirituală, opusă creștinismului), nu am citit nimic malefic, ba din contră.Am văzut că a apărut și pe net traducerea ei.Ți-o recomand, asta ca să-ți faci o idee despre ceea ce sunt acum.Asta NU înseamnă ca vreau să te influențez.Ba din contră.
Ca încheiere la cea am scris.Personal nu consider că satanismul trebuie transformată într-o biserică cum este în prezent, unde adepții ei se agață de ritualuri pentru a deveni mai puternici spirituali, dar e drept, că informațiile oferite sunt foarte bine venite, că așa cum se știe până și magia e de fapt știință, și real nu exista chestii paranormale, ci chestii pe care un om normal nu le poatepercepe și/sau înțelege.

| RAY a răspuns (pentru DeyCj):

Atei.Nu există atei.Fiecare din noi credem în ceva, chiar de e vorba de a crede în noi și puterile noastre, tot credem fiecare în ceva
Ateismul inseamna a nu crede in dumnezeu /zeii, nu a crede in nimic

| DeyCj a răspuns (pentru RAY):

Aste e definiţia High-Tech, se pare că a ateismului. Până şi ateii cred în ceva, chiar de e vorba de a crede în puterile lor, de exemplu, tot cred în ceva.Asta e ca şi non conformiştii. Până şi non conformiştii sunt conformişti unei reguli, şi anume trăiesc fără reguli.

| RAY a răspuns (pentru DeyCj):

Normal ca si noi credem in ceva, ateismul are legatura doar cu existenta zeiilor atat nu crezutul in iubire de exemplu

| johnnny123 a răspuns:

Cred că mai mult sens ar avea ca întrebarea să fie adresată oamenilor religioși. Iar răspunsul în 99% din cazuri ar fi "Cred în cutare și cutare pentru că așa am fost învățat din copilărie să cred".

Dacă te-ai fi născut într-o familie hinduistă, credeai în Brahman și toate încarnările lui. Dacă te-ai fi născut într-o familie islamică credeai în Allah și profetul Mahomed. Dacă te-ai fi născut viking, credeai în Odin. Dacă te-ai fi născut în Imperiul Roman, credeai în Jupiter, Neptun și Apolo. Dacă te-ai fi născut aztec credeai în Huitzilopochtli.

Nu există absolut niciun motiv logic să crezi într-o zeitate sau în alta. Există numai condiționare din copilărie. Crezi pentru că ți s-a spus să crezi, nu pentru că ai vreo justificare.

Dacă ai crește izolat pe o insulă fără niciun contact cu religia, nu l-ai descoperi niciodată pe Dumnezeul creștin, nici pe Allah sau pe Brahma. Cel mult ți-ai inventa propria divinitate și i-ai atribui lucrurile pe care nu ți le poți explica. Apoi într-o noapte ai bea prea mult suc de cocos fermentat și te-ai convinge singur că divinitatea ta ți-a vorbit din flăcări și ți-a confirmat tot ceea ce ai inventat.

Cam asta este originea tuturor religiilor. De-a lungul miilor de ani, din mii de povești și mituri, s-au cernut cele mai "virale" și acestea au devenit religiile importante. Niciuna dintre ele nu are o origine divină, toate sunt 100% opera oamenilor.

Diferența dintre o carte religioasă și una fantasy este aceea că în cazul cărților religioase autorii susțin că sunt cuvântul unei divinități. Iar dacă sunt suficienți de convigători, ajung să fie crezuți de milioane de oameni care amplifică și adâncesc credința secole de-a rândul.

Tolkien nu susține asta, așa că nimeni nu se închină la Gandalf.

Răspuns utilizator avertizat
| WhatABeautifulDay a răspuns:

Sunt atatea dovezi care sprijina teoria evolutiei, religia este inventata de oameni pentru ca intr-o astfel de societate de mii de indivizi e nevoie de ceva pentru a mentine ordinea. Poti deduce asta din faptul ca exista zeci de religi in lume, de exemplu zeii grecesti. Ei au fost doar o cale de a intelege necunoscutul. Daca ai auzi pe cineva in ziua de azi "Ma inchin lui Poseidon" ai crede ca e o copilarie, pentru ca toti ii considera acum decat vreo poveste de adormit, dar pe atunci, cum oamenii nu puteau intelege multe lucruri din jurul lor, credeau ca exista. Asa e si acum cu crstinismul si religile ramase. Si in plus, sunt decat rezultatul ignorantei si egoismului oamenilor, faptul ca oamenii sunt deasupra tuturor altor vietati si controleaza tot, fiinte supreme, ca ai viata vesnica, tu fiind intruchiparea creatorului suprem & a ingerilor.

| Ionut_Manuel_1994_pEZw a răspuns:

Daca tu esti crestin. Pume cap la cap totate motivele care te-au facut sa fii crestin, si pune si motivele ce te fac sa nu vrei sa mai fii, e destul de provocatoare discutia asta.
Cheers!

| Edward1411 a răspuns:

S-au trezit la realitate. Alt ceva nimic.