| socipath63092 a întrebat:

Mai crede cineva in pamantul plat? Am 13 ani si ma documentez deja de 1 an si chiar are logica cam tot ce este legat de pamantul plat si ca suntem mintiti

Răspuns Câştigător
| LifeIsSimple a răspuns:

Mai oameni, omul a intrebat daca pamantul este plat, voi in loc sa veniti cu dovezi, veniti cu raspunsuri de genul ca are mintea ingusta, sau cum poti sa crezi aberatii ca si acestea... Chiar nu aveti argumente?

82 răspunsuri:
| Plato a răspuns:

Este intr-adevar de apreciat faptul ca te documentezi, indiferent de subiect. Totusi, aceste idei conspirationiste... nu-si au rostul. Pamantul nu este plat, Hitler a murit, Michael Jackson a murit etc. Poti fi interesante conspiratiile, cat timp faci mereu diferenta intre ele si realitate.
In orice caz, te sustin sa cercetezi in continuare si sa afli muuullte lucruri. Ca tot te intereseaza subiectul, vezi ce zice Rene Descartes despre asta, poate-ti va placea.

| superAndrei a răspuns:

Eu nu cred in asta, nu inteleg de ce fortele care conduc pamantul ar tine secret chiar acest aspect.Pentru ce? Cu ce ne modifica?
Canalul de Youtube Top Opt a facut un video fain despre acest subiect! Go and watch it!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pruncule esti absolut de coma!
Nu stiu ce prostii ai putut citi dar te indemn sa vezi ce-au spus astronautii care au orbitat pamantul, ce spun satelitii care il inconjoara, cate dovezi s-au adus in favoarea formei sferoide, etc si apoi o sa ajungi la o concluzie reala.

| MMAV a răspuns:

Îmi pare rău că îți stric entuziasmul, dar pământul nu este plat, nici pătrat, nici cub... dacă în realitate vrei să te documentezi îți sugerez să citești argumentele științifice cu atenție și dacă teoriile conspirației le pot nega corect argumentat sau nu atunci poți trage concluzia corectă. Eu consider că am trecut de momentul istoric în care mai putem accepta această teorie din moment ce experimental fizic pământul are forma unui elipsoid, adevăr atestat de diverse fapte și experiențe.

| Andreeush a răspuns:

Pământul e rotund.
Nu mai crede toate prostiile care la citești fiind că sunt eronate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Și se învârte ca un capac de borcan pe masa, așa-i?

| Rd79 a răspuns:

Nu ziceai ca ai IQ de 163 or something?

| SandraEve a răspuns:

Mari dileme existentiale ce avem noi. Si daca e, ce? Cu ce te afecteaza? Cu ce iti schimba viata? Daca nu e, ti se schimba viata cu ceva? Te afecteaza in vreun fel?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pamantul nu este plat, si nu tot ce zboara, se mananca, pe Youtube.
Argumentele alea din acele video-uri, daca le iei la rece si le analizezi, n-au nici un sens. In plus, atunci cand am zburat cu avionu, se vedea curbura pamantului cu ochiu liber happy
Diferenta intre noapte zi, alte planete rotunde.
Cum se invarte un pamant plat in juru soarelui? ca sa existe diferenta noapte zi, anotimpuri, s-a-m-d

| Ineys a răspuns:

Plat? Toata lumea stie ca are forma de gogoasa d-aia americana cu gaura.

Dovada: https://i.redd.it/i5fui8n0rgi11.jpg

| oz_1736 a răspuns:

Daca pamantul ar fi plat dimineata ar incepe in acelasi moment pe tot pamantul. Nu ar mai fi diferentele de fus orar. Umbra pamantului se vede rotunda in fiecare seara pe suprafata lunii (primul sau ultimul patrar), altfel s-ar fi vazut o linie

| socipath63092 explică (pentru superAndrei):

L-am vazut si paradox Romania a venit cu raspunsuri foarte bune

| socipath63092 explică (pentru oz_1736):

Exista explicatie logica si dovedita pnetru asta

| socipath63092 explică (pentru Ioandelasal):

Normal ca zici ca sunt in coma pentru ca societatea este dresata ca oamenii ca mine sa fie marginalizati pentru a ascunde eventualele adevaruri.

| socipath63092 explică (pentru Andreeush):

Eroante? sunt asa multe dovezi video asa multi oameni de stiinta si asa multi oameni cu carte si cu un iq peste medie care cred in pamantul plat chiar crezi ca nu este nimic adevarat?

| socipath63092 explică (pentru anonim_4396):

Sunt asa multi oameni cu un iq peste medie, oameni cu carte, fosti oameni de stiinta care cred ca pamantul este plat sunt foarte multe dovezi

| socipath63092 explică (pentru SandraEve):

DA,societatea ar trebui modificata 99 la suta religia, stiinta, increderea in oameni, democratia ar fi complet totul schimbat

| socipath63092 explică (pentru Plato):

