| Rayyy a întrebat:

Linguşeala este împotriva valorilor morale. Totuşi, credeţi că există situaţii în care suntem perfect îndreptăţiţi să o folosim?

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Eu nu cred ca exista om care sa nu fi facut acest compromis la un moment dat. Drept este ca fiecare om are si calitati si defecte. Daca doresti sa te apropii de cineva,poti sa ii pui in valoare calitatile,sa vorbesti despre preocuparile si prioritatile lui, sa il lauzi, sa ii spui o vorba de apreciere.

27 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Plecaciunea si pupatul in fund anuleaza verticalitatea individului si ii stirbeste moralitatea, insa tineti minte mai tovarasi, ca in Romania verticalitate 0 si-mi bag mainile in foc si la ghilotina sa mi le taiati daca va rezolvati careva problemele fara plecaciuni, pupaturi de fund, spaguiala, pile, relatii etc. Indiferent cat de vertical vrei sa fii este imposibil sa te tii asa pentru ca societatea s-a deprins in toate fiinta si structurile ei cu pupatul in fund.
@ georgiana bine ca ai spus cum poti fi cucerita, ma tot gandeam la o strategie, acum ca stiu reteta sa fii pregatita.

| Hombre a răspuns:

Maria in toate situatiile esti indreptatit sa apreciezi dar numai ca vorba, in fapta si realitate e ce am spus eu, si ho, ca inca nu ai intrat in probleme deocamdata.

| Vizitiul a răspuns:

Da, in cazul in care esti un om lipsit de valori morale. Atunci esti foarte indreptatit. Ai teoria de partea ta: "un om fara valori morale face lucruri lipsite de moralitate."

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Există situații în care suntem perfect îndreptățiți să apreciem, nu să lingușim.

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Hombre,
laughingEu mă refeream strict la postare, nu la ceea ai spus tu. Și da, îți dau dreptate.

| Klepto a răspuns:

Nu exista situatii perfecte in care sa te pui in genunchi si sa ii tragi o clisma la nea fasola ala de la care vrei ceva.
Este un mecanism de a gadila ego-ul cuiva, de a-l amplasa pe un piedestal imaginar, ca dupa sa arunce niste resturi inspre tine.
Facem ca toate situatiile sa fie perfecte si sa "ne simtit" indreptati sa o folosim, deoarece este calea usoara de a primii ceva, "Vorba dulce, mult aduce".
Consider ca a lingusii pe cineva este ca si cum i-ai atribuii complimente neadevarate, in loc sa incerci sa o descoperi cum este cu adevarat.

Daca linguseala este impotriva valorilor morale, dar totusi este folosita, ce se poate spune despre acei oameni?

| Klepto a răspuns:

@georgiana Eu ii spun unei femei frumoase, care stie ca ii frumoasa, ca ii frumoasa, o lingusesc sau ii spun adevarul pe care-l stie si ea sau ei ii place sa auda si de la altul ceea ce stie si ea?
Sti diferenta dintre un compliment bine meritat si o linguseala?
O limba in fund, buzele gen ventuze lipite de buci, si un motiv ascuns.

Si normal ca oricine! se gudura, ca trebuie sa gadile ego-ul la o ipocrit/a, cui nu-i placa sa auda asa ceva(mie, dar eu is un ciudat si nu este relevant cum sunt eu). Care ipocrita nu vrea sa auda ca ea este frumoasa, desteapta, cu capul pe umeri si ca sa fie ridica pe un piedestal de abur? Care femeie nu este dependenta de atentie, orice fel de atentie si sa fie bagata-n seama?

Imi plac emoticoanele alea care le bagi cu lopata, te fac mai interesanta decat esti.
Asta ce a fost, linguseala, compliment sau ti-am vandut niste gogosi?

