cami
| cami a întrebat:

Intrebare pentru cei care se declara atei convinsi. De Craciun, Paste, mergeti la Biserica? De ce le considerati "sarbatori" fiindca, voi pana la urma n-aveti nimic de sarbatorit.
Purtati nume de Sfinti? Atunci, de ce considerati ca este "ziua vostra"? (dupa voi ) nu exista Dumnezeu, deci nu exista nici Sfinti, nu?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ma duc la biserica, nu tin Craciunul, nici Pastele, nu port prenume de sfanta. Ar fi cam ridicol, prenumele meu il gasesti in melodii nu in calendar.
La o intrebare acum cateva zile am raspuns ca aveam nostalgia Craciunului pentru ca nu-l sarbatorisem in Romania de 20 de ani si ca acum e prea tarziu. Dar nu pentru partea religioasa, ci pentru reunirea familiei si specialitatile romanesti.

24 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Isi bat joc de aceste sarbatori...auzi traditie...traditia este legata de Biserica... cei ce sunt traditionalisti(mai ales cei de la sate) cred si in Dumnezeu...Sunt prea multe dovezi ca Dumnezeu exista...si prea putine ca Dumnezeu nu exista...de fapt nu prea sunt deloc...

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Nu. Nu merg la biserica. N-am mai fost de vreo 15 ani. De Craciun si de Paste aleg doar partea laica a sarbatorii... daca e posibil.In fond, de Paste mai ales, ar fi o lipsa de politete sa nu raspund asa cum trebuie cuiva, care in ignoranta sa, chiar crede ca cineva ar fi putut invia din morti.
Nume de sfanta n-am (ar fi o blasfemie, nu?), dar, si daca as avea, nu EU mi l-am ales. Bine ca am avut parinti inspirati si nasi cu capul pe umeri.

| Parintele a răspuns:

"Intrebarea" ta e prea tendentioasa. Este mai degraba o incercare de a afirma ca ateii sunt falsi. Probabil esti adolescenta si nu ai avut timp sa te informezi foarte bine. Mai ai mult de citit, simtit si invatat pana sa poti formula o intrebare obiectiva. Mai esti si expert TPU, faci tagma expertilor de rusine. Mumoasa..deja raspunsul tau denota PROSTIE MAXIMA, nici nu-mi pierd vremea sa-ti scriu. Sunt ateu, nu merg la biserica, nu am nume de sfant, dar am fost botezat, evident fara acordul meu.Nu respect credinta altora si nici religia.

nony
| nony a răspuns:

O alata discutie interminabila despre credinta.Fratilor,nu conteaza in cine crezi, cum crezi sau de ce.Importante sunt faptele tale din timpul vieti.De felul meu nu cred in ceea ce nu vad, sau ceea ce nu simt.Sunt destul de constient ca actiunile mele nu sunt influentate de forte divine, ci de realitate, oportunitate si gandire. Fac intotdeauna ceea ce simt, nu ceea ce cred ca este bine in ochii ¨zeilor¨.
Port prenume de sfant, dar asta nu a fost alegerea mea. Tin pastele si craciunul.de dragul familiei mele. Sfinti!? Care sfinti?

cami
| cami explică:

Oz, iconoclastule laughing

cami
| cami explică:

Da, tu. Ai citit bine definitia?

cami
| cami explică:

Oz, nu respecti traditia, asta era.

| oz a răspuns:

Doamne(folosesc numele domnului)...
Eu nu merg la biserica...nici de craciun...nici de paste...
Nu le consider sarbatori bisericesti...pastele nu prea il sarbatoresc eu personal... daca e sa ciocnesc...ciocnesc la cererea familiei.Craciunul il sarbatoresc mai mult ca o traditie(mos craciun... da, ala care aduce cadouri)...

Habar nu am daca port nume de sfant... dar ar fi penibil...sa credem...ca de fapt noi nu sarbatorim ziua noastra ci ziua unui sfant...asta chiar ar pune capac.Eu sarbatoresc ziua in care "m-a facut" mama...nu ziua in care a murit nu stiu ce barbos indoctrinat...

