| crysstyann a întrebat:

Intrebare pentru ateii : De ce voi ateii nu credeti in dumnezeu ce va facut pe voi sa spuneti ca nu exista, ce dovezi aveti voi de nu credeti oare si parinti vostrii tot atei sunt nu vau invatat sa mergeti la biserica de mici sau sa va invete vreo rugaciune ceva sa va arate cine este dumnezeu.

45 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vad ca sant multi nestiutori in ale; parintii mananca agurida si fiilor li se strepezesc dintii.si mai ales multe odrasle uita ca din stejar, stejar rasare.chiar daca se crede el cedru, tot stejar moare. uite si cateva rime; unuia care-si numea fiul ...magar.ca m,agar il tot numeste,foarte natural,imi pare,doar zicala glasuieste, din stejar, stejar rasare.se aplica la relatia parinti- copii.

| crysstyann explică:

Ramona tToti cei care sunt impotriva lui dumnezeu sunt de partea diavolului si nu de a creatorului lor, diavolul este creat tot de dumnezeu dar la inceput la creat bun i tot ca si pe oameni la creat liber sa aleaga dar el a vrut sa fie ca dumnezeu sa mandrit sa crezut mai presus de creator si atunci la alungat din cer si asa a devenit rau iar oamenii care aleg sa fie de partea diavolului sa asculte de el vor merge la diavol in iad pentru ca asta au ales au avut libere alegere.Ai spus ca dumnezeu pedepseste urmasi pana la a patra generatie asa este pedepseste dar i si rasplateste pana la a patra generatie daca au facut voia lui parintii primei generatii.Ai mai spus ca este un sadic care a creat iadul dar tu unde ai vrea sa ajunga cei care nu asculta de el care fac rau si uraciuni sau se inchina la alti idolii si zei doar nu ai vrea a mearga in rai oare ar fi drept sa mearga cu cei care au facut voia domnului si nu il mai fa nedrept pentru ca el este creatorul nostru si este fara pacat.

| crysstyann explică:

Mihaidavidoglu eu spun ce ar trebui sa stie orice crestin, sa isi apere credinta sa stie cine este si de ce a venit pe pamant si sa i invete si pe ceilalti s sa i aduca pe calea cea buna care este Hristos

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai,nu-mi zice. Eşti fiul Mărioarei.

| crysstyann explică:

Ardnaxur de ce judeci pe cineva pe care nici nu il cunosti oare tu nu gresest niciodata, de ce vezi paiul din ochiul altuia si nu vezi barna din ochiul tau Hristos a spus nu judecati ca sa nu fiti judecati

| crysstyann explică:

Ramona De ce sa nu ling icoane oare nu ai auzit de icoane facatoare de minuni care au vindecat bolnavi si multe altele au facut ele reeprezinta pe maica domnului pe sfinti si alte scene din biblie ar degeaba iti spun tu tot nu crezi si ramai cu mintea intunecata de diavol car iti spune ca nu exista nici diavol nici dumnezeu nici sfinti nimic te face sa intelegi biblia dupa cum vrea el si asa te duce spre pierzare ai sa vezi tu cand vei da ochii cu dumnezeu mult o sa regreti.
iti doresc numai bine si intoarcere spre dumnezeu mai rapida o sa ma rog pentru tine pa pa te iubesc mult wave

| david_5011 a răspuns:

Nu trebuie sa îţi explice nimeni nimic, te uitei mataluta in biblie sí o sa vezi cât de crud este Domnul începând ce geneza. Răzbunător cât cuprinde, sí exact asa de ce sa plătesc eu că a furat bunicu oaia vecinului. Sí uite dacă citeşti asta am sí eu o întrebare pentru tine : dacă omenirea este creaţia Lui de ce îi favoriza numai pe israeliti?

| FucktheSystem a răspuns:

De ce nu cred?-Nu există dovezi concrete
Ce dovezi am? Nu eu spun că există deci nu eu trebuie să dovedesc
Dacă părinții mei sunt atei?-Nup
Dacă m-au învățat să merg la biserică?-Nu m-au învățat pentru că sunt de părere că biserica e doar o instituție coruptă.
Dacă m-au învățat rugăciuni?-Da, dar nu mi-am ocupat mintea ținându-le minte.
Dacă mi-au arătat cine e Dumnezo?-Au încercat dar nu m-au convins.
Și totuși tu creștin cum poți să scrii Dumnezeu cu d mic, ești ateu sub acoperire?

| ramona30 a răspuns:

Stai linistit Crystyan, stiam ca am scris degeaba ca tu vei linge icoane in continuare. Mi-am dat seama de asta pentru ca stiam ca marea masa a credinciosilor este formata din babe, manelisti si analfabeti. Iar tu nu stii sa scrii, nu stii sa desparti in cuvinte, nu stii sensurile acestora, nu intelegi nimic logic sau rational. Invata mai intai limba romana.

| Kosuchin a răspuns:

Nu cred pentru ca tu nu stii limba romana :'( btch.

| crysstyann explică:

Ramona eu nu cred ca majoritatea crestinilor sunt babe manelisti si analfabeti tu te crezi desteapta ca sti totul pe noi crestini ne crezi prosti incuiati lingatori de icoane dar asta este mandria ete cea care la facut sa cada pe diavol

| ramona30 a răspuns:

@Baka nu fi rau. Stii ca nu asta am spus. laughing)

| MMihai a răspuns:

Pictam și eram ateu și am fost că am vrut eu la biserici, că am vrut eu să văd icoanele și cum erau pictate.
Am văzut fresce de pe pereți de la bisericile românești!
Am avut o carte cu frescele lui Michelangelo de la capela Sixtină.
etc.
Educația religioasă, mi-am făcut-o singur!
În 1992 sau în 1993 sau în 1994 s-a organizat un fel de excursie pentru tineri la Viena!
Excursia era sponsorizată de bisericile de acolo.
Ca să nu ne facem de răs că nu știam creștinism, trebuia să facem un curs scurt de creștinism și de catehism ortodox.
Cursul era ținut de o scârbă și un gunoi de popă împuțit, numit Constantin Galeriu și avea o bibliografie, foarte cuprinzătoare!
Gunoiul ăla lătra la niște ore la care eu nu puteam să ajung, că aveam treabă pe la uzină și biserica Silvestru unde lătra gunoiul ăla, îmi era peste mână, și nu prea am frecventat „lătrăturile" acelui idiot scârbos!
Cursul s-a finalizat cu un examen scris!
Am participat la examenul scris!
Un băiat care era inginer și care „ ne coordona" a venit și mi-a spus că am scris cea mai bună lucrare, sau oricum una dintre cele mai bune lucrări că el nu citise chiar toate lucrările!
După câteva zile, m-a informat tot el, că au apărut niște copii de șmecheri „care trebuie să vadă ei " Viena și că eu am fost șters de pe listă, neavând cine să mă sprijine!
Că s-a cam certat el, cu Galeriu, care i-a spus că eu cunosc „periculos de bine religie ", și că există riscul să mă angrenez în dispute teologice cu ăia de pe acolo, că este sigur că eu cunosc și alte religii, că i-au spus unii că am participat la adunări bahai, la adunări catolice, evangheliste și adventiste șamd, lucruri corecte.
Că în lucrarea scrisă se vedea că citisem și lucruri de filozofie ezoterică și cartea în trei volume de Mircea Eliade, Istoria credințelor și ideilor religioase, pe care el nu o recomandase la bibliografie!
Că am scris în lucrare, că omul independent de apartenența sa religioasă, a fost hărăzit de Creator cu harul Creației și că treaba cu „ harul creației ", vine din altă religie, despre care el nici nu a auzit, dar nu vine sigur din creștinism, și că idei că trebuie să găsim ce apropie religiile între ele și nu amănuntele care le despart, sunt totuși periculoase!
Că să mă duc eu și să vorbesc eu, cu gunoiul de popă Constantin Galeriu, să scoată pe altul și să mă lase pe mine, să particip la excursia asta la Viena, dar să mă duc „bazat", adică să îi împing un cadou, sau să îi promit că îi pictez o icoană sau ceva gunoiului ăla de popă!
Nu m-am dus nici măcar să îl înjur pe căcatul, ăla de popă, prof. univ.dr. Constantin Galeriu.
Ne mergând la Viena, mi-am pus problema că mi-am pierdut timpul și „ m-am infectat cu creștinism" și că trebuie să uit tot creștinismul pe care l-am învățat atunci, îndobitocindu-mă în felul acesta, și m-am întrebat, cum ar trebui oare să fie, o religie adevărată!
Dacă aș fi ajuns atunci, la Viena, poate aș fi fost creștin!
Ne ajungând la Viena, am priceput că creștinismul nu era pentru mine, că eu nu sunt o oaie, eu sunt om și o ființă divinică!
etc.

| MMihai a răspuns:

Îmi pare rău pentru tine, dar nu există diavol!

A păcătui înseamnă de fapt, a face rău cu gândul sau cu fapta, voluntar sau involuntar, asupra a ce are suflet.

Chestia drăguță este că și ne viul are suflet.

Dacă acceptăm că și ne viul are suflet, aspectele legate de ecologie și de valorificarea energiilor neconvenționale capătă niște valențe filozofico- religioase teribil de interesante, în acest context.

Și evident o altă justificare și ar necesita o altă abordare la nivelul acțiunilor și non acțiunilor umane.

Ideea este că trebuie să demonstrăm / să probăm iubire pentru tot ce are suflet.

Este aiurea chestia cu iubirea aproapelui și ș-a probat tâmpenia cu ocazia primului război mondial, când s-au ucis creștini între ei.

Ar trebui înlocuită cu iubirea pentru oricine de oriunde, fără nici un fel de discriminare interumană!
Etc.

| FucktheSystem a răspuns:

Nu contează dacă credem sau nu în Dumnezeu, numele se scriu cu literă mare oricum.