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Niciodata

| CoquineNoire a răspuns:

Voi da un exemplu des intalnit, dar aici ajung la discriminare (la locul de munca).
o femeie este angajata la o firma iar superiorul ei este un barbat.
colegul/a femeii despre care vorbesc il linguseste pe acel superior, pe scurt, e un pupincurist/a ordinar/a.
si,drept urmare, bossul il promoveaza pe cel care il pupa in cur, fara sa tina cont de acea femeie plina de idei originale, interesante, de asemenea perseverenta si care isi indeplineste sarcinile cu precizie etc. si care nu linguseste.
poate ca am luat un exemplu din filme, dar si in realitate se intampla acest lucru.
un om nu este apreciat, din pacate, datorita calitatilor/valorii lui, sare in ochi un lingusitor care ar face orice pentru a fi promovat.
si de aici intrebarea...in aceasta situatie suntem indreptatiti sa folosim linguseala, fara sa tinem cont de faptul ca altii merita sa primeasca laudele?
repet,am dat un exemplu,de unde reiese faptul ca linguseala duce la discriminare. (si aici ma refer si la scoala sau mai stiu eu ce, unde profii fac diferente intre elevi)
un om orgolios nu cred ca ar fi in stare sa pupe in cur, nesuportand ipocrizia si nedreptatea.
altii care urmaresc un scop anume lingusesc.
asta e societatea in care traim, dar oare merita sa fim impotriva valorilor morale pentru a urca o scara sociala?

| DianaScorpio a răspuns:

Da, cred ca in anumite situatii (insa nu in oricare!) trebuie folosita. Si asa cum a spus si Ema, nu exista om care sa nu fi facut acest compromis la un moment dat.

| miradoniz a răspuns:

hee hee frate,ce copii suntețihee hee "Lingușeala este împotriva valorilor morale"hee hee Serios,practic,orice bărbat care vrea sa cucerească o femeie,ce face? complimente, etchee hee "se gudură"hee hee și se practica dintotdeauna, poate pentru ca "merge" dintotdeauna?!hee hee

| miradoniz a răspuns:

Dar "îndreptățiți"sa trăim suntem, da? vezi tu,@fumaretule dragă,"niciodată sa nu spui niciodată"; ca suntem oameni, și suntem slabi; iar în fața morții nu exista demnitate de nici un fel.

| miradoniz a răspuns:

"dragă, un bărbat care vrea să cucerească o femeie o face pentru că este îndrăgostit de respectiva persoană"@Ray dragulehee hee un bărbat destul de disperat face orice; o femeie, de altfel, la fel; și sorry dacă distrug ceva iluziihee hee "Dacă vrei să arăţi că ştii să flatezi și să te dai mare, atunci linguşeşti"-atunci te lingușești pe tine însuti-și asta e offtopichee hee

| miradoniz a răspuns:

@Klepto,eu am folosit exemplul amoros, pentru ca toata lumea îl înțelege.Asa cum ai spus foarte corect,exista o diferență între compliment și lingușeală.Da,sunt conștientă de asta.Dar sunt conștientă de multe lucruri, de exemplu ca societatea româna încă nu a trecut peste anii comunismului, în care "o limba în fund, buzele gen ventuze lipite de buci, și un motiv ascuns"era regula de viata.De viata,spun bine, înțelegi? încă îmi amintesc când vorbea tata în șoaptă de "șefu"-sau cum nu aveam voie sa povestesc la scoală, de una sau de alta.Românii nu au trecut niciodată printr-o curățenie morala de genul"noi toți am tăcut".NU ne-am asumat niciodată ca și popor care a făcut greșeala de a își îndoi spatele.Sunt departe de a susține ca "kiss.t.b." are valoare morala.NU.Dar este uman,toți am făcut-o,iar valorile astea morale înalte,comuniste,cu mult deasupra omului-pe care toți ar vrea sa le asume,dar de fapt nu pot,s-au transformat într-o uriașă cangrena interioara. Părerea mea este ca asta distruge cu adevărat România:exista întotdeauna vinovați-și este întotdeauna celalalt! Nu merge economia:guvernul,partidele,mogulii,(sau cum le mai zice). Nimeni nu cauta soluții; toata lumea cauta vinovați.și e simplu sa îi găsească; chiar exista; dar poate,nu știu,zic și eu asa,poate ne plac "vinovații" pentru ca asta ne reconfortează în ideea ca am greșit deci meritam ce ni se întâmpla? din păcate,nu o spun numai eu,practic atunci când se vb de România în ziarele din străinătate,e vb de "sentimente refulate",neasumate,nediscutate,care paralizează.De fapt,e păcat ca românii nici măcar nu își dau seama ca asta e adevărata lor imagine în străinătate-cea serioasa, vreau sa spun, dincolo de "fapte diverse".

