| Celcestietot a întrebat:

INTREBARE PENTRU ATEI : Daca va intalniti cu un crestin, cu o persoana care crede in Dumnezeu, ce argument/argumente ati putea sa ii dati cum ca nu exista Dumnezeu? Trebuie neaparat sa ii dati un argument convingator sau mai multe convingatorare. Care ar fi acel argument/acele argumente?

Tratati serios aceasta intrebare. Nu vreau raspunsuri cum ca nu exista "zei", pentru ca este un argument pentru cei fara argumente, este egal cu 0 acest argument.

Răspuns Câştigător
| Sindbad a răspuns:

Remarci ca toti incearca sa mute argumentatia in terenul lui "da demonstreaza tu!"
Daca te ajuta cu ceva niciunul nu o sa poata veni cu argumente pertinente de ce este ateu, Ce am remarcat eu este ca toti ateii (spre deosebire de agnostici) au trecut candva in viata printr-o trauma majora. Pot sa fie oameni exceptionali, dar au o trauma nerezolvata. Bine, in realitate niciunul nu este ateu 100% (pozitia este imposibila) si au ceva de impartit personal cu Cel de Sus. In rest au diverse credinte care mai de care mai sturlubatice.

177 răspunsuri:
| AnastasiaK a răspuns (pentru Celcestietot):

Daca ti-am zis ca nu mai citesc ce scrii inseamna ca...nu mai citesc ce scrii. Socant, nu? Dar mi-a sarit totusi in ochi "argument logic" si cum se intampla sa fi studiat destula logica, tin sa te informez ca tot ce inseamna argument logic sustine (doar sustine, NU demonstreaza) existenta unei divinitati atotputernice si creatoare, nicidecum a aberatiei de Dumnezeu biblic. Ar putea la fel de bine sa fie un Mos Craciun, daca ii atribuim cele 2 caractere. Oricum, daca studiai si tu putina filosofie in loc sa cauti aiurea pe internet "argumente logice" sau ce-oi fi cautat tu, vedeai ce spun Kant, Hume, Dawkins si altii despre asta...sau ca filosofii conteporani (adica aia care stiu mai multa filosofie decat tine) nu prea mai accepta argumente precum cel ontologic (presupun ca l-ai inclus in raspunsul tau, but again, nu mi-am mai pierdut timpul citind). Iar argumentul proiectantului (sau teleologic) era aproximativ acceptabil pana la naturalism si pana la Darwin. Anyway, repet: toate astea argumenteaza existenta unui creator, NICIUNUL nu sustine Biblia si povestile de acolo.

| FaraNume1245 a răspuns:

Dacă există zei, de ce nu există și prietenii imaginari ai copiilor? Ai ceva argumente care să susțină neexistența prietenilor imaginari ai copiilor?

| Sindbad a răspuns:

Totusi fata de intrebarea pusa de Celcestietot, in mod curios big grin, nici macar unul nu a prezentat o argumentatiea aateismului, ci pareri si credinte in nonexistenta. Nimic surprinzator

| Sindbad a răspuns (pentru Thecurious):

Nu este asta dilema, ci daca alegem lumea vremelnica si efemera sau vesnicia de Sus.
Restul nu sunt decat justificari ale alegerii.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Roelly202):

Care e argumentul ca exista barbosul in cer? Daca eu iti zic ca e un elefant roz in copac, fie iti arat elefantul, fie o poza cu el de pe vremea cand inca era in copac, fiindca acum nu mai e acolo. Sau te iau la per p00lis si iti zic ca de fapt e acolo, dar e invizibil.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Celcestietot):

"Argumentul teleologic constă în aceea că întrucât universul ne arată o concepţie atât de uimitoare, încât trebuie să existe o Persoană Divină care să îl fi conceput", deci, ceva este PREA COMPLEX ca sa fi aparut singur, asa ca a fost creat de CEVA SI MAI COMPLEX care a aparut singur laughing

Pai pe principiul asta, Dzeu care a creat universul e PREA COMPLEX => alt dumnezeu si mai complex l-a creat si tot asa => o infinitate de dumnezei.

| Celcestietot explică (pentru AnastasiaK):

Bun, ai studiat logica. Atunci de ce îmi pui întrebări legate de Dumnezeu și după spui că oricum nu exista? Eu nu văd că ai nici pic de logică, și materia din liceu este total pe lângă cu logica, doar teorie este. GJ Anastasia... gj...

| Celcestietot explică (pentru Sindbad):

Chiar nu o spun cu răutate, dar nici ei nu știu de ce sunt atei, deci... Mind blown!

| Celcestietot explică (pentru Sindbad):

Cam așa se pare.

| Celcestietot explică (pentru GabiDumitrescu):