Unele teorii conspirationiste sunt prostii dar eltele s-au dovedit reale pe cat de nebunesti erau TOTUL ESTE POSIBIL

| socipath63092 explică (pentru Rd79):

Ai o minte rigida faptul ca tu crezi în ceva ce spun toți te face o oaie
gândește singur
eu sunt o oaie neagra multi sunt ca mine și noi nu suntem acceptați fix de asta din cauza oamenilor ca tine

| socipath63092 explică (pentru anonim_4396):

Ai o minte foarte rigida oamenii ca tine de obicei sunt doar niste oi

| Rd79 a răspuns (pentru socipath63092):

M-ai prins, sunt o oaie proasta pentru ca cred ca pamantul e un sferoid. Nu toti suntem la fel de inteligenti ca tine sa stim ca de fapt el este plat. Asta e, noi astia simpli folosim gometria euclidiana.

| aXy99 a răspuns (pentru socipath63092):

Ai tendinta de a crede in teorii ale conspiratiei pentru ca te fac sa te simti diferit (intr-un sens bun), te simti superior ca stii (sau mai degraba crezi) ceva ce altii nu stiu (cred), dar nu mereu e adevarat. De regula teoriile conspirationale sunt eronate, unele au un sambure de adevar (aceasta nu), dar per total gresite. Faptul ca pamantul e plat este de-a dreptul stupid.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru socipath63092):

Cum ar fi? eu cred ca iq tau e cu minus daca tu crezi tot ce vezi pe Youtube.
Eu am vazut cu ochii mei, din avion, pamantul rotund. Mai mult de atat ce dovezi vrei? De ce te-as minti? Si in plus, n-ar avea cum, N-ar mai avea o orbita fixa, daca era plat. N-are nici un sens, si iti pot aduce eu, n argumente ca pamantul e rotund.
Iti mai lipseste o palarie de-aia, din folie de staniol, si sa zici ca guvernu iti fura gandurile.
Lasa Youtube-ul ala in pace. happy

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, chiar are logică. E i-logic.
Da, sunteți mințiți de cei ce cred în pământul plat.
Ca pe vremea lui Cristofor Porumbel, care a trebuit să ia ca marinari, ocnași, că la ceilalți le era frică că o să cadă cu corabia peste marginile pământului, drept în cazanul cu smoală clocotită.
Dar dacă cauți, să vezi ce minte odihnită au cei cu pământul plat și cum întorc ei orice argument al tău în favoarea lor, o să ai o mostră de monștrii născuți din somnul rațiunii.
Așa că, soluția. Când întâlnești pe unul cu pământul plat, ia-o la sănătoasa, e ma ușor așa.
Este un fel de sociopatie, prietene sociopath63092.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru socipath63092):

Credința lor ca dovadă nu poate proba un fapt.
Un satelit care zboară în jurul pământului, îl probează
Oameni cu IQ peste medie, oameni cu carte, oameni de știință ( foști), aceștia după tine au autoritatea să susțină o afirmație iar dacă o susțin ei e și adevărată.
Ce înseamnă om cu IQ peste medie? Cum se calculează IQ? Cu răspunsul la o baterie de teste? Asta este definiția inteligenței?
Sărmană inteligență! Inteligent ești atunci când îți rezolvi în mod optim problemele vieți, nu atunci când poți să faci diferența între un cerc și un pătrat la un test.
Oameni cu carte? Cine este om cu carte? Cine a citit cărți? Cine a făcut multă școală? Acela a trecut prin niște examene și a primit o hârtie de absolvire.
S-ar putea ca totuși sp nu știe nimic, să nu îi folosească la nimic asta. Are carte, ei și? Știe să facă ceva? Nimic, dar are carte.
Foști oameni de știință.
Adică, cum vezi dta un om de știință?
Ce înseamnă pentru dta un om de știință.
Dacă este om de știință, se pricepe la forma pământului? Este asta știința sa.
Credința, părerea că pămâtul este rotund, o părere printre altele, căci toată știința este o părere, face ca noi care credem că acesta este un fapt, facee posibilă acum comunicarea cu dta prin Internet cu ajutorul unui satelit de telecomunicații, care înconjoară pământul cel rotund. La asta servește credința, părerea că pământul este rotund,
Dar te întreb, credința că pământul e plat la ce servește?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Andreeush):

Si o clatite e rotunda, dar plata. Ha!

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Plat, la fel ca mintea ta ingusta.

Răspuns utilizator avertizat
| Sn4k3 a răspuns:

Concentreaza-ti dorinta asta de cunoastere pe ceva care merita daca tot o ai. Nu esti in filme si oricat ai vrea tu sa fii de diferit fata de ''oile societatii'', nu dovedesti nimic crezand in conspiratiile astea, ba chiar te incadrezi si tu undeva pe acolo. Pastreaza o minte deschisa in tot ce faci si chiar daca iti plac conspiratiile astea, nu le combina cu realitatea.