| DragosDrDra a întrebat:

Credeți in Dumnezeu? Spuneți ce dovezi aveți că există.
Nu credeți in Dumnezeu? Spuneți de ce nu credeți?
Rog Seriozitate!
Ms! O zi bună.

31 răspunsuri:
| mODIN a răspuns:

Sunt foarte multe religii, toate lafel.De ce ar fi crestinismul adevarata?

| RAY a răspuns:

In primul rand ce inseamna o dovada? inseamna a putea dovedi, a putea vedea acel lucru, detecta cu un aparat si sa fie repetabil sa il poate repeta oricine, asta inseamna o dovada, ai primit asa ceva? ai primit fantezi si minciuni
1 nu exista o singura dovada ca exista zeii doar argumente care pot fi valabile pentru orice zeu si multe interese din partea crestinilor a crede in ceva,multi habar nu au de biblie cred din propiu interes, de cate ori ai auzit dumnezeu sa te ajute, sa ne dea, sa ma ajute, rugaciune e de fapt un interes personal, a crede in zeii inseamna a crede in interesele tale atat
http://istoria-lumii.ucoz.com/index/articole_cartii/0-8

| milan9 a răspuns:

Sunt foarte multe argumente pentru cei care doresc cu adevarat sa creada...
Adevarul e ca este ceva mai greu de inteles, dar unul dintre ele, valabil pentru cei care doresc un suport sincer pentru credinţa lor în existenţa sacrului a fost oferit de un mare om de ştiinţă, Erwin Schrödinger, laureat al premiului Nobel pentru fizică cuantică.
Argumentul lui, care este de fapt un calcul, introduce obligatoriu in "ecuatie" existenta Sacrului, a misterului divin... Este mai mult o deducţie.

- El a observat că volumul maxim al unei gene (particulă a materialului ereditar) poate fi cuprins într-un cub cu mărimea laturii de MAXIM 100 distanţe atomice – însumând astfel un număr de atomi cuprins între o mie şi un milion – în funcţie de tipul şi de mărimea atomilor).

- Tot el afirmă că este practic imposibil ca acest număr limitat să poată explica un comportament ordonat, să formeze o structură organizată, să posede un,, program" de autoreproducere completă, de redare a unui caracter, funcţie sau organ în organismul dezvoltat ulterior, un,, program" de coordonare cu celelalte gene, de gestionare a unui metabolism propriu etc…

- Automat, concluzia acestei realităţi, este faptul că existenţa şi manifestarea unei gene, şi prin translaţie – a vieţii în general, constituie, în faţa oricărei tehnologii avansate, o enigmă, un mister de neînţeles, o manifestare minunată a Sacrului, o amprentă discretă a Celui care se află în spatele cortinei...

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

A mai fost pusa aceasta minunata intrebare, cauta raspunsurile acolo; simplu e de de-aia; in afara de acest lucru e un confort psihic extraordinar

| sublime89 a răspuns:

Nu cred, pentru ca sunt dovezi impotriva existentei lui. Sper ca te referi la zeul crestin. In biblie sunt mult prea multe lucruri care nu corespund cu realitatea descoperita de stiinta in ultimele secole.

| Th3AbSinTh3 a răspuns:

Sunt o gramada de dovezi aproape zilnic...
si simpla prezenta a lui Iisus pe pamant cred ca de ajuns cat sa ma faca sa cred, multi cred ca nu a fost pentru ca s-a intamplat acum 2000 de ani, dar iti vine greu sa crezi si de ce afli la istorie prin 1600 pentru ca a trecut o gramada de timp

| RAY a răspuns (pentru Th3AbSinTh3):

Copii care mor in africa sunt dovezii asa e

| Netrider a răspuns (pentru RAY):

Ai auzit de oameni ce au puteri paranormale? daca ai sa cauti ai sa gasesti dovezi despre existenta acestor oameni. stii ce au toti acestia in comun? credinta ca Dumnezeu exista. hmmm, interesant nu? de ce ar avea ei nevoie de asta cand pot sa faca lucruri uimitoare?

| Netrider a răspuns (pentru RAY):

Asta ca sa te scutesc sa cauti

http://www.formula-as.ro/......sing-15990

| Th3AbSinTh3 a răspuns (pentru RAY):

Ti-am cerut eu parerea?

| RAY a răspuns (pentru Netrider):

Da sigur si oamenii nebuni fac minuni in mintea lor, n-am nevoie de vrajeli crestine, demonstreaza-mi in fata mea ca vindeci pe unu de cancer voi crede

| Netrider a răspuns (pentru RAY):

Ceesa ce scrie in materialul respectiv nu tine de nebunie. probabil nici nu l-ai citit. asa la datul cu parerea fara sa cercetezi toti suntem campioni, de fapt asta e sportul national al ignorantilor.

| RAY a răspuns (pentru Netrider):

Ce sa cercetez basme, fantezi, adu o dovada clara nu articole fanteziste

| Netrider a răspuns (pentru RAY):

Documenteaza-te si apoi vorbeste. alfel cazi in ridicol. o sa ajungi ca oamenii de stiinta de acum un secol care ziceau ca un aparat mai greu ca aerul nu poate zbura. asa sa fii Ghita Contra e usor pentru oricine, n-ai nevoie sa citesti, nu te documentezi, il iei pe nu in brate si faci bataturi la degete scriind "Nu e" "nu se poate" etc, etc.

| RAY a răspuns (pentru Netrider):