Elefantul roz nu este documentat niciunde, existența lui Dumnezeu, da. Dacă nu ați găsit așa ceva, mai căutați (legat de existența lui Dumnezeu).

| Celcestietot explică (pentru Cosmin86):

Stai să râzi... De ce nu răspunzi la întrebarea principală și intri în asemenea subiecte doar pentru a te certa?

| mitzok a răspuns:

Nu ai cum sa convingi un crestin ca dumnezeu nu exista...

| Celcestietot explică (pentru mitzok):

Să crezi tu. Prezintă argumente științifice cum că Dumnezeu nu există...

| Celcestietot explică (pentru mitzok):

Ce te face pe tine să fi creștin, să nu crezi în Dumnezeu? Tu ce argumente ai?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Celcestietot):

Https://encrypted-tbn0.gstatic.com/......ps?/images - here you go. Are fix aceeasi valoare argumentativa ca asa-zisa "existenta" a unui barbos in nori care face chestii.

| mitzok a răspuns (pentru Celcestietot):

Nu stau sa ma argumentez aici, dar am citit multe fragmente din biblie si am incetat sa cred in dumnezeu deoarece firul meu logic nu mai putea fi legat, nu exista o coerenta, capitolele se contraziceau unele pe celalalte, euharistia(ritualul impartasaniei sau al frangerii painii) nu a fost creata de catre iisus, era un obicei in iudaism pe care si iisus il facea, am doar 15 ani, pe la 12 ani eram curios, cum si cand s-a instituit crestinismul si perioade dinainte de crestinism, pe vremea aia am cautat pentru mult timp si nu am gasit. ah, si nu stiu daca era fizic posibil ca noe sa gaseasca orice specie de animal si sa le urce pe o barca...

| mitzok a răspuns (pentru Celcestietot):

Acum te rog frumos sa argumentezi ca si cum o putere supranaturala exista.

| mitzok a răspuns:

Si am uitata sa iti spun, singurul lucru in care cred sunt eu, fara vointa mea nu puteam sa fac nimic, nimeni nu m-a ajutat de sus. totul se acorda la niste sanse, nu la rugat

| Cosmin86 a răspuns (pentru Celcestietot):

Nu se cearta nimeni si nu sunt asa agresiv si arogant ca tine, doar ti-am aratat ca ai adus un argument super prostesc.

| Celcestietot explică (pentru mitzok):

Trebuie să citești tot ca să înțelegi din Biblie, toate cărțile.

| Celcestietot explică (pentru GabiDumitrescu):

Ne refeream amândoi la un animal carnal viu sau mort, nu la globulețe sau obiecte.

| Celcestietot explică (pentru mitzok):

Citește ceea ce i-am scris lui AnastasiaK mai sus. Câteva dovezi : documente, picturi, tablouri, legende, poze, videoclipuri, pergamente, desene din piramide, relatările oamenilor, extratereștrii, Biblia - evenimente care s-au dovedit a fi adevărate, profeții etc.

| mitzok a răspuns (pentru Celcestietot):

Ca sa intelegi ce scrie in biblie trebuie sa citesti cu ochii tai, nu cu o idee deja fixata dinainte sa incepi, si acum te rog sa imi aduci argumente ca Dumnezeu exista, cel putin 2 te roghappy

| Celcestietot explică (pentru Cosmin86):

Nu sunt agresiv și arogant. Un argument ai arătat, dar de toate celelalte ce spui? Hai că îți dau mură în gură că cine știe cum le mai întorci. Comentează asta :

„Cel de-al doilea argument este cel teleologic. Argumentul teleologic constă în aceea că întrucât universul ne arată o concepţie atât de uimitoare, încât trebuie să existe o Persoană Divină care să îl fi conceput. De exemplu, dacă pământul s-ar situa la numai câteva sute de kilometri mai aproape sau mai departe de soare, nu ar fi în măsură să aibă viaţă pe el aşa cum se întâmplă acum. Dacă elementele din atmosfera terestră ar avea proporţii diferite cu numai câteva procente, orice vieţuitoare de pe pământ ar muri. Probabilitatea de apariţie a unei singure molecule de proteină este de 1 la 10243 (adică 10 urmat de 243 zerouri). Pe de altă parte, o singură celula este formată din milioane de molecule de proteine."