Si...asta e bine...cand esti ateu.Alegi ceea ce vrei. Daca vrei sa mergi la biserica... te duci... vrei sa sarbatoresti pastele...il sarbatoresti...nu trebuie sa crezi in dumnezeu ca sa faci lucrurile astea.Cand eram mai mic...eram foarte credincios...am citit biblia, tot felul de documente, carti... dar odata cu varsta, am inceput sa ma documentez mai bine si mai obiectiv. A inceput sa imi placa astronomia...cand am vazut cat de "mic" este universul... mi-am dat seama ca este o prostie sa cred ca sunt singur in imensitatea asta. Mi-am dat seama...ca fizica... explica rational anumite fenomene...si ce crezi? chiar le inteleg.Am citit filozofie...si ce crezi? mi-am dat seama ca in fiecare om sunt ganduri negre... cel mai credincios om de pe pamantul asta...are si el la randul lui "beciul" in care isi tine "bestia"...la fel ca toti ceilalti.De fapt toti oamenii...indiferent de crdinta...negrii,albi,galbeni...evrei,ortodoxi,catolici...fac aceleasi pacate. Dar care este diferenta intre un ateu si un asa-zis "credincios"? Un ateeu isi accepta natura...realizeaza ca a gresit...nu cere iertare...doar ca sa se simta mai bine...accepta si spera ca pe viitor sa poata remedia greseala. Un credincios... din cate am observat eu...greseste...se spovedeste...greseste...se spovedeste... dar nu o sa vezi, ca nu mai greseste. Poate chiar repeta aceeasi greseala CONSTIENT...
Credinciosii au ceva impotriva homosexualilor...chiar am avut o discutie cu proful de relige...prof care este 100% anit-homo. El ne-a spus ca persoanlele homosexuale...isi satisfac propriile placeri trupesti.Relatia normala este intre un barbat si o femeie...Si ma gandesc eu...cu mintea mea de ateu(ciudat...in lumea asta de "robi")...cu ce doamne iarta-ma...este diferit actul sexual dintre un cuplu homosexual...si un cuplu normal+un prezervativ.Scopul ambelor cupluri este satisfacerea pacerilor trupesti...Deci...credinciosii mei...sunteti la fel.

Cati dintre credinciosii din lume folosesc prezervativul? iti spun eu... o gramada... dar sunt foarte buni...la aruncatul cu piatra...

Religia este anti-evolutie...deschide-ti ochii...

| oz a răspuns:

Stii ce este culmea...ateii sunt in general mai buni la suflet...decat majoritatea credinciosilor. Un credincios...tot timpul isi asteapta rasplata. Face aia ca sa faca o fapta buna...sa mearga in rai.
Un ateu...este constient...ca timpul lui pe aceasta planeta e limitat...si poate nu va trai sa vada ce a creat. Dar spera ca generatiile viitoare sa gaseasca interesant si folositor... ce a spus sau ce a lasat el pe lume.Asta mi se pare o dovada de altruism...

| oz a răspuns:

@TigergeridAlan
Treaba sta in felul urmator. Un om...nu trebuie sa demonstreze ca ceva nu exista. Cel care crede ca ceva exista trebuie sa demonstreze.

Eu iti spun ca stau cu isus de vorba in momentul asta... 99% din teisti...nu o sa ma creada.De ce? raspunde la intrebarea asta...
Tu crezi ca eu vorbesc cu isus acum? ai 2 variante.
1.Da...crezi...ca eu vorbesc cu isus.Si eu o sa iti spun ca am mintit.De aici rezulta...ca teistii poate te-au pacalit(cum te-am pacalit si eu) ca dumnezeu exista...
2.nu ma crezi...de ce?

| oz a răspuns:

Iconoclast...eu? dezvolta te rog...

| oz a răspuns:

Da...am citit foarte bine... dar vreau sa scrii tu exact la ce te referi...ca sa iti pot raspunde...pe masura.

| oz a răspuns:

Traditia...care traditie? in intrebarea ta nu vad nimic legat de traditie...

| oz a răspuns:

"Doamne(folosesc numele domnului)..."
ca sa contrastez...stai linistita nu sunt teist in piele de ateu happy