Cate afirmati faci mincinoase, da citesc multe lucruri care sunt dovedite stiintific, acuma un secol nu oamenii de stiinta spuneau asta si religiosi

| Netrider a răspuns (pentru RAY):

Mai cauta

| RAY a răspuns (pentru Netrider):

Tu ai afirmat ceva nu eu, dovedeste cea ce afirmi, eu asa cred ca e rational si logic cel ce afirma sa dovedeasca asta

| Netrider a răspuns (pentru RAY):

N-ai inteles. pierdem vremea de pomana. einstein spunea: "mai usor dezintegrezi un atom decat sa schimbi o prejudecata". avea dreptate. bafta

| Netrider a răspuns (pentru RAY):

Si ca demonstratie ca nu te informezi, uite, nu oamenii religiosi ci cei de stiinta au facut afirmatia respectiva (vezi mai sus):
"I have not the smallest molecule of faith in aerial navigation other than ballooning "

Heavier-than-air flying machines are impossible

cauta in text aici:
http://en.wikiquote.org/wiki/William_Thomson

| RAY a răspuns (pentru Netrider):

Tu nu intelegeti ceva sau nu vrei sa intelegeti, oricine se poate indoi de ceva el s-a putut indoi pe buna dreptate, cand i s-a demonstrat a crezut, de exemplu fantomele multi spun nu exista cand se va dovedi ca exista cu adevarat vor crede cu toi, nu e vorba ca daca te indoiesti greseti si daca afirmi ceva fara dovezi gresesti

| iurii75 a răspuns:

Nu prea cred că eşti serios sau sincer. Că eşti plictisit - da, mai mult - nu. Întrebări de acest gen - cât duce trenul pe TPU, caută.

| iurii75 a răspuns:

Mai degrabă - tu ce crezi la moment despre acest subiect? De ce? Ceva argumente?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Noapte buna, draguta.sa visezi frumos.lasa-l pe doamne-doamne sa se hodinesca, fiindca el ne-a zis in biblie ca; ajunge fiecarei zile zbuciumul ei.iar ziua de maine nu e a omului, ci a domnului.io zic ca are dreptate in ceia ce spune.tu ce crezi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca, cu totii avem un moment in care ne intrebam daca chiar exista Dumnezeu si ne cam indoim dar unii dintre noi ajungem sa experimentam niste lucruri care nu poti sa le descrii in cuvinte am patit niste lucruri care sa zicem ca era o sansa de 0. 000001% sa se intample din coincidenta!
Ateii care-i vezi tu pe aici sunt niste copii frustrati care citesc bloguri de "stiinta" pe net.Nu am nimic cu nimeni dar sincer ma cam oftic cand ii vad cat se dau de destepti si sunt pamant de flori! si eu pot sa scriu un blog despre "stiinta" si sa fiu pe langa subiect...cum ziceam nu am nimic cu nimeni si la experientele pe care le-am avut poate sa aduca astia toata stiinta nu ma intereseaza credinta mea nu se poate schimba! sa nu uitam ca stiinta e controlata de masonerie...

| EnciclopediaProstiei a răspuns:

Dar ce s-au inmultit intrebarile astea asa, de ce trebuie sa ma justific eu 2 pe 2 in fata oricui despre ce cred si ce nu.
zicea cineva mai de mult ca ar trebui sa fie mai confidentiale astea.
ce e asta, "da-mi dovezi ca exista, zi-mi de ce nu crezi." da nu vreau sa-ti zic si nu sunt de acord nici altii sa-ti raspunda. a, daca aveai o nelamurire mai ziceam dar nu asa sa dam explicatii ca ti s-a sculat tie.

| Cezar2014 a răspuns:

Sunt foarte multe argumente şi dovezi ale existenţei lui Dumnezeu şi a vieţii veşnice de dincolo de moarte. Unele dintre acestea sunt redate pe blogul urmator:

http://www.cezar-iasi.blogspot.ro
De pe acest blog recomand, in primul rand, articolul cu titlul Argumente şi dovezi ale existenţei lui Dumnezeu şi a vieţii veşnice de dincolo de moarte (articolul cel mai amplu, din partea de jos a blogului). În afară de acesta, blogul conţine: înregistrări video cu miracole, videoclipuri, legături cu numeroase site-uri foarte interesante, posturi TV si radio on line, carti care pot fi citite direct pe internet (fără a necesita descărcare in calculator), articole foarte interesante. Vă rog intraţi pe blog şi trimiteţi-l mai departe, ca să folosească şi altora.

| RAY a răspuns (pentru Cezar2014):

Iar tu cu minciunile tale, de ce minti ca exista dovezi? minciuna e pacat sa stii, nu exista dovezi doar minciuni atat

| asmorendy a răspuns:

Ca sa crezi in Dumnezeu nu trebuie sa ai dovezi ca exista. In momentele grele din viata ta trebuie sa il simti aproape de tine, doar daca il chemi o sa vina. Este ca un tata care mereu ne sare in ajutor, Dumnezeu nu asteapta sa decat sa fie chemat. Daca nu exista Dumnezeu tot trebuie sa existe o forta suprema in univers pe care sa o chemam in momentele grele prin urmare nu contreza religia cat timp credem in ceva, asta este cel mai important."Daca ai avea credinta cat un bob de mustar i-ai spune muntelui sa mearga si sa se arunce in mare iar el sar arunca" sper ca te-am ajutat. La revedere.

| RAY a răspuns (pentru asmorendy):

Ai nevoie de credinta oarba in fantezi asa e