Science b...

| AnastasiaK a răspuns (pentru Celcestietot):

laughing Poate pentru ca intotdeauna se pot discuta IPOTEZE? Sau poate pentru ca cea mai usora cale de a demonstra ceva este reducerea la absurd? Adica PRESUPUI ca exista si in final ajungi la contradictie. Si nu, dragule, nu am studiat doar ce s-a predat la liceu (desi am avut profesor universitar care a predat mult mai mult decat ce iti inchipui tu). Am studiat la un centru de excelenta, in perioada liceului, apoi in facultate si, bineinteles, pe cont propriu. Nu ca ar fi relevant, nu am nevoie sa-ti flutur un teanc de diplome ca sa-ti explic ceva...ar fi apel la autoritate si banuiesc ca stii ca ar fi un argument eronat laughing

| Celcestietot explică (pentru AnastasiaK):

Bine, și acum vrei sa te aplaud pentru că ai făcut așa ceva? Foarte bine că ai făcut așa ceva, mai departe nu mai spun nimic. Logica ca și materie nu se compară cu știința, deci... Știința poate demonstra, logica nu. Mă refer ca și domenii. Nu trebuie acum să ne lăudăm cu studiile individuale, că pot face și eu asta și nu ajungem nicăieri.

| Celcestietot explică (pentru GabiDumitrescu):

Este un elefant albinos. Acest fapt se datorează datorită absenței melaninei. Marea minune a lumii... Sunt și oameni albinoși, șobolani și alte ființe tot așa chiar daca nu sunt într-un număr exagerat. Nu îl face cu nimic deosebit, decât o eroare genetică.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

Practic o atesta, da. Teoretic nu.Cand un ateu îți spune ca Biblia e o carte de basme, tu ce contraargument ai? Evenimetele istorice din Biblie(cele dovedite de istorici, cum spui tu)in cel mai bun caz atesta existența unor anumite persoane care in Biblie au jucat un rol mai mult sau mai puțin important.N-ai dovezi care sa ateste "factorul divin".Sau mai bine zis, nu genul de dovezi pe care le-ar crede scepticii.

| Celcestietot explică (pentru mitzok):

Unii citesc cu o idee fixată, alții nu. Deci, nu suntem toți la fel în această privință. O să îți dau totuși mai multe argumente. Uite :

Argumentul nemișcat al mișcării afirmă că, din experiența noastră de mișcare în univers (mișcarea fiind tranziția de la potențialitate la actualitate), putem vedea că trebuie să fi fost un inițiator. Aquinas a argumentat că orice se află în mișcare trebuie să fie pus în mișcare de un alt lucru, deci trebuie să existe un mișcător nemișcat.
Argumentul lui Aquinas de la prima cauză a pornit de la premisa că este imposibil ca o ființă să se provoace singură (pentru că ar trebui să existe înainte de a se provoca ea însăși) și că este imposibil să existe un lanț infinit de cauze care ar rezulta în regres infinit. Prin urmare, trebuie să existe o primă cauză, ea însăși neacoperită.
Argumentul din necesitatea de a afirma că toate ființele sunt contingente, ceea ce înseamnă că este posibil ca ele să nu existe. Aquinas a argumentat că, dacă totul nu poate exista, trebuie să existe un timp în care nimic nu a existat; așa cum există lucrurile acum, trebuie să existe o ființă cu existența necesară, privită ca Dumnezeu.
Aquinas a argumentat de grad, având în vedere apariția unor grade de bunătate. El credea că lucrurile numite bune, trebuie să fie numite bune în raport cu un standard de bine - un maxim. Trebuie să existe o bunătate maximă, care provoacă toată bunătatea.
Argumentul teleologic afirmă părerea că lucrurile fără inteligență sunt ordonate spre un scop. Aquinas a susținut că obiectele neinteligente nu pot fi ordonate decât dacă sunt făcute de o ființă inteligentă, ceea ce înseamnă că trebuie să existe o ființă inteligentă pentru a muta obiectele spre scopurile lor: Dumnezeu.

Ipoteza designului bine propune că anumite trăsături ale universului și ale lucrurilor vii sunt rezultatul unei cauze inteligente.

Argumentul de la confluența funcției și fiabilității corecte și argumentul evolutiv împotriva naturalismului, concluzionând că naturalismul nu este capabil să ofere oamenilor aparatul cognitiv necesar cunoașterii lor pentru a avea un statut epistemic pozitiv.

Creștinismul și iudaismul afirmă că Dumnezeu a intervenit în anumite momente specifice ale istoriei, mai ales la Exod și la darea celor Zece Porunci în fața tuturor triburilor lui Israel, plasând un argument din dovezile empirice care rezultă din numărul mare de martori, demonstrând astfel existenţa.

Argumentele hristologice afirmă că anumite evenimente din Noul Testament creștin sunt exacte din punct de vedere istoric și dovedesc existența lui Dumnezeu, și anume:

★Învierea lui Isus (un argument de minuni )
★Vorbele lui Isus, ca persoană cu o înfățișare morală, de a fi fiul lui Dumnezeu (un argument din partea autorității )
★Credința lui Isus, ca om înțelept, că Dumnezeu există (un argument din partea autorității )