| Heeheehe a întrebat:

Este adevarat ca Pamantul este plat, si nu rotund?

Răspuns Câştigător
| DanielPH a răspuns:

Pamantul nu este plat, dar nici rotund.
Pamantul are o forma de geoid, sferic, turti la poli si bombat la ecuator.
El se mai numeste si Terra sau Geea.

In trecutul indepartat se credea ca Pamantul este plat si ca daca ajungi la marginea sa, cazi de pe el.
S-au facut nenumarate expeditii si s-a demonstrat sa este sferic, apoi geoidal.

3 răspunsuri:
| BenWilde a răspuns:

Nu. In schimb, din perspectiva unui proton (care circula cu viteza luminii), se produc deformari in spatiu-timp, si astfel totul pare plat. Deci, daca nu esti un proton, atunci nu, Pamantul nu este plat. Si nici rotund nu este, are forma de geoid.

| Inferno a răspuns (pentru BenWilde):

E vorba de foton nu de proton.

| BenWilde a răspuns (pentru Inferno):

Ups, greseala mea.