| crysstyann a întrebat:

Intrebare pentru ateii : De ce voi ateii nu credeti in dumnezeu ce va facut pe voi sa spuneti ca nu exista, ce dovezi aveti voi de nu credeti oare si parinti vostrii tot atei sunt nu vau invatat sa mergeti la biserica de mici sau sa va invete vreo rugaciune ceva sa va arate cine este dumnezeu.

45 răspunsuri:
| crysstyann explică:

Deci sa va fie clar eu sunt crestin ortodox cum au fost si parinti nostri si bunici si multe generatii in urma stiu ca exista Dumnezeu si ca el este creatorul lumii si ii iubeste pe toti oamenii de la Adam si eEva El ea creat liberi sa poata alege intre bine si rau si lea pus pomul cunoasterii binelui si raului iar cand sarpele ia ispitit eu au ales sa nu asculte de dumnezeu si asa au fost izgoniti din rai si au primit ca pedeapsa moartea asa si oamenii care aleg sa nu asculte de dumnezeu au necazuri aici pe pamant iar daca nu se intorc la dumnezeu si dupa moarte vor ajunge in iad pentru ca au ales sa asculte de diavol si nu de dumnezeu.Cat despre oamenii din Somalia oare ei sunt crestini stiu cine este dumnezeu oare ei i cer ajutorul si nu cred ca daca ar fi crestini si ar cere ajutorul lui dumnezeu ar mai avea aceste necazuri eu cred ca dumnezeu iar ajuta daca sar ruga la el sau noi sa ne rugam pentru ei. Cat despre nedreptate nu dumnezeu este devina ci oamenii el ia creat liberi s faca ce vor ei aleg iar cei ce sunt nedrepti i va judeca dumnezeu

| crysstyann explică:

Ramona tToti cei care sunt impotriva lui dumnezeu sunt de partea diavolului si nu de a creatorului lor, diavolul este creat tot de dumnezeu dar la inceput la creat bun i tot ca si pe oameni la creat liber sa aleaga dar el a vrut sa fie ca dumnezeu sa mandrit sa crezut mai presus de creator si atunci la alungat din cer si asa a devenit rau iar oamenii care aleg sa fie de partea diavolului sa asculte de el vor merge la diavol in iad pentru ca asta au ales au avut libere alegere.Ai spus ca dumnezeu pedepseste urmasi pana la a patra generatie asa este pedepseste dar i si rasplateste pana la a patra generatie daca au facut voia lui parintii primei generatii.Ai mai spus ca este un sadic care a creat iadul dar tu unde ai vrea sa ajunga cei care nu asculta de el care fac rau si uraciuni sau se inchina la alti idolii si zei doar nu ai vrea a mearga in rai oare ar fi drept sa mearga cu cei care au facut voia domnului si nu il mai fa nedrept pentru ca el este creatorul nostru si este fara pacat.

| crysstyann explică:

Mihaidavidoglu eu spun ce ar trebui sa stie orice crestin, sa isi apere credinta sa stie cine este si de ce a venit pe pamant si sa i invete si pe ceilalti s sa i aduca pe calea cea buna care este Hristos

| crysstyann explică:

Ardnaxur de ce judeci pe cineva pe care nici nu il cunosti oare tu nu gresest niciodata, de ce vezi paiul din ochiul altuia si nu vezi barna din ochiul tau Hristos a spus nu judecati ca sa nu fiti judecati

| crysstyann explică:

Ramona De ce sa nu ling icoane oare nu ai auzit de icoane facatoare de minuni care au vindecat bolnavi si multe altele au facut ele reeprezinta pe maica domnului pe sfinti si alte scene din biblie ar degeaba iti spun tu tot nu crezi si ramai cu mintea intunecata de diavol car iti spune ca nu exista nici diavol nici dumnezeu nici sfinti nimic te face sa intelegi biblia dupa cum vrea el si asa te duce spre pierzare ai sa vezi tu cand vei da ochii cu dumnezeu mult o sa regreti.
iti doresc numai bine si intoarcere spre dumnezeu mai rapida o sa ma rog pentru tine pa pa te iubesc mult wave

| crysstyann explică:

Ramona eu nu cred ca majoritatea crestinilor sunt babe manelisti si analfabeti tu te crezi desteapta ca sti totul pe noi crestini ne crezi prosti incuiati lingatori de icoane dar asta este mandria ete cea care la facut sa cada pe diavol

| myhaelamar86 a răspuns:

O sa iti raspund ca pentru tine: S-au dus unii oameni de NASA in cer si Dumnezeu nu era acasa. Apoi au inceput sa cerceteze in interiorul Pamantului...se pare ca Iadul si-a schimbat sediul.

| HeiligKreuzAchtAcht a răspuns:

Pentru cultura ta generala Dumnezeu se scrie cu D mare!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mama crestina.
Tata musulman.
Trage si tu concluzia! dar stai ca nu poti, tu imi zici acum sa ard Coranul rolling eyes mda...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vad ca sant multi nestiutori in ale; parintii mananca agurida si fiilor li se strepezesc dintii.si mai ales multe odrasle uita ca din stejar, stejar rasare.chiar daca se crede el cedru, tot stejar moare. uite si cateva rime; unuia care-si numea fiul ...magar.ca m,agar il tot numeste,foarte natural,imi pare,doar zicala glasuieste, din stejar, stejar rasare.se aplica la relatia parinti- copii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai,nu-mi zice. Eşti fiul Mărioarei.

| sederato a răspuns:

In primul rand e ca si cum as spune eu ca in urechea ta exista un ceainic atat de mic incat nu poti sa-l vezi nici cu cea mai performanta tehnologie ...probabil nu m-ai crede...dar daca ar exista scrieri despre el?laughing
e cam acelasi lucru, nu cred ca parintii mei ar fi putut sa-mi arate cine este dumnezeu atata timp cat nu pot sa-l vad/simt/etc
De ce nu crezi in mai stiu eu cine... Zeus, na?
app : tu crezi ca am "evoluat "din adam si eva?
Oricum, nu cred ca se merita sa te inchini toata viata, sa traiesti ca un pocait, sa respecti reguli etc doar ca sa ajungi in Rai.
Nici nu stii daca exista caci nimeni nu a putut sa vina inapoi sa ne confirme ca exista D zeu si Raiul... oricum, fiecare alege ce cale vrea ...asta este opinia mea
No offence intended & scze daca am spus ceva gresit
ps : parintii mei sunt ortodocsiwinking

| GuardianAngel_7614 a răspuns:

Pacat ca nu vom mai fii peste 2000 de ani sa vezi si tu dovezile
Atunci nu o sa mai tina nimeni morala ateilor chatterbox

| AlleDaDeTine a răspuns:

Parintii mei mi-au spus toate aceste lucruri [rugaciuni, mers la biserica] dar mah. Altii cred in Budha, altii in alah. uite colegul meu crede in mos craciun. dar cu Dumnezeu dc ar fi diferit? Adica tot un Budha si un Dumnezeu... eu te intreb exista Miss Balaba? mno asta e Dumnezeul meulaughing deci de asta nu cred ateii in Dumnezeu
P.s Doamne iarta-ma
Cred in Dumnezeu

| david_5011 a răspuns:

Nu trebuie sa îţi explice nimeni nimic, te uitei mataluta in biblie sí o sa vezi cât de crud este Domnul începând ce geneza. Răzbunător cât cuprinde, sí exact asa de ce sa plătesc eu că a furat bunicu oaia vecinului. Sí uite dacă citeşti asta am sí eu o întrebare pentru tine : dacă omenirea este creaţia Lui de ce îi favoriza numai pe israeliti?