| miradoniz a răspuns:

hee hee @Hombrehee hee ai fi surprins unde se ascunde "verticalitatea" care existăhee hee ești român, ai încredere în "rețetele" oferite pe gratis?hee hee vezi ca ma dezamăgeștihee hee

| miradoniz a răspuns:

@Ray,de ce sa te superi? cred ca nu m-am exprimat bine,desigur ca și bărbații îndrăgostiți vor sa cucerească o femeie-în paranteza fie spus,ești norocoasa dacă una te face sa te gândești la cealaltă.Nu este cazul meu, dar oricum, nu de asta vorbim.Probabil ca avem doar păreri diferitehee hee se mai întâmplahee hee (totuși,nu ma pot abține,diplomația presupune de obicei capacitatea de a discuta chiar și cu cei care au opinii contrare-și de fapt, e ciudat ca ai dat exemplul asta, pentru ca diplomația este...cam problematica...în ochii anumitor persoane cu o moralitate strictahee hee

| miradoniz a răspuns:

hee hee încep sa întrezăresc de ce ți se spune "preasfinte",draga @fumaretulehee hee (nu vreau sa știu cum mi se spune mie)hee hee de fapt,gândim același lucru,cred,dar îl exprimam diferit:deja,ridicat sau coborât,nu e treaba mea sa judec omul.În schimb,"curajul lașului" e departe de a ma impresiona:a fi capabil de a face "măcar" UN lucru demn în viata,mi se pare jalnic:în majoritatea cazurilor,este la îndemnul cuiva,deci te lași și manipulat! demn de respect și frumoasa,mi se pare o VIATA demna:înțelegi diferența:un om "virtuos"cum spuneau stoicii,mai poate eventual sa cada,din când în când,din ce în ce mai rar; dar unul care se lupta de pe o zi pe alta,și tot cu capul jos e,și e nefericit și se chinuie-își mai bate și nevasta,sau știu eu ce mai face ca sa scape din când în când de frustrare..."viata fericita",spuneau ei,nu exista înafara vieții care cauta "excelența".Nu ma refer acum la excelența în Dumnezeu,ci excelența în a fi cu adevărat mai buni-în suflet, iar faptele vor urma. Știu ca ești de acord, și mai știu ca majoritatea oamenilor încearcă deja exact asta-dar "ne putem rătăci ușor"cum avertizează Seneca.Rețeta lui secreta e sa îți urmezi "natura", de fapt"sa te cunoști pe tine însuti"
"Ce poate oferi un om pentru sufletul sau"-nimic.Este cel mai îngrozitor,cel mai minunat, în orice caz, cel mai greu de suportat lucru despre Dumnezeu.Nu putem face nimic pentru El, iar El face totul pentru noi.Nu contează,dacă suntem slabi sau rai-pentru ca El înțelege de ce-și nu ne condamna. Exista un film minunat"Ostrovul",cred ca îi zice,începe cu doi oameni:unul un erou,ca în filme,celalalt un las,care îl vinde ca sa își salveze viața. Vremea trece,iar lașul,pe care îl chinuie conștiința,intra la mânăstire ca sa își rascumpere păcatele și ajunge un adevărat "om a lui Dumnezeu".Pe la sfârșit,apare,în mod miraculos,și Vania,cred ca îl cheamă,celalalt personaj,care a supraviețuit și a ajuns,chiar din cauza trădării, mi se pare, mare șef în politica rusahee hee eroii nu sunt întotdeauna cei care apar la prima vederehee hee iar cărările Domnului sunt neștiutehee hee

| Rayyy explică:

De acord cu toată lumea, în afară de @georgiana: dragă, un bărbat care vrea să cucerească o femeie o face pentru că este îndrăgostit de respectiva persoană. Dacă acesta alege să îi scoată în evidenţă calităţile, o face pentru că este sincer, nu pentru că apelează la măgulire. Dacă vrei să cucereşti pe cineva, o faci cu sinceritate. Dacă vrei să arăţi că ştii să flatezi şi să te dai mare, atunci linguşeşti.

| Rayyy explică:

@georgiana: În primul rând, sunt fată. În al doilea rând, tu vorbeai de bărbaţi îndrăgostiţi, nu de bărbaţi jalnici care au ajuns să dispere. Nu e vina mea că ai crescut cu mentalitatea că linguşeala rezolvă totul. Mă rog, eu merg pe diplomaţie şi ies din cearta asta stupidă. Tu gândeşti cum vrei.

| Narcis2007 a răspuns:

Atunci cand cerem o marire de salariulaughing

| CristiPavel a răspuns:

Totul consta in echilibru.

Iti recomand sa nu te apuci de lingusit, oamenii vor crede ca ai ceva intentii ascunse si vor reactiona negativ.

Ca sa intelegi aceste lucruri, e bine sa ai un respect de sine sanatos. Lingusesti doar daca vrei sa obtii ceva de la persoana cealalta si iti spun sincer ca nu e o strategie prea buna, deoarece risti sa-ti pierzi respectul pe care-l ai in relatie cu persoana respectiva.

Daca te preocupa problema, am scris ceva despre respectul in relatii aici: http://castigatimp.com/cum-castigi-respectul-in-relatii/

Afla ce trebuie sa stii pentru a nu fi deazamagit niciodata de cineva: http://castigatimp.com/......de-cineva/

Cum dobandesti mai multa putere: http://castigatimp.com/cum-dobandesti-mai-multa-putere-si-cum-o-pierzi/

| queerkulture a răspuns:

Probabil atunci când nu suntem apreciați la adevărata valoare și pierdem în fața celor cu potențial redus dar pricepuți la lingușirea superiorului.

| liladyna a răspuns:

In cazul profesorilor, daca nu esti olimpic la materia respectiva, cea mai sigura situatie pentru un elev e lingusealalaughingdar nu neaparat prin daruri sau chestii din astea...pur si simplu cum fac eu cu profa d istorielaughing:vb f mult cu ea dupa ora in pauza si intreb chestii interesante!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ray? un barbat,barbat perfect vertical,nu se apleaca niciodata, nici sa pupe funduri, nici sa fie pupat in fund.indreptatit nu esti niciodata sa te indoi, sa faci plecaciuni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.

Echipa TPU.ro si ceilalti utilizatori iti multumesc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

CristiPavel, faci si tu un bine si renunti la spam? Vezi ca, intr-unul dintre articolele de pe blogul tau, vorbeai de respect, ca fiind cel mai important element de care trebuie tinut cont in relatiile cu cei din jur. Fii consecvent!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Georgiana,daca tie frica de moarte, deja ai si murit.si daca nu stii sa apui cu demnitate dupa un rasarit frumos,atunci apleaca-te georgiana.dar aplecatul asta vine cu pupaturi in fund,minciuna,mita,trafic de influenta,abuz de functie, de putere, hartuiala sexuala.deci vezi georgiana? ce poate oferi un om pentru sufletul sau? nimic.dar toate cele enumerate? il inalta pe om? sau il coboara?