| Celcestietot a întrebat:

INTREBARE PENTRU ATEI : Daca va intalniti cu un crestin, cu o persoana care crede in Dumnezeu, ce argument/argumente ati putea sa ii dati cum ca nu exista Dumnezeu? Trebuie neaparat sa ii dati un argument convingator sau mai multe convingatorare. Care ar fi acel argument/acele argumente?

Tratati serios aceasta intrebare. Nu vreau raspunsuri cum ca nu exista "zei", pentru ca este un argument pentru cei fara argumente, este egal cu 0 acest argument.

Răspuns Câştigător
| Sindbad a răspuns:

Remarci ca toti incearca sa mute argumentatia in terenul lui "da demonstreaza tu!"
Daca te ajuta cu ceva niciunul nu o sa poata veni cu argumente pertinente de ce este ateu, Ce am remarcat eu este ca toti ateii (spre deosebire de agnostici) au trecut candva in viata printr-o trauma majora. Pot sa fie oameni exceptionali, dar au o trauma nerezolvata. Bine, in realitate niciunul nu este ateu 100% (pozitia este imposibila) si au ceva de impartit personal cu Cel de Sus. In rest au diverse credinte care mai de care mai sturlubatice.

177 răspunsuri:
| Celcestietot explică (pentru anonim_4396):

I-am scris lui mitzok despre dovezi etc. Citește și tu, chiar acum le-am scris.

| Celcestietot explică (pentru Sindbad):

Cam asa este. Buna observatia in general.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Celcestietot):

"ne arată o concepţie atât de uimitoare, încât trebuie să existe o Persoană Divină care să îl fi conceput"

Si Persoana Divina este SI MAI UIMITOARE (de a putut sa-l creeze) => trebuie sa existe alta persoana divina, mai uimitoare, care a creat-o. SIMPLU.

p.s.: tinand cont ca universul este infinit sunt sanse mari ca probabilitatile de genul 1 la 10 urmat de 243 de zerouri sa se intample chiar de miliarde de ori happy

| Celcestietot explică (pentru Cosmin86):

,, ne arată o concepţie atât de uimitoare, încât trebuie să existe o Persoană Divină care să îl fi conceput

Si Persoana Divina este SI MAI UIMITOARE (de a putut sa-l creeze) => trebuie sa existe alta persoana divina, mai uimitoare, care a creat-o. SIMPLU. '' -> Un singur Dumnezeu a creat universul, nu mai multi, deci nu exista mai multi dumnezei, decat unul.

,, tinand cont ca universul este infinit sunt sanse mari ca probabilitatile de genul 1 la 10 urmat de 243 de zerouri sa se intample chiar de miliarde de ori'' -> Pai asa este.

Mai negati voi existenta lui Dumnezeu acum, cand aveti si dovezi stiintifice.

Răspuns utilizator avertizat
| Redsunshine33 a răspuns (pentru Celcestietot):

Nici nu mă așteptam la o reacţie pozitivă.
Ei nici nu citesc Biblia pe motiv că "nu valorează nimic" și alte expresii de genul acesta și dacă o citesc, o citesc cu scopul de a scoate ei ce pasaje vor pentru a le interpreta după bunul lor plac. Cum zicea RAY mai sus, că e interpretată în 4000 de feluri.
Păi normal că e, dacă oamenii o citesc doar ca să găsească în ea ceva care să le confirme ideile lor și nu ca să o înteleagă. Dacă citeau cu adevărat vedeau că la multe pasaje, versete găsești trimiteri.
Plus că o întelegi în momentul în care ceri întelepciune de la Dumnezeu( înțelepciunea ce vine de sus) nu înțelepciunea lumească.
Scopul Bibliei nu este de a dovedi că Dumnezeu există, mai mult ea admite existenta Sa și ne prezintă atribute care Îl caracterizează pe El, unele fiind specifice doar Lui, altele putând să le sesizăm și la fiintele umane deoarece ele sunt create după chipul lui Dumnezeu.

| Celcestietot explică (pentru Redsunshine33):

Cam asa este in legatura cu ceea ce ai spus.

| Celcestietot explică (pentru ThePrinceOfAllSaiyans):

Daca acea persoana iti va spune ca nu, si iti prezinta ceea ce am spus eu mai sus, cam ceea ce am spus eu la toate persoanele in general, tu ce ai face?

