| anonim_4396 a întrebat:

Intrebarea mea este tot o data explicativa din puctul meu de vedere Am vazut pe site o intrebare de genul cum a aparut atomul? Am citit comentariile si contradictiile. Am vazut serialul COSMOS care explica logic orice ne inconjoara. Am vazut ca totul este format din atomi. Iar cum noi vrem sa stim inceputul inceputului sa vedem "secunda 0" cautam raspunsuri care nu o sa le gasim inca, de ce? Pentru ca sunt altfel de "legi,evenimente " sa le zic asa care gandirea omului nu o poate percepe deslusi, se rezuma doar la cauza reactie. Unele intrebari sunt menite sa ramana fara raspuns. Acum as vrea sa dau o ipoteza proprie din ce as crede eu ca este universul. Vreau sa subliniez faptul ca sunt un om credincios in divinitate si tot o data cred in stiinta deci sunt la egal. Eu cred ca tot universul este Dumnezeu si ca toate stelele planetele etc sunt reactii din el gen la noi sa zicem planeta noastra poate este o proteina sau un electron sau chiar un vis suntem nimic nici o picatura de transpiratie, si cred tot o data ca fiecare din noi suntem alt univers pentru lucrurile atat de neimaginabile din noi Dumnezeu a creat omul dupa chipul si asemanarea lui sunt sigur ca daca am putea vedea tot universul ca si cum te-ai uita la o persoana sigur ar avea forma de om sigur am vedea pe Dumnezeu. Voi ce credeti?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Eu presupun ca tot Universul este, de fapt, energie.
Noi percepem ca materie unele aglomerari sau deformari din acest camp energetic, care formeaza Universul.

| RoCkKiD a răspuns:

Chestiile care te intereseaza sunt studiate si in fiecare an ajungem mai aproape de final. Din pacate ai intrebari la care nu iti pot raspunde decat cativa oameni de pe planeta, si prin raspuns ma refer la stadiul in care ne aflam cu cercetarea.

Oricum ipoteza aia panteista e expirata si fugura de stil cu transpiratia e cel putin ciudata dar no, daca tie iti suna bine.

| RAY a răspuns:

Tu singur ti ai raspuns la intrebare, TPU inseamna a pune intrebari nu a afirma ceva cand pui o intrebare aia nu i intrebare e raspuns, degeaba ai vazut cosmos daca ras la orice intrebare e dumnezeu

| relian a răspuns:

Ipoteza ta nu este buna, nu se potriveste.Esti religios de fapt, nu esti la egal cu nimic.Tu acum ai vazut ca totu este format din atomi? Asta trebuia sa o stii de la scoala elementara.
Daca am vedea forma universului ar fi de om, asta e tare rau.Dzeu nu exista,noi traim intr-o lume materiala care se bazeaza pe materie,pe ceea ce vezi, ce atingi, ce simti, deci daca nul poti vedea pe dze inseamna ca nu exista.O sa spui ca il simti.Ok explica cum sau ce anume simti? O sa spui ca nu poti descrie, E clar nu simti nimic laughing

| Steregoi a răspuns:

Facerea 1:1:"La început a făcut Dumnezeu cerul şi pământul."
Dumnezeu nu are inceput si nici sfarsit. Dumnezeu nu s-a creat pe sine insusi cand a facut cerul si pamantul.

Ecclesiastul 3:11:"Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El a pus în inima lor şi veşnicia, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."

Omul de stiinta se amageste singur spunand "INCA n-am ajuns sa inteleg totul" cand de fapt in realitate nu va ajunge niciodata sa poata sa inteleaga si sa stie totul.

Mandria si trufia ii caracterizeaza pe multi atei de pe acest site care vorbesc aiurea.

Psalmul 52:1:"Zis-a cel nebun întru inima sa: "Nu este Dumnezeu!"

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Metoda stiintifica este alcatuita dintr-o ipoteza pe baza unei observatii, un test si o concluzie.
Nu poti sa crezi in stiinta deoarece stiinta este cunoastere, este studiul naturii prin observatie si rationament.
Stiinta incearca sa explice fenomenele din jurul nostru. Chiar daca nu avem toate raspunsurile acum,
trebuie sa tinem minte ca acum 600 de ani zborul era doar un vis iar acum putem parcurge 14, 535 Km in 18h 20m
(Auckland, Noua Zeelanda - Doha, Qatar). Ipoteza ta cum ca universul are forma de om este una gresita din punct de
vedere stiintific deoarece nu poate fi testata, contrazice ceea ce stim deja despre univers si violeaza principiul briciului lui Occam. Normal nu m-as lega de credinta ta dar intrebarea ta este sub categoria "Stiinta si filozofie" in loc de "Religie". Nu putem spune cu exactitate totul legat de univers dar teoriile acceptate (ex. Big Bang) se bazeaza pe alte observatii (ex. legea atractiei universale).

Răspuns utilizator avertizat