| chelstone a întrebat:

Ioan 20: 19-29

19. In seara aceleiasi zile, cea dintai a saptamanii, pe cand usile locului unde erau adunati ucenicii erau incuiate, de frica iudeilor, a venit Isus, a stat in mijlocul lor si le-a zis: "Pace voua!"
20. Si dupa ce a zis aceste vorbe, le-a aratat mainile si coasta Sa. Ucenicii s-au bucurat cand au vazut pe Domnul.
21. Isus le-a zis din nou: "Pace voua! Cum M-a trimis pe Mine Tatal, asa va trimit si Eu pe voi."
22. Dupa aceste vorbe, a suflat peste ei si le-a zis: "Luati Duh Sfant!
23. Celor ce le veti ierta pacatele, vor fi iertate; si celor ce le veti tine, vor fi tinute."
24. Toma, zis Geaman, unul din cei doisprezece, nu era cu ei cand a venit Isus.
25. Ceilalti ucenici i-au zis deci: "Am vazut pe Domnul!" Dar el le-a raspuns: "Daca nu voi vedea in mainile Lui semnul cuielor si daca nu voi pune degetul meu in semnul cuielor si daca nu voi pune mana mea in coasta Lui, nu voi crede."
26. Dupa opt zile, ucenicii lui Isus erau iarasi in casa; si era si Toma impreuna cu ei. Pe cand erau usile incuiate, a venit Isus, a stat in mijloc si le-a zis: "Pace voua!"
27. Apoi a zis lui Toma: "Adu-ti degetul incoace si uita-te la mainile Mele; si adu-ti mana si pune-o in coasta Mea; si nu fi necredincios, ci credincios."
28. Drept raspuns, Toma I-a zis: "Domnul meu si Dumnezeul meu!"
29. "Tomo", i-a zis Isus, "pentru ca M-ai vazut, ai crezut. Ferice de cei ce n-au vazut, si au crezut."

Iata ca expresia 'crede si nu cerceta' are aplicabilitate si in biblie, chiar daca nu este specificata aceasta expresie, in versetele de mai sus intalniti ceva asemanator, toma necredinciosul. De ce sa crezi fara sa vezi?

4 răspunsuri:
| Kosuchin a răspuns:

@Anghyclon
Povestea m-a impresionat; Binenteles!, acum imi dau seama de ce copii de 12 lucreaza in mine de carbuni nesigure; SIMPLU:Ei nu se roaga la Dumnezeu si nici nu-i cer ajutorul; Si de ce mor copii din Africa, de foametongueentru ca ei nu se roaga la Dzeu.
Iar copiii care au participat in cruciadele sangeroase din trecut, probabil ca nici nu spuneau "Tatal Nostru" seara, inainte de culcare.

Cu alte cuvinte, povestea e puerila si patetica iar tu &tare multi din nefericire, puneti botul.
So trueee...
Apropo, omul neingrijit era probabil sarac, ce nu avea bani ca sa plateasca frizerului pentru tuns.Cu alte cuvinte, frizerul ii ajuta pe cei care ii dau bani.Acelasi frizer cu care l-ai asemanat pe monstrul spaghetti zburator.Cu alte cuvinte, Dzeu exista numai pentru cei care au bani, nu-i asa?
So trueee, again...
Stiu ca voi primi "stupid", dar nu-mi pasa. Iarasi trueee sister...

| Angyclon a răspuns:

1. pentru ca aerul e invizibillaughing
2. EXISTA DUMNEZEU?

Un barbat s-a dus la frizer sa se tunda si sa se barbiereasca. In timp ce frizerul il tundea si-l barbierea, au inceput sa stea de vorba. Au vorbit pe multe si diferite subiecte, si, la un moment dat a venit vorba despre Dumnezeu. Atunci barbierul spuse:

Eu nu cred ca exista Dumnezeu

De ce spui asta? - intreba clientul.

Ei bine, nu trebuie decat sa iesi pe strada si ai sa vezi ca Dumnezeu nu exista. Spune-mi: daca Dumenzeu ar exista, ar mai fi atatia oameni bolnavi? Ar mai fi copii abandonati? Daca Dumnezeu ar exista, nu ar mai fi atata suferinta si durere. Nu pot sa cred ca un Dumnezeu iubitor ar permite toate lucrurile astea.

Clientul se gandi pentru o clipa, dar nu-i raspunse barbierului pentru ca nu voia sa starneasca o cearta cu acesta. Barbierul isi termina treaba si clientul iesi afara din frizerie. Cand ajunse in strada, clientul vazu un om cu haine murdare, par lung si incalcit, si cu o barba lunga. Arata neingrijit. Atunci clientul se intoarse in frizerie si ii zise barbierului:

Stii ceva? Barbierii nu exista!

Cum poti spune asa ceva? intreba surprins barbierul. Eu sunt aici, si sunt barbier. Tocmai mi-am facut treaba: te-am tuns si te-am barbierit pe tine!

Nu! exclama clientul. Barbierii nu exista pentru ca daca ar exista, nu ar mai fi oameni cu parul lung si neingrijit si cu barbile netunse, ca omul de afara.

A! Ba barbierii exista! Dar asta se intampla cand oamenii nu vin la mine!

„Exact!" zise clientul. Tocmai asta e! Si Dumnezeu exista! Asa se intmpla cand oamenii nu merg la El si nu-si intorc privirile spre El ca sa fie ajutati. De aceea exista atat de multa suferinta si durere in lume

Toate astea si nici Dumnezeu nu e vizibil.

| OrangeJuice a răspuns:

Nu cred nimic daca nu se dovedeste. Daca as crede as fi credula si as fi usor de pacalit ceea ce ar fi nasol.Dar pe de alta parte nu L-am vazut pe D-zeu dar cred in El ( poate ca imi impun sa cred) dar cred fara sa vad.Acum sunt confuza.

| OrangeJuice a răspuns:

@eucosti
Eu ti-am dat "inteligent".