Răspuns utilizator avertizat
| Celcestietot explică (pentru ThePrinceOfAllSaiyans):

Bine. Deci sa inteleg ca tu nu crezi pentru ca nu L-ai vazut?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Dalmore):

Pai analfabetii nu pot intra pe Facebook ca n-au habar sa scrie email si parola, dar am vazut in scoala generala. Nu stiau profesorii pe ce sa le dea 5 ca nici numele n-aveau habar sa-l scrie, asa ca i-a tot lasat repetenti. Doar unu din ei a invatat in toata scoala aia si a ajuns la liceu cu 6 dar n-a luat bacul. Ala se numeste tot analfabet, dar analfabet functional. Si tot la fel, nu folosea Facebook, dar nu ca nu stia sa scrie, ci cica il spiona nu stiu cine si nici email nu avea. Telefon avea un Nokia cu butoane. Pe Facebook sau TPU gasesti mai mult atei suficient de evoluati incat sa se adapteze, dar vor pleca din tara in scurt timp.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Celcestietot):

Wow, stiinta! Ce mi-ar place sa fie posibila calatoria in timp si sa faci un salt vreo 5000 de ani mai incolo si sa gasesti o lume cu adevarat libera care isi va fi omorit si ultimul zeu.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Sindbad):

La fel poate fi spus si despre "credinciosi". Fie au fost dresati de mici, fie au fost traumatizati si asta a putut sa faca intelectul lor pentru a ii ajuta sa treaca mai usor de trauma, sa le faciliteze inghitirea pilulei dumnezeiesti. Starea naturala a omului e de agnostic. Fara teisme si alte bazaconii, ci doar o sete pura de cunoastere a ceea ce e in jur pe baza simturilor. Crezi tu ca e imposibil sa fii ateu pur pentru ca... ce? Mai lasa prostiile de aici si arunca un ochi la discutiile legate de religie de pe Quora.

| Celcestietot explică (pentru GabiDumitrescu):

Chiar te rog daca ai posibilitatea.

| Celcestietot explică (pentru GabiDumitrescu):

,,Fie au fost dresati de mici, fie au fost traumatizati si asta a putut sa faca intelectul lor pentru a ii ajuta sa treaca mai usor de trauma, sa le faciliteze inghitirea pilulei dumnezeiesti. '' -> Eu nu ma incadrez in niciun caz prezentat de tine, asa ca MYTH BUSTED! Pun pariu ca mai sunt oameni ca mine cu nemiluita la ceea ce am mentionat eu.

| Dragomir_Razvan_1998 a răspuns:

Ca asa au decis

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

| Sindbad omule voi afirmati ca stiti ca exista dumnezeu noi,noi nu credem,nu spunem stim ca nu exista, una e a crede alta e a stii, fa diferenta,logic ca cerem de la voi care stiti ca exista acest dumnezeu sa dovediti,nu e logic ca cel care afirma ceva sa dovedeasca, in caz contrar inseamna ca tot ce nu se poate dovedi ca nu exista exista de fapt,foarte logic,apoi ai facut atac la persoana ca atat puteti crestini cu numele, cica am suferit o trauma ca nu credem, voi ce trauma ati suferit ca nu credeti in alah sau alti zeii ca suntem curiosi, ce sa dovedesc omule ca nu cred in existenta lui dumnezeu, dovedeste tu necredinta ta fata de zeus, ateismul nu este pretinderea ca stim ca nu exista zeii sa lipsa teismului atat

| RAY a răspuns:

Argumentul complexitati este unul deist, panteist nu unul teist asa ca degeaba va folositi de el ai fi putut sa definesti acest dumnezeu sau ce crezi tu

| Celcestietot explică (pentru RAY):

Daca argumentul este unul din alte credinte, inseamna ca nu se aplica si la crestini? Legea gravitatiei nu se aplica la toti oamenii?

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Deismul,panteismul sunt credinte si ele si argumentele lor sunt tot legate de credinta lor, noi vorbim de teism, de acel zeu activ care intervine in lumea reala

| Celcestietot explică (pentru RAY):

Argumentele lor se aplică și la creștini, deoarece nu este o diferență uriașă, tot în același Dumnezeu cred, deci avem argumente comune, doar că moduri de a gândi diferite.

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Cum sa fie omule acelasi dumnezeu

| Celcestietot explică (pentru RAY):

Pai dacă așa este, ce vrei să fac, am format eu aceste credințe?

| Raducons a răspuns:

Crestin inseamna sa crezi in Isus, aici e problema, Dumnezeu exista si chiar daca nu ar exista ar trebui inventat, Avem nevoie sa stim ca ne ajuta cineva.Nu trebuie sa dovedesti la nimeni nimic, e loc pentru toata lumea

| Nilsson a răspuns:

Atatea raspunsuri si niciun argument pertinent inca.
Trist pentru ei sad

| RAY a răspuns:

Acum 17 minute | Nilsson a răspuns:
Atatea raspunsuri si niciun argument pertinent inca.
Trist pentru ei sad

ce argument ai tu de nu crezi in zeus?

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Ce argumente vreti sa stiu si eu?

| Celcestietot explică (pentru RAY):

Pai da, dar eu ma refeream la teistii monoteisti. Despre deism stiu ce spui. Asta rezulta, ca aveam dreptate, ca este corect ceea ce am spus eu, si anume ca se refera acestia la acelasi Dumnezeu.