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Cami sunt exact de aceas parere cu tine!love struck
De multe ori mi-am pus si eu intrebarea astawinking
Dumnezeu exista happy Si nimeni nu poate sa dovedeasca ca nu existawinkingInsa noi putem dovedi ca existawinkingDaca nu exista de unde apaream noi?straight faceSi mai ales de ce se inventau atatea povesti despre Dumnezeu?straight faceCu ce scop?

daniela
| daniela a răspuns:

Chiar daca nu sunt atee de craciun de exemplu nu merg la biserica dar de pasti da... si cred ca altii sunt atei sarbatorilr sunt sarbatori si se tin din traditionalism nu crezi?

| liviu00 a răspuns:

Asa e @cami, ar fi bine sa fie interzise sarbatorile crestine ateilor. I-auzi?! Cum indraznesc ei sa se bucure de spiritul sarbatorilor ortodoxe? Ar trebui sa existe si un pasaj in biblie care sa mentioneze ca acesti atei netrebnici o sa arda in iad, nu o vesnicie, ci doua.
Multumim @cami pentru ca ti-ai gasit timp sa iei atitudine. Ar trebui sa pornesti campania "Craciun INTERZIS ateilor". Se vede ca spiritul craciunului iti curge prin vene.

| Ben. a răspuns:

Nu ma duc la biserica, si nici la sinagoga. nici de Pasti, si nici de Pesah. d c le zic sarbatori? ca sa stiu cd ma duc la munca si cd nu, vreau sa stiu cd sunt sarbatori ca sa nu-i stresez pe vecinii mei cu muzica rock cd ei se roaga ...asta se numeste respect. daca port nume de sfant ...nu! dar probabil e pura coincidenta! nu s-a obosit nimeni sa ma intrebe cand aveam doua saptamani daca imi place cutare, sau cutare nume ...asta e fatalitate. decat sa casc pana mi se rup baierile gurii pe la slujbe, mai bine citesc ceva, sau vad un film bun. e mai constructiv. si ma opresc aici cu raspunsul, ca sa chatez cu oamenii despre toleranta, logica si bunsimt.

| selef a răspuns:

Bine, mai ai si alte pareri?

| smaranta a răspuns:

Oz, daca esti ateu, de ce zici doamne iarta-ma?

| ionut1980 a răspuns:

Intru totul de acord cu Oz. Si as mai adauga... De ce exista atatea religii, confesiuni daca exista un singur Creator? Pentru mine religia este doar o metoda de "inrobire" a creierelor.

| ionut1980 a răspuns:

Ma intreb acum, unde gasesc la voi mult promovata valoare a crestinismului : iubirea (si a dusmanilor - ateilor ). In loc sa propovaduiti ideea religiei voastre voi acuzati pe oricine nu e ca voi. V-ar fi mai de folos sa va explicati atitudinea si conceptiile despre viata decat sa carcotiti la adresa altora.

| Crs a răspuns:

Eu sunt atee. Nu merg la biserica.
@mumoasa : " Dumnezeu exista Si nimeni nu poate sa dovedeasca ca nu exista Insa noi putem dovedi ca exista " cum dovedesti tu ca exista laughing ti s-a aratat tie, si noua nu? Stiinta explica majoritatea fenomenelor de pe lumea astawinking!
si sunt total de acord cu ceea ce au spus Oz si ionut1980winking peace sign

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trezeste-i doamne si dale intelepciune si lumina in intunerecul ala dintre urechi.si la atei si la credinciosi.ca tare multa nevoie mai avem Doamne, sa vedem si sa auzim ceia ce ne-ai oprit noua dar ai dezvaluit pruncilor. iarta-ne pe noi astia desteptii care de abia mai incapem in propriile piei de atata grandomanie si desteptaciune desarta, adunata de prin carti si emisiuni televizate, facute pentru bani sa sa zapaceasca niste alde neica nimeni ca noi, si vie imparatia ta cu toata dragostea ta pentru noi si toata libertatea pe care pruncii o inteleg in nestiinta lor dar noi in desteptaciunea noastra nu o pricepem nici cat bobul de mei, ca atunci sa te vada toti si credinciosi si necredinciosi. fiindca valea mortii nu ne-a lamurit inca, plina de oase goale fiind, care-i ostasul si care-i imparatul.